Podcasts by Category

Zināmais nezināmajā

Zināmais nezināmajā

Latvijas Radio 1

Populārzinātnisks radiožurnāls, kas aptver dažādas zinātnes nozares, izzina dabu, ekoloģiju, ģeogrāfiju, ornitoloģiju, zooloģiju, astronomiju, arheoloģiju, vēsturi, ielūkojas zinātnes un tehnikas sasniegumos, izcilu personību dzīvē un darbībā. Īpaša uzmanība veltīta latviešu zinātnieku sasniegumiem pasaulē un Latvijā. Katrā raidījumā kopā ar pētniekiem iztirzājam „galveno tematu”, uz sadarbību aicinot arī savus klausītājus, vai kā citādi uzklausot cilvēku viedokļus un jautājumus.

2345 - Dabas un cilvēka attiecības: vai tās ir abpusēji izdevīgas?
0:00 / 0:00
1x
  • 2345 - Dabas un cilvēka attiecības: vai tās ir abpusēji izdevīgas?

    Vai daba ļauj mums piedzīvot to, ko nevaram piedzīvot nekur citur, un vai šīs sajūtas vēl ir vajadzīgas mūsdienu cilvēkam? Pētījumi liecina, ka būšana dabā ievērojami uzlabo cilvēku veselību. Ko zinātne un ikdienas pieredze stāsta par šīm attiecībām starp dabu un cilvēku un vai šīs attiecības ir izdevīgas abpusēji?

    Thu, 25 Apr 2024
  • 2344 - Pasaules kvantu diena: kvantu datoru iespējas raisa jautājumus par kiberdrošību

    Atzīmējot Pasaules kvantu dienu, raidījumā pievēršamies kvantu priekšrocībām un trūkumiem kiberdrošībā. Kvantu datori varētu īsā laika posmā atšifrēt milzīgu datu apjomu. Tas rada jautājumus par mūsu datu drošību nākotnē. Vai kvantu komunikācija un datorika sniegs mums lielāku drošību virtuālajā telpā? Vai tieši otrādi?

    Wed, 24 Apr 2024
  • 2343 - Fraktūra, antīkva – dažādās rakstības vēstures gaitā

    Reiz bija laiks, kad latviešu vārdi tika rakstīti pavisam atšķirīgiem burtiem – ne tādiem, kādus pazīstam šodien. No vācu valodas pārņemtie gotu burti jeb fraktūra ilgu laiku uzkavējās latviešu literārajā valodā, taču to laika gaitā pārņema ikdienā lietotā antīkva. Kāda bija faktūras un antīkvas loma latviešu valodas vēsturē?

    Tue, 23 Apr 2024
  • 2342 - Mutes mikrobioms var palīdzēt un arī traucēt uzturēt cilvēka gremošanas sistēmu veselu

    Mūsu muti apdzīvo ļoti daudzveidīga mikroorganismu kopiena. Kas to veido un kādas veselības problēmas rodas gadījumos, ja ir bojāti zobi un smaganas un ja mutes mikrobiomā nav līdzsvara? Un ko simts un tūkstošgadīgi zobi var pavēstīt arheologiem?

    Mon, 22 Apr 2024
  • 2341 - Pētniekiem kļūst skaidrāki gan epilepsijas cēloņi, gan slimības gaita

    Grūti atrast otru tādu slimību, ap kuru būtu apvīti tik daudz mīti un aizspriedumi, kā epilepsija. Lai arī par šo slimību aizvien ir daudz nezināmā, pētniekiem kļūst skaidrāki gan epilepsijas cēloņi, gan slimības gaita. Tas paver ceļu nākotnes terapijām, kuru vidū ir gan gēnu rediģēšana, gan cilmes šūnu transplantācija.

    Thu, 18 Apr 2024
Show More Episodes