Filtra per genere

Neumlčaní

Neumlčaní

Úrad na ochranu oznamovateľov

Podcast Neumlčaní vám prináša rozhovory so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu či iné podvody v práci a potom za to čelili šikane či výpovedi. Prečo radšej nemlčali? Akým morálnym dilemám čelili? Oplatí sa vôbec ozvať? Dozviete sa v jednotlivých epizódach, ktoré vychádzajú prvý štvrtok v mesiaci. Podcast pre Vás vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Moderuje Mária Hunková a Natália Pindrochová.

13 - 12. Zlyhala rodina a potom aj odborníci. Bývalá vychovávateľka hovorí o šokujúcich praktikách v reedukačnom centre
0:00 / 0:00
1x
  • 13 - 12. Zlyhala rodina a potom aj odborníci. Bývalá vychovávateľka hovorí o šokujúcich praktikách v reedukačnom centre

    Správa Generálnej prokuratúry o zlom stave reedukačných centier na Slovensku sa nečítala ľahko. Opisovala nielen zlé podmienky, v akých deti podstupujú prevýchovu, ale odhalila tiež podozrenia, že v nich dochádza k sexuálnemu zneužívaniu maloletých. Medzi 13 zariadeniami, kde prokurátori vykonali kontroly, bolo aj Reedukačné centrum Bystričany. Zhruba rok tu pracovala Václava Juríková, pedagogička s dlhoročnou praxou v školstve, ktorá si už krátko po nástupe na pozíciu vychovávateľky všimla, že toto zariadenie nefunguje tak, ako by malo.

     

    Zanedbávanie zdravotnej starostlivosti, chýbajúci odborníci aj individuálne reedukačné plány či zháňanie tabaku pre deti boli prekvapivo ten najmenší problém. Toto centrum bolo totiž jedným z tých, kde malo dochádzať k sexuálnemu zneužívaniu, na čo Juríková upozornila aj vedenie. „Chlapci mi na službe rozprávali, čo stvárali v noci, že sladkosti vymieňali za orálny a análny sex. Keď som to otvorila pred vedením, bolo mi povedané, že ,prosím ťa, že by si im také verilaʼ,“ opisuje v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní.

     

    Keď Juríková nepochodila u nadriadených, obrátila sa na viaceré kontrolné orgány. Okrem iného aj na Úrad na ochranu oznamovateľov, Verejného ochrancu práv a prokuratúru. Čo odhalili kontroly v zariadení Bystričany? A zmenili sa po nich podmienky pre deti? Ako skončilo vedenie, ktoré ich tolerovalo? Dozviete v 12. epizóde podcastu Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.

    -

    Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na neumlcani@oznamovatelia.sk.

    -

    Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti na našom webe oznamovatelia.sk

    Thu, 07 Mar 2024 - 40min
  • 12 - 11. „Nemáš na to žalúdok? Vypi si," radil nadriadený oznamovateľovi z kauzy slovenského predsedníctva

    Ak na to nemáš žalúdok, tak si vypi. Tak znelo absurdné odporúčanie nadriadeného Pavlovi Szalaiovi, ako sa vyrovnať s nekalými praktikami pri verejných obstarávaniach. 

    Szalai spolu so Zuzanou Hlávkovou v roku 2016 konfrontoval vedenie ministerstva zahraničných vecí s podozreniami o predražených zákazkách na propagáciu slovenského predsedníctva. Ide o jednu z najznámejších slovenských káuz, v ktorej obaja figurovali ako whistlebloweri. 

    Keď ich na ministerstve nevypočuli, obrátili sa na Transparency International Slovensko, ktoré niekoľko mesiacov preverovalo verejné obstarávania spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ a nakoniec svoje závery zverejnilo na tlačovej konferencii.

    Szalai ako bývalý novinár tušil, čo ich s Hlávkovou po medializácii kauzy čaká. Obával sa, že budú lovenou zverou a neveril, že polícia ich podozrenia prešetrí. Nakoniec sa ale rozhodol nemlčať. Ani po rokoch to neľutuje a je presvedčený, že primárna úloha úradníka je slúžiť verejnosti, nie len plniť pokyny nadriadeného.

    V 11. epizóde podcastu Neumlčaní bývalý úradník rezortu diplomacie spomína na prvé reakcie kolegov aj nadriadených po tom, čo sa ozvali. Prehodnocuje aj vlastné postoje. „Dnes by som bol odvážnejší,” hovorí Szalai. 

    Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na neumlcani@oznamovatelia.sk

    Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.

    Thu, 01 Feb 2024 - 30min
  • 11 - 10. Právnička, ktorá zastupuje Biele vrany: Whistleblowerov nevyhnutne potrebujeme

    Oznamovateľov, tzv. whistleblowerov, nevyhnutne potrebujeme. Napriek vlastnému nepohodliu nám ukazujú, že veci sa dajú meniť a že je potrebné sa vzoprieť, ak niečo nefunguje ako má, hovorí v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní právna expertka Eva Kováčechová.

    Celú svoju kariéru zasvätila právu vo verejnom záujme. Zastupovala viaceré osobnosti, ktoré získali ocenenie Biela vrana za odvážny občiansky čin. Tiež sudcov, ktorí čelili disciplinárnym stíhaniam, ktoré pripomínali skôr pomstu.  

    V podcaste rozpráva o osudoch jej klientov, ktoré ju najviac zasiahli. Porovnáva dobu mečiarizmu so súčasnou a dáva rady, ako vedia oznamovatelia ustáť náročné situácie, ktoré môžu nastať, keď sa rozhodnú nemlčať. Rovnako tak hovorí o tom, prečo je podľa nej dôležité zaujímať sa o veci verejné.

    „Sme tu na to, aby sme vnímali nielen svoje potreby, ale aby sme vnímali aj širšie okolie a snažili sa priniesť nejaké dobro do spoločnosti. Ak je lepšie ľuďom okolo nás, je lepšie aj nám samým. Preto si myslím, že je celkom dobré, keď si ľudia všímajú okolie a snažia sa ho zlepšiť.“

    Vypočujte si v poradí desiatu epizódu podcastu Neumlčaní, ktorý vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.  

    Thu, 07 Dec 2023 - 39min
  • 10 - 09. Museli sme sa ozvať, tie deti by doteraz trpeli, hovorí pracovníčka centra pre deti

    V štátnom Centre pre deti a rodiny v Trnave bol tlak na to, aby zamestnanci a profesionálni náhradní rodičia vychovávali zverené deti v prísnej kresťanskej viere. Vychovávatelia bez ohľadu na svoje presvedčenie museli dávať deťom na čelo krížiky, niekoľkokrát denne sa s nimi modliť, deti museli písať listy väzňom a náboženské stretnutia mali neraz prednosť pred ich vzdelávaním.

     

    Keď sa voči tzv. duchovnému programu centra jedna profesionálna matka ohradila, nebola s ňou predĺžená pracovná zmluva a odobrali jej zo starostlivosti dieťa. Vtedy sa rozhodla o praktikách v domove prehovoriť a  obrátila sa na Úrad na ochranu oznamovateľov. Rovnako tak aj ďalší zamestnanci, ktorí dokonca podali hromadné výpovede. Jedna zamestnankyňa podala aj trestné oznámenie.

     

    „Aj keď nad tým rozmýšľam spätne a bez emócií, bolo to neskutočne náročné. Dali sme do stávky svoje zamestnania. Ja možno nie až tak ako tí kolegovia, ktorí sú samoživitelia rodín, ktorí tu prácu potrebujú a napriek tomu boli tak zúfalí, že tú výpoveď dali, aby sa veci zmenili,“ hovorí v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní psychologička trnavského centra Simona, ktorá je presvedčená, že ak by sa zamestnanci neozvali, miestne deti by tam trpeli doteraz.

    Okrem nej hovorí o detailoch jedného z nedávnych prípadov úradu aj profesionálna náhradná rodička Jana. Ich mená sú zmenené kvôli ochrane ich identity, keďže v tomto prípade stále prebieha trestné stíhanie. Prokuratúra však už začiatkom augusta tzv. duchovný program s okamžitou platnosťou zrušila.


    Túto epizódu pripravila Mária Hunková. Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám sa neumlcani@oznamovatelia.sk


    -


    Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákona v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez nás formulár na našom webe www.oznamovatelia.sk.

    Thu, 05 Oct 2023 - 40min
  • 9 - 08. Keď upozornila na nezákonné tendre, dali jej výpoveď. Aktuálny príbeh oznamovateľky

    Pochybenia pri verejných obstarávaniach sú najčastejšie nezákonné činnosti, na ktoré upozorňujú oznamovatelia Úrad na ochranu oznamovateľov. Rovnako tomu bolo aj v prípade kontrolórky štátneho podniku, ktorá prišla na viaceré nezrovnalosti pri niekoľkých tendroch. Keď na ne upozornila, pokúsili sa jej dať výpoveď.  

    Aby sme nezmarili prebiehajúce policajné vyšetrovanie, budeme ju volať Katarína. V najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní opisuje bizarný spôsob, akým ju chceli preradiť na nižšiu, neadekvátnu pozíciu a následne nahradiť novým zamestnancom. Otvorene pomenúva aj ďalšie problémy, ktoré so sebou priniesla jej odvaha.  

    Napriek tomu stále verí, že veci sa na Slovensku zmenia len vtedy, ak nebudeme mlčať. Na základe svojich skúseností preto v podcaste radí potencionálnym oznamovateľom, ako sa zachovať v podobne náročnej situácii. 

    „Je potrebné, aby ľudia, vedeli, že takého veci sa dejú. Je potrebné, aby sa nebáli ozvať a zároveň, aby vedeli, že je tu niekto, kto sa za nich postaví. Či už úrad alebo súdy. Netreba sa báť,“ hovorí Katarína. 

    Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom zhovárame so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem. 

    Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na neumlcani@oznamovatelia.sk.  

    Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti. 

    Thu, 04 May 2023 - 24min
Mostra altri episodi