Nach Genre filtern

Inbox

Inbox

Inbox

Podcast, který nabízí otevřenou platformu pro diskuzi o tématech, která hýbou společností.

14 - #9 Veronika Arichteva: Výchova respektem a pochopením
0:00 / 0:00
1x
  • 14 - #9 Veronika Arichteva: Výchova respektem a pochopením

    Celý díl zde

    „V respektující výchově se hranice nenastavují bitím a strachem, ale pochopením a tím, že jsme spolu,” říká v dalším dílu podcastu Inbox herečka a influencerka Veronika Arichteva. Právě tzv. respektující výchova byla naším hlavním tématem. V čem tento rodičovský přístup spočívá a proč se pro něj Veronika rozhodla? A je sdílení dětí na sociálních sítích v souladu s jejich respektováním? A jak najít v ČR školku, která do tohoto konceptu výchovy zapadne?

    Narazili jsme i na to, proč je pro ni důležité svoji cestu sdílet a čelit haterům, nebo jestli ji na názorech ostatních lidí vůbec záleží.Má smysl nechat dítě vyřvat a vyplakat, jako se to dělalo dříve? Nebo je to přežitek?

    Dejte nám vědět do komentáře, co na devátý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.

    Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.

    Wed, 24 Apr 2024 - 16min
  • 13 - #8 Stát chrání rodiče jen na papíře, zaměstnavatelé se bojí zkrácených úvazků

    Odkaz na celý díl

    Česká republika má nejdelší rodičovskou dovolenou v EU. Tříletá rodičovská ale vyvolává očekávání, že rodič bude doma celou dobu a pak se vrátí do své původní práce. „To možná fungovalo před třiceti lety u zaměstnavatelů, kde byly velké skupiny plně zastupitelných zaměstnanců. Když ale v dnešní době zaměstnanec na tři roky vypadne, je pak strašně těžké, až nemožné, ho zpátky do procesu vrátit,” vysvětluje Iva Bilinská, seniorní advokátka a specialistka na pracovní právo, která přišla do osmé epizody Inboxu.

    „Řada zaměstnavatelů pořád žije v konzervativním nahlížení, že zaměstnanec má pracovat 40 hodin týdně. Proč by si to měl komplikovat zkrácenými úvazky? Není tam dostatečný tlak ze strany státu, který by zaměstnavatele nutil, aby zkrácené úvazky více zapojoval,” říká Iva Bilinská. Proč se v Česku tak málo využívají částečné úvazky?

    Jedním z témat rozhovoru byl návrat rodičů do zaměstnání. Zaměstnavatelé nyní musí držet rodičům jejich konkrétní pracovní místo po dobu mateřské, tedy po dobu 28 týdnů. Pokud se ale rodič vrací po delší době, tak mu zaměstnavatel musí jenom přidělit práci podle pracovní smlouvy. Měla by se prodloužit doba, kdy zaměstnavatel musí rodičům držet pracovní pozici?

    Měla by se rodičovská dovolená zkrátit? A můžeme se inspirovat u jiných zemí? Bavili jsme se mimo jiné i o pojmu „motherhood penalty”. „Já si pořád myslím, že úplné top kariéře se musí vždycky něco obětovat. Někdo může být top vědkyně, umělkyně nebo i businesswoman, ale musí v tom případě ustoupit ta péče o dítě,” dodává v podcastu Iva Bilinská.

    Dejte nám vědět do komentáře, co na osmý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.

    Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.

    Wed, 10 Apr 2024 - 17min
  • 12 - #7 Výchova je experiment, říká profesor psychologie Radek Ptáček

    Celý díl tady

    „Každý se rodíme s tou nejdokonalejší výbavou k výchově vlastního dítěte,” říká v sedmé epizodě Inboxu klinický psycholog, psychoterapeut, soudní znalec a profesor lékařské psychologie Radek Ptáček. Proč mají někteří rodiče tendenci věřit samozvaným internetovým odborníkům na výchovu, ale ne vědcům a psychologům, kteří se tématu věnují komplexně a na základě dat?

    Bavili jsme se mimo jiné o „výchovných fackách”. Násilí z pozice partnera nebo jiného rodinného příslušníka si nedokážeme představit, i tak si ale skoro nárokujeme právo na to bít svoje děti. Proč tomu tak je a umí vůbec Češi zvládat své emoce?

    Rodič pro dítě představuje „safe space”, ve kterém by mělo vždy a za každých okolností nacházet oporu a bezpečí. Proto je důležité s dítětem budovat důvěrný a zdravý vztah od nejútlejšího věku. Fyzické tresty ho pouze narušují a představují hlavně ponížení, které potomek zažívá opakovaně.

    Řeč přišla také na manželství pro všechny. „Je to odraz naší tristní společnosti, která se sice hájí, že má respekt k menšinám, ale vlastně se ukazuje, že nemáme respekt k ničemu,” říká v podcastu Radek Ptáček.

    Dejte nám vědět do komentáře, co na sedmý díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti k nám do inboxu.

    Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění.

    Wed, 27 Mar 2024 - 15min
  • 11 - #4 Outbox: Projev Darii Kascheevy na Českých lvech, kompro Andreje Babiše a proč nevalorizujeme alimenty

    Projev Darii Kashcheevy na Českých lvech, složky a kompro Andreje Babiše a informace o tom, jak v Čechách nevalorizujeme alimenty... Pojďme si to ale rozebrat podrobněji dnešním Outboxem. 

    Chce Daria, aby její dilema vyřešila společnost? Ne. Co se ale v zápětí spustilo na internetech? Je hnusná. Je z Ruska. Proč si to nedomluví doma s partnerem? A hlavně... Chlapi se jako rozhodovat nemusí?

    Je to fakt takový problém, že žena mluví o tématech, které trápí ženy?

    Průměrná částka, kterou dostává rodič s dítětem v péči, je 3000 Kč měsíčně. To jsou dva větší nákupy. Co když to dítě potřebuje rovnátka, brýle nebo chce jet na školu v přírodě? Zodpovědnost mají mít oba rodiče stejnou. A ne ten, kdo má to dítě u sebe a víc pečuje.

    Andrej Babiš a sbírání kompra na ministra Lipavského. Sebere to Babišovi politické body? A nebo mu to naopak pomůže?

    A nezapomeňte nám poslat vaše otázky a dotazy, které bychom vám v dalším Outboxu mohli zodpovědět. 

    Thu, 21 Mar 2024 - 06min
  • 10 - #6 Silná společnost chrání ty nejslabší, říká Lenka Helena Koenigsmark

    Zvládli byste péči o těžce postiženého příbuzného? Své o tom ví Lenka Helena Koenigsmark, která na svém instagramovém účtu MaxMilion&Me otevřeně popisuje výhry i výzvy života s těžce postiženým mladším synem, šestiletým Maxem.

    „Nebyla má volba mít těžce postižené dítě. Ale je mojí volbou, jak s touto situací naložím,” říká v úvodu podcastu. Lenka se věnuje mimo jiné pomoci rodinám hendikepovaných a společenské osvětě.Zároveň patří k nejvlivnějším a nejvýraznějším českým manažerkám. Posledních deset let pracovala jako marketingová ředitelka společnosti Mattel pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, dříve působila i ve společnostech Lego a KPMG. Společně jsme otevřeli i otázku pay gapu. Kdy se s ním Lenka během své kariéry setkala? A jak s ním souvisí tzv. imposter syndrom?

    Češi se umí semknout a ve výsledku jsou velmi solidární. Dobrým příkladem je třeba sbírka na nemocného Martina, kterému lidé poslali přes 150 milionů korun. Jaký je rozdíl mezi solidaritou a charitou?

    Partnerem podcastu je společnost Innex, která se zaměřuje na designový nábytek a stínění. 

    Wed, 20 Mar 2024 - 51min
Weitere Folgen anzeigen