Filtrer par genre

Bollywoodowanie

Bollywoodowanie

Bollywoodowanie

Podcast Bollywoodowanie poświęcony jest kinu indyjskiemu, głównie Bollywood, ale nie tylko. Prezentuje barwne opowieści o największych dziełach kinematografii indyjskiej, zapoznając słuchaczy z bogatą historią kina indyjskiego i z jego specyfiką.

29 - Talvar – film zainspirowany jedną z najgłośniejszych indyjskich spraw kryminalnych
0:00 / 0:00
1x
  • 29 - Talvar – film zainspirowany jedną z najgłośniejszych indyjskich spraw kryminalnych

    Najmocniej przepraszam za opóźnienie (co jednak ciekawe, w tamtym roku październik też miał na mnie podobnie negatywny wpływ – dziwne). Zapraszam dziś Państwa na spotkanie z filmem „Talvar”, który zainspirowany został makabryczną zbrodnią. Dzisiejszy odcinek łączy więc w sobie elementy charakterystyczne dla podcastów filmowych z kryminalnymi. Ale proszę się nie bać, nie wchodzę w brutalne szczegóły, więc można słuchać bez obaw.

    Bibliografia:

    Davis B., Anderson R., Walls J. (red.), 2016, Rashomon Effects. Kurosawa, Rashomon and their legacies, Routledge, London, New York.

    Sen A., 2015, Aarushi, Penguin Books, New Delhi.

    Talwar R., 2017, The Killing of Aarushi and the Murder of Justice, Kalpaz Publications, New Delhi.

    Fri, 08 Oct 2021 - 1h 00min
  • 28 - Chandni i filmowy styl Yasha Chopry

    Yash Chopra to jeden z tych reżyserów, których polscy fani kina indyjskiego znają i szanują. Ponieważ jednak najbardziej znane są jego nowsze dzieła, ja chciałabym zabrać dziś Państwa w czasy nieco dawniejsze, bo aż do końca lat osiemdziesiątych, kiedy to Yash Chopra stworzył film, który dzisiaj uważa się za dzieło oficjalnie rozpoczynające epokę romantycznych produkcji z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Zapraszam.

    Bibliografia:

    Dwyer R., 2002, Yash Chopra. Fifty Years in Indian Cinema, Roli Books Pvt. Ltd., New Delhi.

    Iyer L., 2018, Sridevi. Queen of Hearts, Westland Publications Private Limited, Chennai.

    Nayak S., 2019, Sridevi. The Eternal Screen Goddess, Penguin Random House, New Delhi.

    Thu, 07 Oct 2021 - 1h 04min
  • 27 - Madhumati – film stworzony po to, by osiągnąć sukces

    Zapraszam dziś Państwa na spotkanie z „Madhumati” Bimala Roya, jednym z najbardziej popularnych indyjskich filmów i kolejnym dziełem, które każdy znać powinien. Jeśli dodatkowo interesuje Państwa co łączy „Madhumati” z Polską, to tym bardziej powinni Państwo poświęcić uwagę temu odcinkowi. Przyjemnego słuchania!

    Bibliografia:

    1. Bhattacharya Roy R., 2014, Bimal Roy’s Madhumati. Untold Stories From Behind the Scenes, Rupa Publications India Pvt. Ltd, New Delhi.

    2. Bhattacharya Roy R. (red.), 2017, The Man Who Spoke in Pictures. Bimal Roy, Penguin Books India, New Delhi.

    3. Chatterji S.A., 2017, The Cinema of Bimal Roy. An ‘Outsider’ Within, Sage Publications India Pvt Ltd, New Delhi.

    4. Kumar Dilip, 2014, The Substance and the Shadow. An Autobiography, Hay House Publishers (India) Pvt. Ltd., New Delhi.

    5. Mishra V., 2002, Bollywood Cinema. Temples of Desire, Routledge, New York, London.

    Sun, 05 Sep 2021 - 1h 06min
  • 26 - Pather Panchali – filmowy debiut największego indyjskiego twórcy

    Satyajit Ray to reżyser, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo każdy wie, że to największy indyjski twórca filmowy. Jednak, jak to często z wielkimi nazwiskami bywa, często zdarza się, że nazwiska znamy, ale dzieła już mniej. Dlatego zapraszam dziś Państwa na spotkanie z filmem Pather Panchali, debiutem Satyajita Raya od którego warto rozpocząć poznawanie twórczości tego wyjątkowego twórcy.

    UWAGA! Nie wiem skąd mi się wzięła forma „uwidaczniona”, którą powtarzam w nagraniu aż dwa razy, ale tym razem wyjątkowo rozpraszały mnie hałasy, które co rusz zmuszały mnie do robienia przerw i wytrącały mnie tym samym z rytmu (zresztą można to poznać i po fakcie, że się powtarzam bardziej niż zwykle). Niektóre hałasy, niestety, słychać – chyba na całym osiedlu trwa sezon remontowy, bo codziennie ktoś wierci i stuka, przepraszam za to najmocniej.

    Bibliografia:

    Ray S., 1997, My Years With Apu, Faber and Faber Limited, London.

    Robinson A., 2004, Satyajit Ray, The Inner Eye: The Biography of a Master Film-Maker, I.B.Tauris & Co Ltd., New York, London.

    Robinson A., 2011, The Apu Trilogy. Satyajit Ray and the Making of an Epic, I.B.Tauris & Co Ltd., New York, London.

    Seton M., 2003, Satyajit Ray. Portrait of a Director, Penguin Random House India, Gurgaon.

    Fri, 20 Aug 2021 - 1h 23min
  • 25 - Dil Chahta Hai, czyli konserwatywna nowoczesność

    Dil Chahta Hai Farhana Khana zwykle uważany jest za dzieło ożywcze i przełomowe, które pokazuje całkiem nową, XXI wieczną indyjską rzeczywistość. A jednak, mimo że istotnie jest to opowieść pod wieloma względami nowatorska, film ten bardzo mocno wpisuje się w silny konserwatyzm, jaki dominował w kinie bollywoodzkim w początkach nowego millenium. Zapraszam więc Państwa na odcinek, w którym staram się spojrzeć na ten film z nieco innej perspektywy, bo z dystansu dwudziestu lat widać bardzo dobrze, że mimo swojej niezaprzeczalnej świeżości jest to film bardzo zachowawczy i jako taki doskonale wpisuje się w czasy, które go wydały.

    Bibliografia:

    Daniels Christina, 2012, I’ll Do It My Way. The Incredible Journey of Aamir Khan, Om Books International, Noida.

    Sisodia Kirti, 2017, Aamir. A Social Spark, Prabhat Prakashan, New Delhi.

    Thu, 05 Aug 2021 - 1h 03min
Afficher plus d'épisodes