Filtra per genere

Micsoda nők voltak!

Micsoda nők voltak!

Éva magazin

A Micsoda nők voltak! az Éva Magazin podcast műsora, amelynek minden részében más-más olyan nőről fogunk beszélgetni, akik bár már nem élnek, de érdemes róluk beszélni, megismerni életüket, munkásságukat. Érdekes, szórakoztató köntösben, túl a száraz évszámokon.

30 - 30. rész: Erdős Renée
0:00 / 0:00
1x
  • 30 - 30. rész: Erdős Renée

    A Sikoly, a Santerra Bíboros, vagy a Brüsszeli Csipke című könyvek talán ismerősebben csenghetnek, mint szerzőjük neve. Ezen könyvek az 1900-as évek elején mint erotikus regények váltak ismertté - szerzőjük szintúgy, akinek szerelmi élete jobban is érdekelte a közönséget, akár csak ő maga az irodalmi kör férfiait. Jól írt, jól írt, de mégis rendre nagyobb hangsúlyt kapott külseje, vonzereje, a belőle (nem csak írásaiból) áradó szexualitás.  Erdős Renée története, személyisége nagyon kettős, amennyire nagyot robbantak írásai, később annyira szerette volna semmissé tenni őket. Noha amikor második gyermekével várandósan elhagyta férje egy másik nőért, majd a szülős következtében annyira lebetegedett, hogy 1 évig lábra se bírt állni, az írás olyan pénzkereseti forrása lett, hogy nem csak, hogy megéltek belőle, de kastélyt vett előle a fővárosban. Milyen ember volt Erdős Renée, a nő, aki az első volt, aki megélt az írásból, akit aztán az irodalmi kánon kitagadott, mert nem ment hozzá több évnyi viharos kapcsolat után Bródy Sándorhoz, s mert a férfi a nemet feldolgozni nem tudván öngyilkos próbált lenni? Hamardik évadzáró részünkben ennek a rendkívül érdekes nőnek az életéről, munkásságáról, miértjeiről beszélgetünk.

    Thu, 08 Jun 2023
  • 29 - 29. rész: Boleyn Anna

    Boleyn Anna, aki elcsábította VIII. Henriket, aki úgy vette rá a férfit, hogy vegye feleségül, hogy az esküvőig nem feküdt le vele, aki miatt a királyt kitagadta a katolikus egyház, a számító, a törtető, aki megígérte, hogy majd fiút szül az örökösre áhítozó királynak (ám végül nem sikerült neki), akit azzal is megvádoltak, hogy lefeküdt a saját testvérével, és aki végül természete miatt annyira magára haragította már a férjét is, hogy az felségárulás vádjával lefejeztette. Regények, filmek, sorozatok, történelemórák - ezeknek köszönhetően ezt tudja a ma embere Boleyn Annáról. De mi az igazság? (Spoiler: szinte semmi.) A legújabb Micsoda nők voltak! epizódban Boleyn Anna (és VIII. Henrik) igaz történetét mutatjuk be.

    Wed, 24 May 2023
  • 28 - 28. rész: Micsoda anyák (is) voltak

    2020. 05. 05-én, azaz pontosan két éve indult az Éva magazin podcast műsora Budai Lotti történelmi regényíróval, nőtörténeti kutatóval és Zubor Rozi újságíróval, háromgyermekes édesanyával, a Mesélj, Anyukám! podcast alapító-műsorvezetőjével, az ÉvaMagazin.hu főszerkesztőjével. Azóta a műsor a harmadik évadnál jár, már több mint harminc fantasztikus 'micsoda' nőről meséltünk már.  Ebben a születésnapi és egyben anyák napi különkiadásunkban a műsorvezető páros Micsoda anyák voltak! című közös könyvüket forrásként használva mesél négy nő anyai szerepéről. Sisiről, Marie Antoinette-ről, Audrey Hepburnről és Szendrey Júliáról, mint édesanyákról mesélünk a legújabb epizódban.

    Fri, 05 May 2023
  • 27 - 27. rész: Miep Gies

    Anne Frank naplójáról talán mindenki hallott már, a második világháborúban zsidó származása révén az életét elvesztő fiatal lány utolsó éveiről azonban a legtöbben csak keveset tudnak. Például arról, hogy Anne másik 7 emberrel bújkált több mint tíz évig 'a hátsó traktusban', ahogy ő hívta.  Ahhoz azonban, hogy ilyen sokáig olyan körülmények között tudjanak bujkálni, (legalább) egy segítő is kellett, aki nem volt más, mint Miep Gies. Ő volt a Frank család fejének, Otto Franknak a titkárnője, majd férjével és pár kollégával a Frank család bújtatója, és róla szól a május 2-tól a Disney+-on megtekinthető 'Anne Frank bújtatója' sorozat, mely bemutatja, hogyan jutottak el idáig, hogyan is teltek a mindennapok a bujtató számára ez alatt a több mint 2 év alatt, és utána. A Micsoda nők voltak! podcastunk legújabb részében Miepről és a sorozatról is mesélünk, amely zseniálisan mutatta be a korszak eseményeit érzéseit.Anne Frank naplójáról talán mindenki hallott már, a második világháborúban zsidó származása révén az életét elvesztő fiatal lány utolsó éveiről azonban a legtöbben csak keveset tudnak. Például arról, hogy Anne másik 7 emberrel bújkált több mint tíz évig 'a hátsó traktusban', ahogy ő hívta.  Ahhoz azonban, hogy ilyen sokáig olyan körülmények között tudjanak bujkálni, (legalább) egy segítő is kellett, aki nem volt más, mint Miep Gies. Ő volt a Frank család fejének, Otto Franknak a titkárnője, majd férjével és pár kollégával a Frank család bújtatója, és róla szól a május 2-tól a Disney+-on megtekinthető 'Anne Frank bújtatója' sorozat, mely bemutatja, hogyan jutottak el idáig, hogyan is teltek a mindennapok a bujtató számára ez alatt a több mint 2 év alatt, és utána. A Micsoda nők voltak! podcastunk legújabb részében Miepről és a sorozatról is mesélünk, amely zseniálisan mutatta be a korszak eseményeit érzéseit.

    Tue, 25 Apr 2023
  • 26 - 26. rész: Marie Curie

    Marie Curie nevét többnyire mindenki ismeri, és általában azt is elég sokan tudják róla, hogy ő az első nő, aki Nobel-díjat kapott. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy ő az első ember (nem nő, ember!), aki kétszeres Nobel-díjas lett, mint ahogy az sem annyira köztudott, hogy imádott férje hamar hagyta magára, s hogy a tudós asszony két pici gyermekkel, özvegyen folytatta a kutatásait. Mivel soha egy pillanatra nem állt meg, megkapta, hogy nem szereti a gyerekeit, hiszen állandóan dolgozik. Ez semmi, amikor négy évvel férje halála után újra szerelmes lett, azt sem hagyták szó nélkül, mivel szívét egy nős férfi rabolta el. Elvitathatatlan, hogy Marie Curie-nak a világ sokat köszönhet, micsoda nő, micsoda anya és micsoda tudós volt. Legújabb részünkben őt ismerhetitek meg egy picit jobban, picit talán máshogy, mint ahogy eddig olvastatok, hallottatok róla.

    Tue, 04 Apr 2023
Mostra altri episodi