Podcasts by Category

Kultura u Podstaw

Kultura u Podstaw

Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego

Czytaj i słuchaj na www.kulturaupodstaw.pl

208 - Zamieniam się w słuch #194: Kamila Kasprzak-Bartkowiak 
0:00 / 0:00
1x
  • 208 - Zamieniam się w słuch #194: Kamila Kasprzak-Bartkowiak 


    Od wielu lat zaangażowana w propagowanie historii kobiet, Kamila Kasprzak-Bartkowiak przygotowuje przewodnik herstoryczny „Gnieźnieński Szlak Kobiet”. Publikacja będzie poświęcona wybranym mieszkankom Gniezna, żyjącym od pierwszej połowy XIX w. aż do początków XXI w., których praca i działalność publiczna miały wpływ na losy gnieźnieńskiej społeczności. Nie zostały jednak w należyty sposób upamiętnione. Bohaterkami przewodnika będą m.in. poetka Maria Springer, fotografka Pelagia Eitner-Gdeczyk, lekarka Stanisława Sławska-Taczakowa i nauczycielka oraz Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Helena Kowalewska.

    Kamila Kasprzak-Bartkowiak jest aktywistką społeczną i animatorką kultury. 

    Koordynatorka gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej oraz inicjatorka wielu społecznokulturalnych debat i wystaw (m.in. ekspozycji z cyklu „Duchy transformacji...” czy „Społeczna historia Gniezna”). Współorganizatorka Czarnych Protestów od 2016 roku i Strajków Kobiet oraz dwóch jak dotąd Marszów Równości w Gnieźnie. Jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

    Fot: archiwum Kamili Kasprzak-Bartkowiak

    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US



    Thu, 25 Apr 2024 - 22min
  • 207 - Zamieniam się w słuch #193: Monika Paliga


    Naukowczynie, artystki, sufrażystki, a także kobiety-potwory będą bohaterkami obrazów Moniki Paligi. Prace zostaną uzupełnione opowieścią w formie komiksu. Cały projekt ma na celu przybliżenie historii kobiet żyjących na terenie Wielkopolski. Ukaże mało znane lub wręcz anonimowe bohaterki istotnych wydarzeń dla regionu, a także codziennego życia wielu osób. 

    Monika Paliga pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego. Jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym oraz technikami mineralnymi. Jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Jej pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 2019 roku w Galerii 33 w rodzinnym mieście. Tam też będziemy mogli obejrzeć wystawę herstorycznych obrazów oraz komiks, który w formie elektronicznej trafi również do internetu. 

    Kobiety są dominującym tematem twórczości Moniki Paligi. Poświęciła im m.in. cykl „Rozmontowane” i „Zdeformowane”. 

    Dlaczego jej zdaniem ważna jest popularyzacja herstorii? Jakie postaci zobaczymy na obrazach? Kim są kobiety-potwory?

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Moniką Paligą!

    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/ Music promoted by https://www.free-stock-music.com Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US



    Thu, 25 Apr 2024 - 26min
  • 206 - Zamieniam się w słuch #192: Herstoria Stosowana

    To pierwszy w Polsce poradnik herstoryczny dla edukatorek i edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych propagowaniem historii kobiet. „Można w nim znaleźć porady, gdzie i jak szukać wiedzy o bohaterkach przeszłości i współczesności oraz jak ją popularyzować w szkole, swoim otoczeniu i internecie. Dowiecie się, co to edukacja równościowa oraz historia sprawiedliwa. Poznacie sposoby, na radzenie sobie z własną niepewnością i cudzymi wątpliwościami” – zapewnią inicjatorki powstania podręcznika, członkinie Fundacji Muzeum Historii Kobiet. „Herstoria Stosowana” jest efektem wielu lat doświadczeń zespołu Fundacji oraz ukoronowaniem kompleksowego kursu edukacji herstorycznej „Co Wy o nich wiecie?” w 2023 i 2024 roku.

    Szczegóły w rozmowie z Pauliną Kirschke, Prezeską Fundacji MHK oraz Fundacji im. Julii Woykowskiej. Zapraszamy do słuchania!

    Podręcznik można pobrać za darmo ze strony Fundacji Muzeum Historii Kobiet.


    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com

    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License

    https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

    Fri, 29 Mar 2024 - 34min
  • 205 - Zamieniam się w słuch #191: Kobiety na dawnej fotografii

    „Dlaczego te zdjęcia nie są w czyichś albumach?” – zastanawiają się Katarzyna Kłopska i Martyna Adamska, kuratorki wystawy „Powroty – kobiety na dawnej fotografii”. W Atelier Wimar przy ul. Święty Marcin zawisły czarno-białe fotografie, które Martyna i Kasia znalazły na pchlich targach, opuszczonych strychach i śmietnikach. Ze swoich zbiorów wybrały te, na których widać kobiety – roześmiane i zamyślone, na wakacjach, zabawie czy w pracy, patrzące w obiektyw albo w inną stronę. Nie wiemy nic o bohaterkach zdjęć (z dwoma małymi wyjątkami) ani o fotografach. Możemy więc opowiedzieć sobie samemu historie kobiet na starych zdjęciach. I właśnie do tego zachęcają kuratorki wystawy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!  



    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com

    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US



    Fri, 22 Mar 2024 - 18min
  • 204 - Zamieniam się w słuch #190: Być nastoletnim chłopakiem

    Jak to jest być nastoletnim chłopakiem dziś? Jak wyobraża sobie przyszłość? Czego się obawia? Czy pozwala sobie na płacz? 

    O tym Martyna Nicińska rozmawia z autorkami raportu „Nastoletni chłopacy o dyskryminacji i swojej codzienności. Wskazówki dla edukacji równościowej” doktorkami Katarzyną Chajbos-Walczak i Zofią Małkowicz oraz Patrykiem Moszką, trenerem antydyskryminacyjnym i antyprzemocowym, pracującym w metodzie SZTAMA. 

    W raporcie czytamy m.in. o tym, że chłopacy „chcą przede wszystkim być niezależni i dobrze radzić sobie w życiu. Marzą o tym, by odnieść sukces, zależy im na tym, by inni ludzie ich doceniali i podziwiali. Uważają, że kluczem do radzenia sobie, jest dyscyplina i walka ze słabościami. Jednym z obszarów takiej dyscypliny jest panowanie nad ciałem i emocjami. Dla chłopaków niezwykle ważne jest dobre poczucie humoru i pozytywne nastawienie. (…) w przyszłości chcą założyć rodzinę”.

    Publikacja powstała w ramach projektu „Chłopaki na rzecz równości”, realizowanego przez Fundację HerStory i jest dostępna bezpłatnie na stronie Fundacji. 

    Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!



    Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/

    Music promoted by https://www.free-stock-music.com

    Creative Commons Attribution 3.0 Unported License https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US



    Fri, 23 Feb 2024 - 29min
Show More Episodes