Filtrar por género

Ame Panzh

Ame Panzh

TV Baxtale

Mi vagyunk az Ame Panzh (“Mi Öten”), öt harmincas roma fiatal, akik egy baráti beszélgetésen elhatároztuk, hogy létrehozunk egy különálló online teret, amelyben megszólalhatunk, mivel egyre inkább úgy érezzük, az általunk képviselt értékek nem kapnak figyelmet a magyar médiában és értelmiségi beszélgetésekben. Célunk, hogy eddig elhallgatott vagy nem megfelelően tematizált, társadalmilag meghatározó kérdéskörökben véleményt formáljunk, legyen az a “progresszív” elit szalonrasszizmusa, oktatási szegregáció vagy a roma kultúra sekélyes reprezentációja a társadalmunkban.

18 - Egyszülős, szivárvány és mozaik - Ame Panzh gondolatok a családról
0:00 / 0:00
1x
  • 18 - Egyszülős, szivárvány és mozaik - Ame Panzh gondolatok a családról

    Közel egy éves szünet után visszatér az Ame Panzh ötösfogata, és kibeszélőnkben a család folyamatosan változó értelmezési kereteire reflektálunk.

    Egyszülős, szivárvány és mozaik - bármennyire is igyekszik a regnáló hatalom az egyházakkal karöltve kisajátítani a család fogalmát, mindennapjainkban egyre többször találkozunk a “hagyományos”, nukleáris családoktól eltérő családmodellekkel. De hogyan lett az etalon a két, közjogi értelemben házas szülőből és gyermekeikből álló hagyományos család a nyugati világban? Hogyan illeszkednek ebbe a modellbe a roma közösségek családi kapcsolatai?

    Aktuális adásunkban lesz szó továbbá intergenerációs traumákról, a roma családok sztereotipikus reprezentációjáról, roma gyerekekről az ellátórendszerben, de szokásunkhoz híven lmbtq témákat is hozunk, mint például reflexiókat a “A család az család” kampányra és a coming out kérdéskörére, személyes tapasztalatokra építve.

    Tartsatok választott kiscsaládunkkal most is!

    Bara, a kommunikátor
    Bogi, a motor
    Joci, a szókimondó
    Judit, a civil
    Laci, a kreatív.

    Web: baxtale.tv

    Sat, 05 Nov 2022 - 1h 19min
  • 17 - Ame Panzh – Ó-ió-ció-áció-szegregáció: minden amit az etnikai elkülönítésről tudni illik

    Megpihentünk ugyan, de ez még nem a vakáció ideje az Ame Panzh számára. Legújabb adásunkban egy személyes, sokunk gyerekkorához és családi emlékeihez köthető társadalmi fenoména, a jogellenes elkülönítés témájával foglalkozunk.

    A separate but equal (elkülönítve, de egyenlően) doktrínája a magyar közéletben is visszacsengett néhány évvel ezelőtt. Tegye fel a kezét, aki hallotta már Balog Zoltán egykori Emberi Erőforrás Miniszter fejéből és szájából kipattant ‘szeretetteljes szegregáció’ kifejezést! Ha eddig bizonytalan voltál, mit jelent és miért problematikus a szabad iskolaválasztás és a tankötelezettségi korhatár leszállítása, most képbe hozunk.

    Tudtad, hogy míg 2007-ben mintegy 270 olyan iskola működött az országban, ahol a gyerekek több mint 50 %-a volt roma, 2015-re ezen szegregált intézményeknek a száma már a 350-hez közelített?

    A csütörtöki adásban saját munkatapasztalatainkból (is) merítkezve mesélünk majd a roma gyerekek módszeres fogyatékossá minősítéséről, az egyházi iskolák financiális privilégiumáról és “fehérmentő” tendenciáiról, és megosztjuk veletek a saját “élettapasztalatunkat” is.

    Természetesen szó lesz megoldásokról is, például a cigány családokkal, gyerekekkel kapcsolatos híradások szükséges irányváltásáról, deszegregációs gyakorlatokról és az avítt magyar oktatási módszerek megújításáról.

    Tartsatok velünk ezen a rögös úton, ígérjük, hogy nem ígérünk semmit.

    Aki a szócsövünk lesz ezúttal: Judit, Joci, Laci, Zsolti. Moderál Bogi.

    Thu, 10 Jun 2021 - 1h 10min
  • 16 - Baxtalo Romano Dyes! - Indul az Ame Panzh fekete vonata

    Biztosan többen ismeritek a cigány himnuszt és a zászlót (kék-zöld alapon egy 16 fogas kerék) de az már kevésbé köztudott, hogy hogyan és mikor döntöttek ezeknek a jelképeknek a használatáról. 1971. április 8-án az Első Roma Világkongresszus résztvevői választották meg a roma közösségeket egyesítő szimbólumokat, a több mint 10 milliós európai roma közösség öntudatra hívásához ez azonban kevésnek bizonyult.  1990 óta április 8-át Nemzetközi Roma napként tartják számon, ebből az alkalomból mi is összegyűlünk, hogy a roma történelemmel kapcsolatos eddig nem vizsgált, de legfőképpen hangosan ki nem mondott összefüggésekről, ellentmondásokról beszéljünk.  Mit jelent számunkra az első világkongresszus, mint történelmi esemény, funkcionálhat-e mesterséges köldökzsinórként egy 50 éve született megállapodás? Mit takar a “roma történelem”, kell-e nekünk eredettörténet, ki írta/írja a történetünket és kinek kellene?   Korszakonként, a vándorlás kontextusától kezdődően a Kádár-korszakig vizsgáljuk majd, mit tettek bele, de leginkább hagytak ki a történelemkönyvekből, és azt is eláruljuk, hogy szerintünk milyen viszonylatok kiemelése lenne létfontosságú ahhoz, hogy ne csak egy-egy elszigetelt roma történelmi alakról szerezzünk tudomást, hanem a cigányok történetét és jelenlegi helyzetét a tágabb magyar és európai történelmi - kulturális szempontból is megérthessük.   Mítoszok, középkori szöveges emlékek, asszimilációs politikák, fekete igazolványok és történelem-lobbi. Ha úgy érzed, szükséged van egy roma történelem felzárkóztatóra, itt az ideje, hogy felülj a fekete vonatunkra. A vágány mellett kérjük vigyázzanak!  A mozdonyt igazgatja: Bogi, a motor Joci, a szókimondó Juli, a különutas Laci, a kreatív Niki, a kapcsolatépítő.   Blog: baxtale.tv/amepanzh

    Thu, 08 Apr 2021 - 1h 10min
  • 15 - Ame Panzh: Láncra vetett történelem: mi fán terem a kolonizáció?

    Adásról-adásra igyekszünk idehaza félre-vagy egyáltalán nem értelmezett kifejezésekkel előrukkolni, így került korábbi adásainkban tágabb kontextusba például a diverzitás, integráció és inklúzió fogalma. Ezúttal egy távoli, a magyar kultúrától és történelemtől elidegenítve tárgyalt jelenséggel foglalkozunk: a kolonizáció - dekolonizáció viszonyát, országunkra, sőt, egész földrészünkre gyakorolt hatását vizsgáljuk meg. Habár Magyarország nem gyarmatosítóként vonult be a történelembe, mégis nagyban meghatározza a gondolkodásunkat és értékrendünket a kapitalista társadalom alapjául szolgáló kolonialista szemlélet.

    Aktuális adásunkban szó lesz a nyugat-európai államok gyarmatosító és kizsákmányoló politikáinak mai napig érezhető következményeiről, ezeket a megszokott módon személyes reflexiókkal illusztráljuk és magyarázzuk majd el. Kitérünk arra is, hogyan képzelhető el a roma mozgalom céljaként a dekolonizáció megismerése és megvalósítása, miért van ennek különös szerepe a roma közösségek jövője tekintetében.

    Ha kíváncsi vagy, kiket érint Európában a belső kolonizáció (na jó, eláruljuk, a romákat), mit jelent a poszt-és neokolonizáció a gyakorlatban, hogyan és miért lett fehérközpontú a történelem, mit takar a kulturális kisajátítás és milyen szerepet tölt be az egyház a gyarmatosításban, most is a képernyő előtt a helyed.

    Napjainkban a dekolonizációt egyre több roma gondolkodó, művész is felhasználja a munkájának keretezésére, nem véletlenül, ezért zárásképp roma dekolonizációs projekteket is bemutatunk.

    Tartsatok velünk!

    A téma meghódítói ezúttal:

    Anna, az empatikus

    Joci, a szókimondó

    Marina, a feminista

    Tibi, a provokátor

    Moderál Bogi, a motor.

    Web: baxtale.tv/amepanzh

    Thu, 18 Nov 2021 - 56min
  • 14 - Ame Panzh: Aki nem dolgozik, ne is egyék: kaj keres butyi?

    Egy hosszú, forró nyári szünet után visszatér az Ame Panzh mindenki képernyőjére, hogy újabb izgalmas dzsungelkalandra invitáljunk titeket.

    Van belőle fekete, fusi és köz, idény és napszámos. Vajon mi lehet? Jól sejtitek, következő érintetlen egzotikus témánk a szezon első adásában a munka világa, azon belül is a roma emberek munkaerőpiaci helyzete lesz.

    Kiútprogram, Út a munkába, Nő az esély - a romák foglalkoztatásának elősegítését célzó programok hangzatos címei ezek az elmúlt néhány évből. Az alapkoncepció közös: a valamilyen munka jobb, mint a semmilyen. Segély helyett munka, vagy valami hasonló. De tényleg segítenek ezek a programok hosszú távon, szélesebb tömegeknek vagy csak a meritokrácia - érdemuralom magasztos elméletének érvényesítése a cél?

    Beszélünk majd természetesen a sikeres és csupán annak vélt munkaerőpiaci eszközök bevetéséről, szóba kerül a közmunka, a hiányzó aktív eszközök, úgy mint a pályaorientáció, de lesz szó a túlélésért folytatott munkákról, amelyek ellenőrzése és szankcionálása felett a “hanyatló nyugat” sok esetben szemet huny, míg nálunk szabálysértéssel jutalmazzák a szegények erőfeszítéseit. Szokásunkhoz híven a roma nők helyzetével is foglalkozunk majd, végül pedig elképzelünk egy olyan világot, melyben a méltányos munka kerül főszerepbe a legkiszolgáltatottabb csoportok munkaerőpiaci színjátékában.

    Tartsatok velünk ezúttal is.

    A beszélgetésben részt vesz:

    Joci, a szókimondó

    Judit, a civil

    Laci, a kreatív

    Niki, a kapcsolatépítő.

    Moderál: Bogi, a motor.

    baxtale.tv/amepanzh

    Sat, 09 Oct 2021 - 1h 09min
Mostrar más episodios