Filtrar por género
I Sagor med Superkänslorna möter barn sina känslor som superhjältar. I varje saga får känslor ta plats, förklaras och förstås genom vardagliga situationer. Berättelserna bygger på barns upplevelser, omarbetade med omtanke. ✨ Vill du önska en egen saga? Läs mer och skicka in din önskan på littlehearts.se 🎵 Lyssna också på Superkänslornas musik – sök på Hero Emotions på Spotify eller YouTube.
- 10 - 🎃 Vilma och rädslan som aldrig sov – En Halloween-saga om Rädda Molnet och Modiga Ballongen
🕯️ Den här sagan berör sorg och saknad efter att ha förlorat en förälder. Lyssna gärna tillsammans med en vuxen, eller i skolan med möjlighet att prata efteråt.
I det här avsnittet får du möta Vilma — en flicka som bär på en rädsla som aldrig sover.Hon är rädd för mörkret, för ljuden på natten, för att göra fel, och för att förlora någon hon älskar igen.
Men en kväll, när vinden ylar utanför fönstret, händer något magiskt.Rädda Molnet – Trygghetslarmaren i hennes inre universum visar sig och tar henne med på en resa bland Superkänslorna.
Där väntar Modiga Ballongen, som hjälper henne att förstå att mod inte betyder att inte vara rädd utan att våga känna, våga berätta även fast man är rädd.
Det här är en saga om rädsla, mod, och om hur det kan kännas att gå igenom en sorg och saknad.En berättelse för alla barn som förlorat någon man älskar,för alla barn som försöker passa in,och för alla barn som inte hittat orden för det som känns.
🎃✨Vill du fortsätta utforska känslor med Superkänslorna?👉 På vår hemsida hittar du kostnadsfritt material – som Halloween-pyssel, posters och Superkänslornas guide.
Och på littlehearts.sehittar du även våra uppskattade affirmationskortmed fokus på känslor,framtagna för att hjälpa barn (och vuxna) att sätta ord på det som känns. 💛
Thu, 30 Oct 2025 - 13min - 8 - Malkom fyller 8 år - En saga om Glada Bollen och att våga stå kvar i sitt ljus
Malkom är en pojke som bär på något alldeles speciellt.
En glädje som smittar, ett skratt som värmer, och en nyfikenhet som öppnar hjärtan.På sin födelsedag får han en grön cykel och allt känns sådär pirrigt och sprudlande i hela kroppen.
Men när en klasskompis säger något elakt om cykeln förändras känslan.Som tur är har Malkom Superkänslorna vid sin sida – redo att hjälpa honom förstå både sig själv och kompisen Tess.
Reflektionsfrågor efter sagan:
Hur kan vi stå kvar i vår glädje – även när någon annan försöker ta den ifrån oss?Hur kan avundsjuka kännas eller låta från en kompis? Och hur kan vi möta det – utan att tappa vår egen kraft?Berätta om en gång då du kände dig avundsjuk. Vad hjälpte dig då? Vad tror du att Avundsjuka Fjärilen ville visa dig i det ögonblicket?I slutet av sagan hör du sången “Joy is a Superpower” – en sprudlande låt från Hero Emotions, som påminner om att glädje är en superkraft du kan lita på.
👉 Besök vår hemsida littlehearts.se där du hittar:
🎨 Ladda ner Superkänslornas guidebok –gratis känslomaterial med TAKK för barn🧡 Upptäck våra uppskattade Affirmationskort för barn med fokus på känslor
…och massor av inspiration för att stärka barns självkänsla, empati och känslokompetens.
Välkommen in i Superkänslornas magiska värld!
Tue, 14 Oct 2025 - 12min - 7 - Alla har en Labubu förutom jag – En saga om Betty och Stolta Stjärnan
I det sjunde avsnittet av Sagor med superkänslorna får du möta Betty i sagan “Alla har en Labubu förutom jag – En saga om Betty och Stolta Stjärnan.”
Betty vill mest av allt passa in och vara som alla andra, men det leder till att hon gömmer sitt riktiga jag. I sagan får vi följa hennes resa, ända till det ögonblick då hon vågar stå i sin egen kraft – med hjälp av sin inre Stolta Stjärna, Rädda Molnet och Modiga Ballongen.
Avsnittet avslutas med Stolta Stjärnans egen sång “I am a star” – en påminnelse om att ditt ljus alltid finns inom dig och att du är värd att lysa, precis som du är. 🌟
👉 Besök vår hemsida littlehearts.se där du hittar:
Superkänslornasgratismaterialatt ladda ner
Våra affirmationskortför barn
Och mycket mer inspiration för att stärka barns självkänsla och känslokompetens.
Välkommen in i superkänslornas magiska värld!
Thu, 02 Oct 2025 - 14min - 6 - Sam och Målet som kändes fel - En saga om Arga Flamman, Ledsen Iskub och Skamkorven
I det här avsnittet får du lyssna till en helt ny saga med Superkänslorna – önskad av en av er lyssnare. 🌟
Den handlar om Sam, som älskar fotboll och vill vinna så mycket att han till och med väljer att fuska. Men vad händer när kompisarna blir arga, och när Sam själv börjar känna att vinsten inte känns bra i hjärtat?Precis som alltid dyker Superkänslorna upp - Arga Flamman, Ledsen Iskub och Skamkorven och hjälper Sam att förstå vad som egentligen betyder mest.
Sagan avslutas med en helt ny låt gjord tillsammans med våra älskade Superkänslor / Hero emotions.
Dagens avslutningslåt heter “What I’m Playing For”🎵💌 Vill du också önska en saga?
Här kan du lämna din önskan direkt på vår hemsida: här🎁 Ladda ner gratis material om Superkänslorna
Här hittar du övningar och resurser för att fortsätta prata om känslor med barn: Ladda ner Superkänslornas gratis-guide här🛒 Upptäck Little Hearts produkter
I vår butik hittar du affirmationskort, posters och t-shirts – allt med fokus på att påminna barn om deras värde: till vår butik🙏 Hjälp oss sprida sagorna
Följ podden, gilla och lämna gärna en kommentar. Då kan vi nå ut till ännu fler barn med sagor som stärker självkänslan och gör känslor till superkrafter.Tack för att du lyssnar!
Wed, 24 Sep 2025 - 10min - 5 - Luna och Hajdräkten – en saga om Ledsen Iskub och Skamkorven
I det här avsnittet av Sagor med Superkänslorna får vi följa Luna på Dress Up Friday - en dag hon sett fram emot länge. Men morgonen blir kaotisk, och Luna kommer till skolan utan sin hajdräkt. När hon ser alla andra barn i sina utklädnader sköljer känslorna över henne: ledsamhet, skam, ilska och den svåra känslan av besvikelse.
Som tur är finns Ledsen Iskub där för att hjälpa Luna att våga gråta och släppa ut det som gör ont.
Och utanför klassrummet får även pappa sällskap av Skamkorven, en känsla som visar sig när vi inser att vi gjort ett misstag och sårat någon vi älskar. Tillsammans med Luna lär vi oss att skammen egentligen berättar att vi bryr oss, och att det viktiga inte är att vara perfekt, utan att be om ursäkt och göra vad vi kan för att göra rätt igen.
Avsnittet avslutas med Superkänslornas egen låt –Always Worthy, en påminnelse om att vi alltid är värdefulla, precis som vi är.
👉 Vill du fortsätta utforska känslorna tillsammans med ditt barn?
Ladda ner vår Superkänslornas guidebok – gratis känslomaterial med TAKK för barn här: www.littlehearts.se/gratisWed, 17 Sep 2025 - 10min - 4 - Billy och frågorna som aldrig tog slut - En saga om Nyfiken Strut och Skamkorven -och om vad skam kan lära oss
I den här sagan möter du Billy, Nyfiken Strut, Arga Flamman och Skamkorven – och får lära dig att skam inte betyder att man är fel, utan att man bryr sig. 🌟
Billy har tusen frågor och ett hjärta som spritter av nyfikenhet. Men ibland blir det svårt, för vuxna vill ofta att hon ska sitta still och vara tyst. När känslorna tar över dyker superkänslorna upp. Med hjälp av Nyfiken Strut och Skamkorven förstår Billy att nyfikenhet är en superkraft, och att alla kan göra misstag. Det viktiga är att våga prata om det och säga förlåt.
Avsnittet avslutas med Nyfiken Struts godnattsång, en mjuk melodi som öppnar dörren till drömmarnas äventyr. 🌙✨
Vill du vara med och önska framtida sagor? På vår hemsida littlehearts.se kan du, tillsammans med en vuxen, skicka in ditt önskemål. Där hittar du också mer om superkänslorna, gratis material att ladda ner och produkter som stöttar vårt arbete – till exempel våra känslokortoch affirmationer för barn. 💖
Mon, 08 Sep 2025 - 11min - 3 - Mackan och drömkjolen - En saga om Avundsjuka Fjärilen och vad avund kan lära oss
I det här avsnittet får du träffa Mackan, som längtar efter en magisk kjol till skoldiscot.
Men när hans vän Noomi dyker upp i just den kjolen, väcks en stark känsla inom honom.
En känsla som först känns som ilska – men som visar sig vara något helt annat...Här får du följa Mackan när han möter Avundsjuka Fjärilen,
en av våra superkänslor – som hjälper honom förstå vad han verkligen känner och längtar efter.🌈 Sagan avslutas med att Mackan och Noomi dansar till
Avundsjuka Fjärilens alldeles egna låt:
✨ Make a Wish When Envy Flies💫 Vill du önska en egen supersaga?
Berätta om något du har varit med om – något som kändes svårt, pirrigt, knasigt eller extra kul!
Vi älskar att skapa sagor tillsammans med er barn.👉 Skicka in din önskanhär
🎙️ A Little Hearts Production
Tue, 02 Sep 2025 - 11min - 2 - Elias och första skoldagen - modiga ballongen och stormen i magen
Det här är sagan om Elias, som ska börja förskoleklass. Han känner pirret i magen, stormen av rädsla och oron som viskar. Men djupt inom honom finns också superkänslorna – som bor i hans alldeles egna superkänslo-skepp. Där möter han Rädda Molnet, Nyfikna Struten, Stolta Stjärnan – och Modiga Ballongen, som hjälper honom att våga när det känns som allra svårast.
Den här sagan ger barn ett språk för känslor, stärker självkänslan och visar att mod inte är att vara utan rädsla – utan att våga ändå.
✨ Avslutas med Brave Balloon Song – en peppig och energifylld låt som påminner barnen om att modet bor inom oss. Perfekt att lyssna på dagtid när man behöver lite extra kraft och glädje. 🎶
✨ Upptäck mer av Superkänslorna och Little Hearts här:
📖 Ladda ner vår gratis guidebook
🎨 Ladda ner gratis färgläggningspappermed Superkänslorna
🎶 Lyssna på vår musik & se videos på YouTube@heroemotionsA Little Hearts Production
Vi blir så glada om du vill lämna en recension eller önska en saga. Dina ord och idéer hjälper oss att sprida ännu mer värme, mod och magi till barn överallt.Mer från oss hittar du här:
👉Littlehearts.seTue, 26 Aug 2025 - 11min - 1 - 💜 Pilotavsnitt: Cornelia & Bästisen som försvann – och Superkänslorna som visade vägen
🎧 Välkommen till pilotavsnittet avSagor med Superkänslorna!
Vad händer i hjärtat när en bästis plötsligt inte vill leka längre?
I den här sagan får du följa Cornelia – en modig tjej som står inför en utmaning med sin bästa vän. Som tur är får hon hjälp av Superkänslorna, som visar henne hur känslor kan förstås, hanteras och bli till inre superkrafter.
Denna berättelse bygger på ett verkligt samtal med ett barn. Vi skapar våra sagor med hjälp av avancerade AI-verktyg, intuition och fantasi – alltid med hjärtat och barnets trygghet i centrum.
🦋 Sagor med Superkänslorna är här för att hjälpa barn att navigera i sin känslovärld, bygga inre styrka och förstå att alla känslor är okej.
💌 Vill du vara med och forma podden?
Skicka in en vardagshändelse, lämna en kommentar eller skriv till oss:
✉️ sofielittlehearts@gmail.com
🌍 littlehearts.se
📲 Instagram: @littlehearts.se🎶 Lyssna på Superkänslornas musik:
🖍️ Ladda ner gratismaterial & lär känna känslohjältarna:
https://littlehearts.seMon, 18 Aug 2025 - 10min
Podcasts similares a Sagor med Superkänslorna
Dante Gebel Live Dante Gebel
Dj candela Metiendo fuego Djcandela
RETROMIX DJ GIAN
Electronic music (Deep, Melodic, House, Progressive, Psy, Trance) DJ Midnight Jet
Elim Frederick Radio Elim Frederick Radio
Estoicismo Filosofia Estoicismo Filosofia
INSOMNIO Fepo
La Tribu FM La Tribu FM
Pancho Madrigal Los Cuentos de Pancho Madrigal
Pastor Mario Vega Mario Vega
Dante Gebel MedioLunatico
Música Cristiana Mx Música Cristiana Mx
Radio Baladas Viejitas Románticas Oscar Canto
Los Cuentos de Pancho Madrigal Pancho Madrigal®
Pastora Yesenia Then Pastora Yesenia Then
Podcast Toby Jr. Pastor Toby Jr.
Pancho Madrigal Cuentos Variados PMCV
Predicaciones Cristianas Pentecostales Predicaciones Pentecostales
Iglesia Cristiana Josué - Predicas Predicas ICJ
CRISTIAN CASTRO EN NOCHE DE ROMANCE ENERO 2018 sorita67
LEO DAN EN NOCHE DE ROMANCE sorita67
MARCO ANTONIO SOLIS EN NOCHE DE ROMANCE sorita67
Noche de Romance con Roberto Carlos sorita67
VICENTE FERNANDEZ EN NOCHE DE ROMANCE sorita67
Otros podcasts de Niños y Familia
Ljudbok barn Ljudböcker & sagor för barn
Historierummet i Barnradion Sveriges Radio
Magiska Godnattsagor Magiska Godnattsagor
Mamma Mamma Barn Sofia Skjulsvik Svärd, Miriam Skjulsvik Svärd
Barnens Sagovärld: Godnattsagor för barn & Barnsagor Nordic Tale Studio
Godnattsagor För Barn - Ljudböcker om Björnen My Anna Henriksen och Mikkel Palm
Les Aventures de Tintin (60's) INA
Sinnlos Märchen RADIO PSR
Libre antenne week-end Europe 1
Föräldraalienationspodden på svenska Ia Almström
Tsatsiki och Farsan i Barnradion Sveriges Radio
Bovar och brott i Barnradion Sveriges Radio
Sov gott Sveriges Radio
Pappas Sagor Jakob Radbäck
Sagor med Saga Saga & Alex
Vårt svenska liv Gry & Victoria
Sov Godt ™ Podcast for barn - god natt historier på sengekanten Ingrid-Merethe Berget
Comment avoir des enfants heureux et épanouis? sophie le guen
Podcast for barn med Anders Anders Hverdagskomikeren
Modesty Dragon Bone
