Filtrer par genre

Café Bambino

Café Bambino

Aftonbladet Kultur

Tone Schunnesson hatar att ringas och Karin Pettersson vill inte skicka tusen sms. Så från och med nu ses dom en gång i veckan för att reda ut ett ämne, en gång för alla. Tillsammans med en inbjuden gäst undersöker dom stora saker som ilska, fiktion, skönhet och pengar. Och de går till botten med små, men viktiga frågor, som hur blir man arg utan att gråta? Dödade internet autofiktionen? Och varför är Karin fortfarande sosse? Två kompisar om internet, kultur, nöje, frihet och sanning. Två kompisar där den ena kompisen råkar vara den andra kompisens chef.

175 - Sexpredikanter, peniskomplex & cozy gaming
0:00 / 0:00
1x
  • 175 - Sexpredikanter, peniskomplex & cozy gaming

    I veckans avsnitt har Karin och Tone sett dokumentären om Malena Ivarssons kortlivade program på 1980-talet. Fräcka Fredag var en märklig mix mellan kabaret, sexual upplysning och buskis. I dokumentären "Sexpredikanten" berätta Malena själv om den tuffa tiden och den stora backlashen. Kunde hon verkligen inte förutse det som hände? Och var det hon som förstörde journalistiken i Sverige? Karin har varit på ComicCon och undrar varför ingen verkar gilla Sagan om Ringen längre. Tone har tagit upp sitt spelande och rapporterar om två nya spel.

    Fri, 06 Nov 2026
  • 174 - Mini Bambino: Jag ska gifta mig och har inga kompisar

    I veckans Mini undrar en bambino vad hon ska göra utan brudtärnor.

    Tue, 03 Nov 2026
  • 173 - Eros den bitterljuva, Lula Gaga DeepFakes och två syndare [12:51 PM]

    I veckans Café Bambino har Karin kommit tillbaka från de kristnas bokmässa och funderar på varför hon inte ser på sig själv som syndare. Lula har vunnit presidentvalet i Brasilien, tvärtemot vad många trodde. Hjälpte Lady Gagas AI-videos honom att vinna? Och så har Tone läst om Anne Carsons essä om erotiken som en brist.

    Fri, 30 Oct 2026
  • 172 - Mini Bambino: Vill Tone fortfarande vara en cyborg?

    I veckans avsnitt undrar en bambino om Tone fortfarande vill vara en robot.

    Tue, 27 Oct 2026
  • 171 - Konsten att misslyckas, övervakningsbibliotek och Sigmund Freuds kokainmissbruk

    Karin är helt inne på Peter Weiss och tycker att fler tribunaler krävs i våran tid. Tone har läst Peter Englunds essä om att misslyckas och funderar på vad i misslyckandet som kan vara vackert. Dessutom: Barn blir socanmälda för att dom läser snusk, andra börjar knarka efter att ha läst en bok och Sigmund Freud var fan störd.

    Fri, 23 Oct 2026
Afficher plus d'épisodes