Filtrar por gênero
Follow the Money

- 153 - Van Indiase labs naar Nederlandse webshops: de miljardenhandel achter designerdrugs
Voor handelaren van designerdrugs is het kinderlijk eenvoudig om aan de middelen te komen. Onderzoek van de NOS en Follow the Money toont hoe buitenlandse laboratoria op verzoek van handelaren moleculen van verboden middelen nabootsen. Nederlandse bedrijven importeerden in totaal voor ruim 46 miljoen euro aan designerdrugsuit India. In dit audioverhaal hoor je meerdere importeurs, handelaren en webshopbeheerders die inzicht geven in de Nederlandse designerdrugshandel.
Thu, 4 Jun 2026 - 19min - 152 - Op zoek naar de rechter die de wet wilde opblazen
De Wet open overheid (Woo) zorgt voor veel te veel werk voor ambtenaren, omdat mensen er misbruik van maken. Dat is een veelgehoorde klacht. FTM’s Woo-expert Bas van Beek wilde weten of dat klopt. Hij deed een opzienbarende ontdekking die niet zou misstaan in een B-film. Samen met Lucien Hordijk vertelt hij erover.
Sun, 31 May 2026 - 43min - 151 - Deze Toezichthouder is bezorgd over schending grondrechten door nieuwe inlichtingenwet
Veiligheidsdiensten opereren het liefst in stilte, maar op dit moment waarschuwen ze openlijk voor de groeiende dreiging in de wereld. Hoe moeten we die waarschuwingen zien, nu er in sneltreinvaart een nieuwe inlichtingenwet wordt voorbereid die ook het toezicht op de diensten regelt? Annette van Soest bespreekt het in deze aflevering van ‘Follow the Money interviewt’ met Anne Mieke Zwaneveld, voorzitter van de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB). Deze commissie is de laatste horde die de AIVD en de MIVD moeten nemen als ze telefoons willen afluisteren, computers of netwerken willen hacken of op grote schaal internetverkeer willen aftappen.
Sun, 24 May 2026 - 42min - 150 - ‘Extreme rijkdom is een gevaar voor de samenleving, en daar praten we te weinig over’
In deze aflevering spreekt Thomas Bollen met filosoof en econoom Ingrid Robeyns. Robeyns is de bedenker van het limitarisme: ze pleit voor een bovengrens aan rijkdom. Bollen en Robeyns bespreken de effecten van extreme rijkdom op de economie en het functioneren van onze democratische samenleving. Hoewel de negatieve gevolgen van grote ongelijkheid steeds zichtbaarder zijn, bestaat er tegelijkertijd weerstand tegen het aanpakken van extreme rijkdom. Waarom stuit de invoering van een vermogensbelasting op zoveel weerstand, zelfs bij mensen die nauwelijks vermogen hebben? En hoe ziet onze toekomst eruit wanneer we niets doen en de ongelijkheid doorgroeit?
Sun, 3 May 2026 - 47min - 149 - Van postcovid naar proefkonijn: ‘wondermiddel’ bleek een experiment
Een privékliniek heeft ernstig zieke postcovidpatiënten ingezet als proefkonijnen. Experts noemen de betrokken artsen onethische amateurs. Margot Smolenaars, Luciën Hordijk en Hicham Abarkan vertellen hoe zij op het spoor kwamen van dit medisch experiment dat, opmerkelijk genoeg, nog niet is stopgezet.
Sun, 19 Apr 2026 - 48min - 148 - Froukje ging met een crisis de jeugdzorg in, en kwam er met een nieuw trauma weer uit
In crisis de jeugdzorg in en met een nieuw trauma er weer uit. Dat overkwam Froukje toen ze op 17-jarige leeftijd na een zelfmoordpoging werd opgenomen bij D3 in Hoenderloo. Daar werd ze uitgescholden en soms urenlang geïsoleerd en vastgehouden. Nu wordt ze gezien als ‘te complex’ voor verdere behandeling. In dit audio verhaal, hoor je Froukje (wat niet haar echte naam is) en haar moeder over hun ervaringen met de zorginstelling. Wat heeft Froukje bij D3 meegemaakt en hoe kan het dat deze commerciële zorginstelling als enige een bed vrij had voor een jongere in nood?
Sat, 18 Apr 2026 - 25min - 147 - Stichting Eerlijk Werk: ‘Uitzendbazen worden rijk door onderbetaling personeel. Pervers!’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Egbert Jan van Bel, voorzitter van de stichting Eerlijk Werk, die opkomt voor de belangen van uitzendkrachten. Van Bel wil namens hen een massaclaim indienen tegen uitzendbureaus wegens achterstallige betalingen. ‘Mensen aan de onderkant van de markt lopen inkomen mis waardoor ze bijvoorbeeld hun kinderen niet naar een voetbalclub kunnen sturen. Ik vind mezelf geen knip voor de neus waard als ik hier niets aan zou doen.’
Sun, 12 Apr 2026 - 30min - 146 - Transparency International Nederland over corruptie: ‘We hebben veel blinde vlekken'
In deze aflevering van Follow the Money interviewt spreekt Annette van Soest met Lousewies van der Laan, directeur van Transparency International Nederland. De wereld verkeert in een corruptiecrisis. En die wordt alleen maar erger, want de bestrijding van corruptie stagneert. Daarvoor waarschuwde Transparency International eerder dit jaar. De oorzaak, volgens de anticorruptie-waakhond, is gebrekkig leiderschap. Ook Nederland scoort historisch slecht op de Corruptie Perceptie Index van Transparency International. Ons land bungelt onderaan in de top-tien. De Nederlandse corruptie-aanpak hapert. Wat gaat er mis?
Sun, 29 Mar 2026 - 43min - 145 - Weet Defensie wel met wie zij zaken doet?
De Limburgse ondernemer Martijn W. haalde voor honderden miljoenen contracten binnen bij Defensie – terwijl zijn bedrijf wordt verdacht van fraude. De selectie van mensen met wie het ministerie zaken doet, is normaal gesproken heel streng. Dieuwertje Kuijpers vertelt hoe deze zaak in elkaar steekt én hoe W. probeerde de publicatie van haar onderzoek tegen te houden.
Wed, 25 Mar 2026 - 36min - 144 - De journalist die te dicht bij Bolle Jos kwam: ‘Als ik niet terugkom, weet dat ik van je hou’
Afrika-correspondent Sophie van Leeuwen deed wat geen enkele andere westerse journalist deed: naar Sierra Leone om verslag te doen over Bolle Jos. Het kwam haar op arrestatie en een spionageverdenking te staan. Voor Follow The Money tekende ze haar bloedstollende relaas op. In dit audioverhaal, dat haar geschreven reportage combineert met een interview, hoor je alles over haar ervaring in het land van de meest gezochte crimineel van Nederland. In detail vertelt ze hoe haar reis verliep, hoe ze werd opgepakt en hoe ze uiteindelijk vrijkwam.
Sun, 22 Mar 2026 - 42min - 143 - Rinke Zonneveld van Invest-NL: 'Pensioenfondsen investeren meer in Nederland, dat is goed nieuws’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Rinke Zonneveld, ceo van Invest-NL. Hij heeft maar liefst 3 miljard aan belastinggeld te besteden om bijvoorbeeld de energietransitie of de vorming van een circulaire economie te versnellen. Waar moeten miljarden aan publiek investeringsgeld volgens hem naartoe, en waar vooral niet?
Sun, 15 Mar 2026 - 36min - 142 - Durfkapitalist in defensie: ‘We moeten niet doen alsof Amerika opeens de vijand is’
In deze aflevering van Follow the Money interviewt spreekt Annette van Soest voormalig TomTom-bestuurder Alexander Ribbink. Als founding partner van Keen Venture Partners investeert hij samen met VVD-prominent Ben Verwaayen en diens zoon Robert in Europese startups. Sinds eind vorig jaar richt de Nederlandse durfkapitalist zich via een apart fonds specifiek op de defensie-industrie. Daarvoor haalde Ribbink 150 miljoen euro op. Onder andere pensioenfonds PME, de Europese Investeringsbank (EIB), ABN Amro, ASR en TNO staken er geld in. Maar stroomt al dat geld naar drones en AI die Europa veiliger maken, of naar wilde plannen die niet waargemaakt kunnen worden?
Sun, 1 Mar 2026 - 43min - 141 - Hoop als handelswaar: ‘onethische amateurs’ verkopen oud medicijn als wondermiddel tegen postcovid
Een private kliniek heeft ernstig zieke postcovidpatiënten gebruikt als proefkonijnen in een geneesmiddelenexperiment. De eigenaren overtraden daarbij de regels voor gedegen onderzoek. ‘Het is beschadigend voor de wetenschap, maar vooral voor de vele patiënten die valse hoop kregen.’
Fri, 27 Feb 2026 - 20min - 140 - ‘Als ik van tevoren goed was ingelicht, was ik nooit aan protonenbestraling begonnen’
De hersentumor van Wouter Slegt werd bestraald met protonen. Wat hij niet wist, is dat zijn artsen op dat moment al beschikten over onderzoeksresultaten die vragen oproepen over de effectiviteit van de therapie. In dit interview vertellen Wouter en zijn vrouw Oetje hoe zij daarvan op de hoogte zijn gesteld. Deze podcast vormt een tweeluik met het artikel van zaterdag 21 februari.
Sun, 22 Feb 2026 - 29min - 139 - Snelle winst boven beveiliging: zo kwamen de gegevens van 1 miljoen vrouwen op straat
Remy Koens en Sebastiaan Brommersma deden onderzoek naar het datalek bij Clinical Diagnostics. Dat bedrijf voerde jarenlang het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker uit. Door een datalek zijn in juli gegevens van bijna een miljoen vrouwen buitgemaakt. Uit bronnen binnen het bedrijf bleek dat beveiliging van patiëntgegevens geen prioriteit had. Er lopen meerdere onderzoeken naar hoe het zo mis kon gaan. Wat kunnen we daarvan verwachten?
Tue, 17 Feb 2026 - 36min - 138 - Hoogleraar Reijer Passchier: ‘Onze onmacht tegenover big tech bedreigt de soevereiniteit van Europa’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Reijer Passchier, hoogleraar Digitalisering en de democratische rechtsstaat aan de Open Universiteit, en daarnaast werkzaam als docent Staats- en bestuursrecht aan de Universiteit Leiden. Hij is de auteur van het boek De vloek van Big Tech. Europa zit in een noodsituatie, vindt Passchier. Volgens hem is de soevereiniteit van de Europese Unie in het geding door de afhankelijkheid van de big tech-bedrijven als Amazon en Microsoft die zich tot in de haarvaten van onze samenlevingen hebben gevestigd.
Sun, 15 Feb 2026 - 39min - 137 - De Russische schaduwvloot vaart vrolijk verder
President Poetin betaalt de oorlog tegen Oekraïne voor een groot deel van olie-opbrengsten. Die olie wordt vervoerd met de zogeheten schaduwvloot, een groep van ruim 600 olietankers. Samen met een internationaal team brachten Dimitri Tokmetzis en Jesse Pinster de olietankers in kaart. Wat is het effect van de westerse sancties die aan de schaduwvloot worden opgelegd?
Thu, 29 Jan 2026 - 43min - 136 - Over banken, lobby en macht: ‘Europa bepaalt de spelregels,’ zegt oud-parlementariër
In deze podcast spreekt Follow the Money-journalist Thomas Bollen verschillende gasten naar aanleiding van zijn boek ‘Geld genoeg, maar niet voor jou’. In deze aflevering politicus Paul Tang. Hij zat in het oog van de storm toen in 2008 de kredietcrisis uitbrak. ‘De Nederlandsche Bank had eigenlijk ook geen idee.’
Sun, 25 Jan 2026 - 45min - 135 - Wat we kunnen leren van Ruslands Europese buren
De Finnen zijn permanent klaar voor oorlog, Litouwen heeft ervaring met Sovjet-onderdrukking en Polen spendeert relatief veel geld aan defensie. Wat kan Nederland van deze landen leren? Daniël van Kessel maakte een reis langs het Oostfront en vertelt wat hij daar zag.
Fri, 16 Jan 2026 - 29min - 134 - ‘Aandeelhouders moeten zich zorgen maken als bedrijven blijven investeren in olie en gas’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Mark van Baal, oprichter en directeur van Follow This. Deze activistische aandeelhoudersvereniging zette klimaatverandering op de agenda bij grote oliemultinationals als Shell en BP door resoluties in te dienen waarin de oliereuzen werden opgeroepen zich te houden aan het klimaatverdrag van Parijs. Hoe gaat het nu Trump aan de macht is? Wat is zijn nieuwe strategie?
Sun, 11 Jan 2026 - 36min - 133 - Directeur Stichting Democratie en Media: ‘Big tech heeft de Nederlandse informatievoorziening in z’n greep’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Nienke Venema, directeur van Stichting Democratie en Media (SDM), die opkomt voor de democratische rechtsstaat en de vrije pers. Venema maakt zich zorgen over de grote en moeilijk te controleren macht van big tech bedrijven als Google, X en Meta. De dominante rol van deze Amerikaanse techreuzen vormt volgens haar een ernstige bedreiging voor de democratie en de informatievoorziening in Nederland.
Sun, 14 Dec 2025 - 36min - 132 - Undercover bij alternatief genezer: ‘Vitamine C is chemo zonder bijwerkingen’
In een Brabants dorpje belooft een alternatieve genezer uitbehandelde kankerpatiënten beterschap met dure therapieën. Nadat de Inspectie ernstige tekortkomingen vaststelde in zijn vorige kliniek, verhuisde hij zijn praktijk slechts een paar honderd meter verderop. Waarom grijpt niemand in?
Sat, 13 Dec 2025 - 16min - 131 - Waarom bleven echte bankhervormingen uit? In debat met oud-toezichthouder Nout Wellink
In deze podcast spreekt Follow the Money-journalist Thomas Bollen verschillende gasten naar aanleiding van zijn boek ‘Geld genoeg, maar niet voor jou’. In deze aflevering oud-DNB-president Nout Wellink, die Bollens boek drie dagen na publicatie al uit had. ‘Het heeft me aan het denken gezet. Ook over mogelijke gevolgen van de introductie van nieuwe betaalmiddelen.’ Bollen en Wellink discussiëren stevig over de opties om ons geldstelsel anders in te richten. Is het mogelijk om het stelsel veiliger en stabieler te maken met nieuwe betaalmiddelen, zoals stablecoins en de digitale euro?
Sun, 30 Nov 2025 - 47min - 130 - Nederlands mijnbouwbedrijf dat graaft naar metalen voor onze smartphones probeert de wet te omzeilen
In Congo moeten bedrijven die daar naar bijzondere aardmetalen delven, een percentage van de omzet afstaan aan het land. Zo kunnen scholen en ziekenhuizen worden gebouwd en ziet de bevolking iets terug van de miljardenwinsten. Recent bleek dat meerdere mijnbouwbedrijven deze regel aan hun laars proberen te lappen. Het lijkt een ver-van-ons-bed-show, maar dat is het niet, want een van die bedrijven is gevestigd in Amsterdam. Lukas Kotkamp vertelt over deze cruciale wereldhandel, waarbij onder meer Nederland, Kazachstan, Hongkong en Congo zijn betrokken. Wie bijzondere aardmetalen komt winnen in Congo, moet een deel van de omzet afstaan aan de Congolese staat. Zo ziet de bevolking iets terug van de miljardenwinsten. Maar meerdere mijnbouwbedrijven proberen deze regel te omzeilen. Een van die bedrijven is gevestigd in Amsterdam. Journalist Lukas Kotkamp legt uit hoe dat zit.
Tue, 18 Nov 2025 - 41min - 129 - Pionier CO2-compensatie: ‘Pas op voor greenwashing en windhandel’
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Sjaak de Ligt, pionier op het gebied van carbon credits en voormalig directeur van de organisatie Trees for All. De Ligt is een van de hoofdpersonen in het boek Wie betaalt, mag vervuilen van Follow the Money-redacteuren Mira Sys en Ties Gijzel, dat deze week is verschenen.
Sun, 16 Nov 2025 - 43min - 128 - Hoogleraar risicomanagement: ‘Banken moeten gewoon failliet kunnen gaan’
Er is meer geld dan ooit, maar de meeste mensen merken daar weinig van. In deze podcast, als verdieping op zijn boek Geld genoeg maar niet voor jou, onderzoekt Thomas Bollen hoe ons geldsysteem ongelijkheid vergroot, huizenprijzen opdrijft en zelf een rol speelt in opkomst van autocraten. In deze aflevering spreekt hij hoogleraar risicomanagement Theo Kocken. Hij vertelt over onzichtbare risico’s bij banken en de noodzaak om te investeren in opkomende economieën.
Sun, 2 Nov 2025 - 50min - 127 - Directeur Bits of Freedom: ‘Pas op voor misleiding op sociale media in aanloop naar verkiezingen’
In de aanloop naar de verkiezingen neemt de stortvloed aan haat en desinformatie op sociale media toe. Evelyn Austin, directeur van Bits of Freedom, ziet hoe bedreigingen aan D66-leider Rob Jetten op TikTok worden versterkt door algoritmes, en roept gebruikers op om verdachte berichten te melden en vast te leggen. In FTM Interviewt vertelt ze over de duistere wereld van haatberichten en desinformatie op sociale media, de strijd om transparantie en een belangrijke rechtszaak tegen techgigant Meta.
Sun, 19 Oct 2025 - 39min - 126 - Hoe private equity publieke instellingen opkoopt met steun van jouw bank
Private investeerders kopen in rap tempo zorginstellingen en mkb-bedrijven op, en banken maken dat mogelijk. Zonder hun geldschepping was private equity nooit zo machtig geworden. In deze podcastaflevering onderzoekt Thomas Bollen wat dat betekent voor de kwaliteit van zorg, kinderopvang en concurrentie. Hij spreekt met journalist Mirjam de Rijk, auteur van Gekaapt door het kapitaal, waarin ze beschrijft hoe private equity-partijen en andere kapitaalkrachtige bedrijven steeds meer grip krijgen op onze publieke instellingen.
Sun, 12 Oct 2025 - 48min - 125 - Hoe we ontdekten dat defensie en politie klant zijn bij het omstreden techbedrijf Palantir
Palantir wordt wel het meest mysterieuze bedrijf van Silicon Valley genoemd. Zelfs oud-medewerkers kunnen niet altijd uitleggen wat het bedrijf doet. Rosanne Kropman stuitte op informatie waaruit blijkt dat de politie in Nederland gebruikmaakt van software van dit techbedrijf. Samen met Sebastiaan Brommersma ontdekte ze dat defensie óók klant is. Wat doen Nederlandse overheidsinstellingen met de software van Palantir? En wat gebeurt er met de data? Inmiddels zijn er Kamervragen over gesteld.
Wed, 8 Oct 2025 - 44min - 124 - Oud-AIVD’er: ‘In de aanloop naar de verkiezingen moeten burgers begrijpen hoe desinformatie werkt’
Het Binnenhof bestormen, vernielingen aanrichten en de ramen van het D66-partijkantoor ingooien. Tijdens de zeer gewelddadige rellen door extreemrechtse activisten in Den Haag ging het vorige week volledig mis. In gesprek met FTM legt Jelle Postma, oud-AIVD’er en oprichter van Justice for Prosperity, uit hoe ultraconservatieve en extreemrechtse groepen angst en verdeeldheid zaaien om onze democratie te ondermijnen. Zijn waarschuwing: ‘Dit is veel dieper geworteld in Nederland, het is niet beperkt tot deze 1200 mensen. Als we hier niets aan doen, groeit die groep.’
Sun, 28 Sep 2025 - 34min - 123 - Podcast | ‘Als Europa niets doet, verliezen we de macht over ons geld’
Er is meer geld dan ooit, maar de meeste mensen merken daar weinig van. In deze nieuwe podcastreeks, als verdieping op zijn boek Geld genoeg, maar niet voor jou, onderzoekt Thomas Bollen hoe ons geldsysteem ongelijkheid vergroot, huizenprijzen opdrijft en zelfs een rol speelt in de opkomst van autocraten. In deze eerste aflevering spreekt hij Martijn van der Linden, ooit bankier bij ING, nu aanjager van geldhervorming. Hij vertelt hoe de kredietcrisis zijn blik op het financiële systeem voorgoed veranderde, en waarom de macht van banken dringend aan banden moet worden gelegd.
Sun, 21 Sep 2025 - 49min - 122 - Podcast | ‘Na aankoop van een sleutelhanger werd ik door mijn bank in verband gebracht met Hamas’
Wat doe je als de bank je overvalt met tientallen vragen, omdat je een risico op terrorismefinanciering zou zijn? Nourdeen Wildeman, die zelf problemen kreeg met zijn bank, en advocaat Samira Sabir, die tientallen moslims juridisch bijstaat, vertellen erover in deze podcast.
Tue, 16 Sep 2025 - 30min - 121 - Stichting Durf te Dromen van profvoetballer werd: durf te cashen
Profvoetballer Redouan El Yaakoubi profileert zich als weldoener voor kinderen in achterstandswijken. Maar achter de schermen van zijn stichting Durf te Dromen stroomde al minstens een miljoen euro naar een commerciële bv, blijkt uit onderzoek van BOOS en Follow the Money. Wies de Gruyter en Nikki Brands vertellen erover.
Thu, 11 Sep 2025 - 39min - 120 - Achter de schermen bij de elite
Bijna niemand weet van het bestaan van exclusieve genootschappen in ons land waar de economische, politieke en culturele elite elkaar ontmoet. Tijdens etentjes netwerken ze daar met elkaar ‘onder gelijken’. Bas van Beek en Birte Schohaus spraken met leden van die gezelschappen en deden vijf jaar onderzoek in privé-archieven. Wat ze aantroffen achter de schermen van deze quasi-informele eetclubjes schreven ze op in het boek ‘Onder ons’.
Tue, 2 Sep 2025 - 46min - 119 - Hoogleraar krijgswetenschappen: ‘Nederland heeft te weinig luchtafweer tegen raketaanvallen’.
In deze aflevering van FTM Interviewt spreekt redacteur Harm Ede Botje met Martijn Kitzen, hoogleraar krijgswetenschappen aan de Nederlandse Defensie Academie en het Institute of Security and Global Affairs van de Universiteit van Leiden. Aanleiding voor het gesprek is een reeks van vier verhalen van Follow the Money-redacteur Daniel van Kessel, die deze zomer Finland, Litouwen en Polen bezocht om te onderzoeken hoe deze landen aan de oostgrens van de NAVO omgaan met de nabijheid en het wapengekletter van Rusland. In zijn laatste aflevering van afgelopen vrijdag komt Van Kessel aan de hand van uitspraken van experts tot de conclusie dat Nederlandse politici niet alleen geld moeten steken in tanks en marineschepen, maar vooral ook moeten investeren in onderlinge saamhorigheid en werken aan de collectieve wil om het land te verdedigen. Die conclusie is Kitzen uit het hart gegrepen, zeker in een land als Nederland dat vergaand is geïndividualiseerd. ‘Invoering van een vorm van vrijwillige dienstplicht in Nederland kan bijdragen aan het gevoel dat we dreigingen gezamenlijk het hoofd moeten bieden. Op die manier krijg je eenheid in de samenleving en dat vind ik belangrijk.’
Sun, 31 Aug 2025 - 35min - 118 - De ontdekking van de zorgcowboy
Eelke van Ark, een van de journalisten van het eerste uur bij FTM, verlaat de redactie. Voordat ze de deur echt achter zich dicht doet, vertelt ze aan de hand van drie onderzoeken die zij de afgelopen dertien jaar heeft gedaan welke opzienbarende misstanden zij in het licht zette. Voor een van de grotere onderzoeken werd zelfs een nieuw woord bedacht: zorgcowboys.
Sun, 20 Jul 2025 - 34min - 117 - Podcast | Hoe festivals en uitgeverijen stilletjes zijn overgeleverd aan het grote geld
Artiesten en schrijvers zijn opgeschrikt door onderzoek van Henk Willem Smits en Remy Koens. Wat is er aan de hand: het Amerikaanse private equity-bedrijf KKR heeft zich zonder ruchtbaarheid ingekocht in festivals en uitgeverijen. Hoe is dat gegaan? En is er nog een uitweg?
Sun, 6 Jul 2025 - 47min - 116 - Special : Ze dachten met elkaar oud te worden in de natuur. Tot er een ‘te koop’-bord verscheen
Zonder er ooit voor te betalen, wist zorginstelling Warande een woonoord voor antroposofische ouderen in bezit te krijgen. Nu staat het te koop en voeren de bewoners een felle strijd om een miljoenendeal te voorkomen. Reconstructie van een succesvolle vastgoedcoup.
Sat, 28 Jun 2025 - 28min - 115 - Podcast | Integriteitsexpert: ‘Geef een commissie van wijzen twee maanden voor onderzoek in zaak-Arib’
De Tweede Kamer besloot deze week tot een debat over de affaire-Arib, wat op instemming kan rekenen van hoogleraar Integriteit Rob van Eijbergen. In gesprek met FTM pleit hij voor een kort, onafhankelijk onderzoek door een commissie van buitenstaanders. Drie jaar geleden adviseerde hij de Kamer al te kiezen voor mediation in plaats van een onderzoek, maar dat advies belandde in een la. Nu blijkt uit onthullingen van FTM en Nieuwsuur dat oud-Kamervoorzitter Vera Bergkamp een grotere rol speelde dan gedacht.
Sun, 22 Jun 2025 - 31min - 114 - Podcast | Draaien supermarkten ons een poot uit?
Albert Heijn was te gast in politiek Den Haag, om te verklaren waarom onze boodschappen zo duur zijn. De supermarkt wees erop dat je voor een goed inzicht álle producten met elkaar moet vergelijken. Journalist Vincent Verweij vroeg bij AH een lijst op, maar kreeg die niet en ging daarom zelf aan de slag.
Sun, 8 Jun 2025 - 31min - 113 - Special: Jacht op 'verdachte' inwoners ontspoort in Zaandam: 'Echte diknek. Zet hem op de lijst'
De gemeente Zaanstad treedt in de armste wijken zo hard op tegen ‘ondermijnende criminaliteit’ dat de aanpak ontspoort in een jacht op ‘verdachte’ inwoners. Ambtenaren die vinden dat de gemeente grenzen overschrijdt, worden onder druk gezet. Terwijl de zorgen binnen én buiten het stadhuis toenemen, houdt de burgemeester vast aan zijn koers.
Sat, 7 Jun 2025 - 24min - 112 - Podcast | Voorzitter van The Rights Forum: ‘EU-onderzoek optreden Israël in Gaza te laat en te weinig’
Een week geleden kleurde Den Haag rood: meer dan 100.000 demonstranten eisten dat Nederland stopt met steun aan Israël zolang het land doorgaat met het plegen van oorlogsmisdaden in Gaza. Follow the Money spreekt met Berber van der Woude, voorzitter van The Rights Forum en medeorganisator van de demonstratie. Berber is blij met de massale opkomst, maar vindt dat het kabinet-Schoof ‘schandalig weinig’ heeft laten zien als het gaat om het aanspreken van Israël.
Sun, 25 May 2025 - 43min - 111 - Special: Het vee en de Veluwe: minister moet twaalf keer meer boeren uitkopen dan ze nu van plan is
Landbouwminister Femke Wiersma heeft een plan: in een zone van 250 meter rondom de Veluwe moet de uitstoot van stikstof drastisch omlaag. Dat heeft gevolgen voor 219 boerenbedrijven, maar dat gaat bij lange na niet genoeg zijn. Om de stikstofdoelen voor het natuurgebied te behalen, moeten minstens 2600 bedrijven hun uitstoot met liefst 85 procent terugbrengen. Hoe liep het stikstofprobleem op de Veluwe zo uit de hand? Dit is een speciale audioproductie van Follow the Money. We zijn benieuwd wat je hiervan vond. Laat het ons weten via info@ftm.nl.
Sat, 24 May 2025 - 21min - 110 - Podcast | Grote man achter Britse supermarktketen lobbyde jarenlang voor ‘Frankensteinvoedsel’
Lise Witteman van Follow the Money’s Bureau Brussel deed eigenlijk onderzoek naar allerlei andere zaken, toen ze wel erg vaak de naam David Sainsbury tegenkwam. Ze ontdekte dat deze Britse baron, erfgenaam van de supermarktketen Sainsbury's, jarenlang genetisch gemanipuleerde voeding promootte. Wat was precies de agenda van deze geheimzinnige miljardair?
Fri, 2 May 2025 - 31min - 109 - Podcast | Autoriteit Persoonsgegevens dreigt politie met dwangsom
De overheid verzamelt, analyseert en deelt meer data van haar burgers dan ooit. In deze aflevering van FTM interviewt spreekt Annette van Soest met Aleid Wolfsen van de Autoriteit Persoonsgegevens. De voorzitter van de privacywaakhond vertelt over de datahonger van de overheid en de risico’s die daaraan kleven.
Sun, 13 Apr 2025 - 42min - 108 - Schandalen teisteren de bank die miljarden voor grote Europese projecten uitleent
Wanneer er in de Europese Unie grote bouwprojecten van de grond moeten komen, vinden commerciële banken die vaak te riskant. Daarom is de Europese Investeringsbank opgezet, die miljarden aan ziekenhuizen, waterleidingbedrijven en andere essentiële instanties leent. De man die er twaalf jaar lang de leiding had, staat nu onder verdenking van corruptie. Medewerkers deden bij Simon Van Dorpe een boekje open over de man en zijn bank.
Sun, 6 Apr 2025 - 38min - 107 - Deze oud-AIVD’er bindt de strijd aan met populisten, oligarchen en ultraconservatieven
In 'Follow the Money interviewt' spreken journalisten Annette van Soest en Harm Ede Botje met sleutelfiguren uit verschillende FTM-dossiers. Van toezichthouders en wetenschappers tot politici en juristen. Of het nu gaat om fraude en witwassen, de toekomst van ons landbouwbeleid of onze rechtsstaat: Follow the Money interviewt.
Sun, 30 Mar 2025 - 42min - 106 - Vaccineren tegen nepnieuws: over desinformatie en hoe we ons ertegen kunnen wapenen
Misinformatie verspreidt zich als een virus in ons brein, zegt Sander van der Linden, auteur van ‘Foolproof: Why Misinformation Infects Our Minds and How to Build Immunity’. Maar waarom geloven we onwaarheden zo makkelijk, en wat maakt ons vatbaar voor complottheorieën? Volgens Van der Linden is voorkomen beter dan genezen. In gesprek met Annette van Soest deelt hij welke tactieken we kunnen inzetten om onszelf te beschermen tegen desinformatie.
Sun, 16 Mar 2025 - 42min - 105 - Algemene Rekenkamer: ‘Het Witte Huis kan meekijken bij big tech, dat is zorgelijk’
In 'Follow the Money interviewt' spreken journalisten Annette van Soest en Harm Ede Botje met sleutelfiguren uit verschillende FTM-dossiers. Van toezichthouders en wetenschappers tot politici en juristen. Of het nu gaat om fraude en witwassen, de toekomst van ons landbouwbeleid of onze rechtsstaat: Follow the Money interviewt.
Sun, 23 Feb 2025 - 25min - 104 - Diëten met afslankmiddelen en druipende kaaspizza’s
Voedingsbedrijven als Nestlé en Unilever spelen handig in op de hype rond het afslankmiddel Ozempic. Deze bedrijven bieden ‘speciale’, bewerkte producten die goed zouden passen in een dieet. Mathilde de Jeu en Irene van den Berg van The Investigative Desk wilden hier meer over weten. Ze lazen verslagen van aandeelhoudersvergaderingen en hoorden jubelende topmensen.
Mon, 17 Feb 2025 - 32min - 103 - ‘Deze advocaten strijden tegen pesticidengebruik in de buurt van woningen’
Steeds vaker stappen omwonenden van leliebollenvelden naar de rechter om ‘spuitvrije zones’ rond hun huizen af te dwingen. Er zijn aanwijzingen voor een verband tussen pesticidengebruik en ziektes zoals Parkinson en Alzheimer. Annette van Soest interviewt advocaten Stef Nuijen en Marijn Kingma die deze omwonenden bijstaan.
Sun, 9 Feb 2025 - 44min - 102 - Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak: ‘Onze rechtsstaat is kwetsbaar’
Voorzitter van de Raad voor de rechtspraak Henk Naves wil een einde aan de invloed van de minister van Justitie op rechterlijke benoemingen. Op die manier moet de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht worden verstevigd. ‘Door de onrust in Polen hebben we onszelf de vraag gesteld: hoe is het eigenlijk in Nederland georganiseerd?’
Sun, 26 Jan 2025 - 31min - 101 - Als militair op Tinder ben je een makkelijk doelwit voor spionnen
In uniform en met een wapen op de foto op Tinder. Enigszins begrijpelijk als trotse militair, maar niet handig als je bedenkt dat via die app gemakkelijk je identiteit, functie en reisbewegingen te volgen zijn. Datajournalist Martijn Reuvers onderzocht Tinder en kwam erachter dat een slimme programmeur militairen makkelijk kan volgen. Samen met chef datateam Dimitri Tokmetzis en cyberredacteur Sebastiaan Brommersma volgde hij militairen van alle afdelingen van het leger in binnen en buitenland. Hoe ze dat deden vertellen ze in deze aflevering.
Fri, 17 Jan 2025 - 42min - 100 - Rusland voert sabotage in Europa op: ‘We moeten ons realiseren dat we echt kwetsbaar zijn’
Rusland heeft het aantal geheime sabotage- en ondermijningsoperaties in Europa stevig opgevoerd het afgelopen jaar. Het zwaartepunt verschuift naar het westen en acties worden steeds agressiever van aard. In deze aflevering interviewt Annette van Soest hoogleraar Terrorisme en Politiek Geweld Bart Schuurman. Hij bracht de aard en de omvang van deze acties in kaart.
Sun, 12 Jan 2025 - 31min - 99 - Vrijwilligers die opkomen voor Afghaanse bondgenoten: ‘Den Haag is nog niet van ons af’
‘Nederland heeft een ereschuld aan Afghanen die hun leven in de waagschaal stelden voor onze diplomaten en militairen. Los van de politieke kleur van een kabinet: die schuld moet worden ingelost.’ Anne-Marie Snels en Sara de Jong – twee prominente leden van een netwerk van vrijwilligers dat zich inzet voor in Afghanistan achtergebleven bondgenoten – vinden het ‘ongehoord’ dat het kabinet-Schoof eerdere toezeggingen niet nakomt.
Sun, 29 Dec 2024 - 49min - 98 - Chaos bij jeugdzorg in Hoenderloo drijft dorpsbewoners tot wanhoop
Hoenderloo was decennialang een bekende opvangplek voor jongeren die niet meer thuis konden wonen. Nu staat er een projectontwikkelaar aan het roer die de panden verhuurt aan een samenraapsel van zorgbedrijven. Jongeren wonen samen op het terrein met ex-criminelen, ex-verslaafden, minderjarige vluchtelingen en arbeidsmigranten. Judith Spanjers en Klaas den Tek brachten alle bedrijven in kaart en zien dat er sprake is van een giftige mix.
Thu, 19 Dec 2024 - 37min - 97 - ‘Wij worden van saaie btw-strijders ook steeds meer strijders tegen de maffia’
In deze aflevering interviewt Annette van Soest Europees aanklager Miranda de Meijer van het Europees Openbaar Ministerie. Criminele netwerken verleggen hun verdienmodel van drugs- en wapenhandel naar complexe financiële fraudeconstructies zoals btw-carrouselfraude, ziet zij.
Sun, 15 Dec 2024 - 41min - 96 - Boer Frank is de dupe van zijn frauderende collega’s
Jan Daalder en Daniël van Kessel werden benaderd door een paardenfokker die vijf jaar na dato een deel van zijn landbouwsubsidie moest terugbetalen. De reden is hem nog steeds niet duidelijk. De overheid stuurt namelijk alleen brieven met een standaard tekst. Boer Frank is niet de enige die hier last van heeft: het gaat om bijna duizend boeren. Het lijkt erop dat in de zoektocht naar fraudeurs vooral kleine boeren worden getroffen.
Thu, 28 Nov 2024 - 28min - 95 - Ombudsman: ‘Strak en stevig toezicht’ nodig op terrorismelijsten na schending rechten van burgers
Burgers zijn nauwelijks beschermd als de politie en marechaussee met het oog op terrorismebestrijding gegevens verzamelen en delen, vindt de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen. Hij pleit in een deze week gepubliceerd rapport voor een nieuwe onafhankelijke toezichthouder.
Mon, 18 Nov 2024 - 23min - 94 - Vastgoedhandelaren cashen miljoenen in de zorg
Zorgcowboys kenden we al: gehaaide ondernemers die geld verdienen over de rug van kwetsbare mensen. Nu zijn vastgoedhandelaren in dit dossier aan de beurt. In het openingsartikel van Jolien de Vries laat zij zien wat de rol is van vastgoedbedrijven bij het faillissement van ouderenzorgbedrijf De Zorg van Toen.
Tue, 5 Nov 2024 - 45min - 93 - Vechten tegen Oekraïne is voor Noord-Korea een win-win: ‘Ze verdienen bakken met geld en doen oorlogservaring op’
In deze aflevering interviewt Annette van Soest hoogleraar Koreastudies Remco Breuker. Noord-Korea zal nog veel meer troepen naar Rusland sturen om tegen Oekraïne te vechten, verwacht hij. Die oorlog is een verdienmodel voor het regime in Pyongyang, dat vanwege de zwakke economie politieke instabiliteit in eigen land vreest. ‘Kim Jong-un wil de Noord-Koreaanse economie nieuw leven inblazen. Dat is het onderliggende strategische plan.’
Sun, 27 Oct 2024 - 49min - 92 - Deze vastgoedboer blijft bouwen ondanks beschuldigingen van omkoping en vriendjespolitiek
Wat moet een Indiase oliehandelaar met een oude Nederlandse gevangenis? Lukas Kotkamp dook in de handel en wandel van de nieuwe eigenaar van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Deze Arvind Tiku vergaarde zijn vermogen in Kazachstan, waar hij zaken deed met het grootste bedrijf van Nederland: de Rotterdamse energiehandelaar Vitol. Kotkamp vertelt over de opmerkelijke geldsporen die hij tijdens zijn onderzoek aantrof.
Thu, 24 Oct 2024 - 32min - 91 - Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment voorziet ‘tsunami aan juridische procedures’
Johan Vollenbroek, oprichter van milieuadviesbureau Mobilisation for the Environment, won de afgelopen jaren honderden rechtszaken om natuurgebieden te beschermen tegen stikstofschade. In het nu aangetreden ‘boerenkabinet’ heeft hij geen enkel vertrouwen. ‘Ik heb niet de indruk dat deze regering van plan is de problemen die Nederland heeft op te lossen.’
Sun, 20 Oct 2024 - 35min - 90 - FTM op zoek naar een boom in de Amazone
Wat komt er in de praktijk van de CO2-compensatie voor je vliegticket terecht? Dit jaar stond FTM op de ‘Impact beurs’ en kreeg daar een certificaat met de hoeveelheid CO2 die zou zijn uitgestoten én gecompenseerd – met een boom in de Amazone. FTM-journalisten Ties Gijzel en Mira Sys wilden daar meer van weten. Ze stuitten op een jong bedrijfje dat zich probeert te onderscheiden van de rest, in een branche waar nog geen regels gelden.
Tue, 8 Oct 2024 - 38min - 89 - Europa verliest het economisch van de VS en China – hoe voorkomen we een ‘langzame doodsstrijd’?
Europa wordt links en rechts ingehaald door China en de Verenigde Staten. Hun economische concurrentie vormt een existentiële dreiging voor de EU, constateertde oud-ECB-president Mario Draghi. Hij deed onlangs een aantal voorstellen om het tij te keren. In de podcast ‘FTM interviewt’ spreken we econoom Sander Tordoir over het gevaar van de-industrialisatie, de ‘ramkoers’ van China en wat Europa daartegenover kan stellen.
Sun, 6 Oct 2024 - 47min - 88 - Nieuwe toezichthouder op de goksector wil harder optreden tegen Google en Meta
Als Google of Instagram een advertentie van een illegaal casino doorlaten, moet de Kansspelautoriteit zo’n pagina onmiddellijk op zwart kunnen zetten, vindt de nieuwe voorzitter van de toezichthouder op loterijen en casino’s Michel Groothuizen. Hij roept op tot meer Europese samenwerking om een vuist te kunnen maken tegen bedrijven als Google en Instagram-moeder Meta.
Tue, 24 Sep 2024 - 33min - 87 - Wat kan Nederland leren van het onderwijs in Ierland, Estland en Portugal?
Hoe pakken andere landen problemen in het onderwijs aan? Journalisten Nikki Brands en Veerle Schyns bezochten scholen in drie verschillende landen die net als Nederland worstelden met lerarentekorten, dalende leesvaardigheid en problemen in het speciaal onderwijs. Wat kunnen wij in Nederland leren van de oplossingen uit Ierland, Estland en Portugal? Een tipje van de sluier: beter onderwijs kost niet per se meer geld.
Wed, 11 Sep 2024 - 39min - 86 - Internetexpert Marietje Schaake: ‘Techbedrijven nemen cruciale beslissingen terwijl er amper toezicht op hen is’
Overheden zouden zich veel drukker moeten maken over wat er onder de motorkap van technologiebedrijven gebeurt, zegt internetexpert en voormalig politica Marietje Schaake. ‘Techbedrijven vormen samen een soort ecosysteem dat allerlei cruciale beslissingen neemt. Als het misgaat, worden ze daar vaak niet op afgerekend. Hoe houden we de rechtsstaat leidend in het besturen van al die digitale aspecten van ons leven?’
Sun, 8 Sep 2024 - 44min - 85 - Deze Nobelprijswinnaar werkt aan een ‘wild idee’: een mondiale grondwet om de aarde te beschermen
Klimaatwetenschapper en jurist Joyeeta Gupta denkt dat alleen het recht kan afdwingen dat landen en bedrijven geen schade toebrengen aan natuur en milieu. In 2007 kreeg het IPCC, waar ze hoofdauteur was, de Nobelprijs voor de Vrede, en vorig jaar won ze de Spinozapremie, de hoogste Nederlandse onderscheiding in de wetenschap. Met het geld dat daaraan verbonden is, anderhalf miljoen euro, doet ze onderzoek naar een mondiale grondwet.
Sun, 25 Aug 2024 - 38min - 84 - Wie koopt het kasteel van Dracula?
Kasteel Bran in Roemenië, beter bekend als Dracula’s kasteel, staat al jaren te koop. Een Nederlandse en Belgische investeerder hebben hun oog erop laten vallen. Ze proberen beleggers te interesseren met een glanzende brochure. Wat vinden de inwoners van Bran? Rosanne Kropman bezocht de mythische plek en vertelt over haar onderzoek. Karin Spaink is in deze aflevering te gast als vampierkenner.
Thu, 15 Aug 2024 - 37min - 83 - Deze voormalige arts strijdt tegen de zwijgcultuur in ziekenhuizen: ‘Niemand zegt: dit deugt niet’
Jim Reekers, voormalig arts en emeritus hoogleraar interventieradiologie in het Amsterdam UMC, schreef een boek over de zwijgcultuur in ziekenhuizen. Hij hoopte de discussie over structurele problemen in de zorg aan te zwengelen. Dat is maar ten dele gelukt. ‘Veel van mijn collega’s weten het allemaal wel, maar niemand zegt: dit deugt niet. Iedereen loopt gewoon in de pas.’
Sun, 11 Aug 2024 - 46min - 82 - Cyber-expert Bert Hubert: ‘Mijn vriendschappen bij de AIVD zijn nu wel een beetje geknakt’
De veiligheidsdiensten zijn tevreden met de Tijdelijke wet cyberoperaties. Die is sinds 1 juli van kracht en ze kunnen daardoor, zeggen ze, sneller optreden tegen dreigingen uit Rusland of China. Bert Hubert – voormalig toezichthouder op de veiligheidsdiensten – vindt juist dat die wet de diensten te veel macht geeft: ‘Dit gaat binnen een paar jaar helemaal mis.’
Tue, 30 Jul 2024 - 38min - 81 - Overheden hebben de klimaatrechtszaken aan zichzelf te danken, vindt deze regeringsadviseur
Terwijl sommige mensen zich ergeren aan ngo’s die klimaatzaken aanspannen, begrijpen anderen zo’n stap wel. Niels Koeman – jarenlang lid van de Raad van State en nu werkzaam voor Raad voor de Leefomgeving – valt in de tweede categorie. Naar zijn idee hebben overheden zulke rechtszaken vaak aan zichzelf te danken. ‘Je moet niet schrikken als Urgenda en Milieudefensie naar de rechter stappen.’
Tue, 30 Jul 2024 - 38min - 80 - Uitzendkrachten massaal uitgebuit in slachthuizen: bestrijder moderne slavernij wil verbod op flexwerk
Om de uitbuiting van arbeidsmigranten in de vleesverwerkende industrie te beëindigen, moet de sector niet langer met uitzendkrachten werken. Dat vindt programmacoördinator Eline Willemsen van Fairwork, een organisatie die tegen uitbuiting en moderne slavernij in Nederland strijdt. De uitzendbranche verzet zich tegen zo’n maatregel. Willemsen: ‘We hebben radeloze arbeidsmigranten aan de lijn die op straat staan en nergens heen kunnen.’
Mon, 29 Jul 2024 - 30min - 79 - Het ontluisterende verhaal van een club witte weldoeners in Afrika
Olivier van Beemen deed onderzoek naar African Parks, een organisatie die wilde dieren in Afrika beschermt. In drie jaar tijd reisde hij naar zes Afrikaanse landen en voerde meer dan 300 gesprekken met mensen binnen en buiten de organisatie. Zijn boek beschrijft hoe het er achter de schermen van de wildparken aan toe gaat.
Mon, 29 Jul 2024 - 53min - 78 - Oorlog in Europa: hoe defensie weer een Brusselse aangelegenheid werd
Op 24 februari 2022 keerde oorlog terug op het Europese continent. Met de grootschalige Russische invasie van Oekraïne kwam er een einde aan de naïviteit binnen de Europese Unie. De belofte die ten grondslag ligt aan de EU – nooit meer oorlog – is opeens weer een uitdaging geworden die keuzes, wapens en geld vereist. Deze week spreken we met Bart Groothuis, Europarlementariër voor de VVD en lid van de defensiecommissie van het Europees Parlement, over de belofte van nooit meer oorlog. Waar staat de EU nu, terwijl de militaire vraagstukken prangender zijn dan ooit? Lange tijd waren defensiezaken geen topprioriteit binnen de Europese Unie. FTM-onderzoeksjournalist Krijn Schramade zag hoe Nederland en andere Europese landen zo veel bezuinigden op hun krijgsmacht dat die inmiddels amper inzetbaar is. ‘Die pijn voelen we nu,’ zegt Schramade. Over deze podcast: Europeanen kunnen in juni voor een nieuw Europees Parlement stemmen. In de aanloop naar deze verkiezingen nemen we in De Beloftes van Europa, een nieuwe podcast-serie van Follow the Money, wekelijks een belangrijke belofte van de Europese Unie onder de loep. Denk aan de Green Deal, een sociaal Europa, nooit meer oorlog en een sterke democratische rechtsstaat. Wat is er de afgelopen jaren – en decennia – in Brussel van deze beloftes terechtgekomen? En wat moet er gebeuren om beloftes die nog niet ingelost zijn, alsnog waar te maken? Over deze podcast: Annette van Soest gaat in gesprek met Brusselse insiders, van Europarlementariërs tot lobbyisten, en met collega’s van Bureau Brussel, de achtkoppige FTM-redactie die vanuit het hart van Europa de macht controleert.
Wed, 5 Jun 2024 - 49min - 77 - Complot-expert Jelle van Buuren: ‘Kamervoorzitter Martin Bosma propageert het omvolkingscomplot, dat moet je niet willen’
Complotdenkers ondermijnen het vertrouwen in de democratie en de rechtsstaat. Al zeker honderdduizend mensen geloven inmiddels dat er een kwaadaardige elite aan de macht is. Zelfs politici verspreiden complottheorieën. Onderzoeker Jelle van Buuren waarschuwt in dit interview met Harm Ede Botje dat de democratische rechtsorde fundamenteel moet worden versterkt.
Sun, 2 Jun 2024 - 44min - 76 - Made in Europe: zo gaat Brussel de strijd aan met China en de VS
De coronapandemie en de Russische inval in Oekraïne drukten de Europese Unie met de neus op de feiten: voor cruciale grondstoffen en producten is Europa extreem afhankelijk van andere landen. De tekorten aan mondkapjes en microchips, de afhankelijkheid van Russisch gas of van materialen voor de energietransitie uit China brachten kwetsbaarheden aan de oppervlakte. Strategische autonomie werd zo het nieuwe buzzword in Brussel. Samen met Harriët Slager, lobbyist in Brussel voor scheepsbouwer Damen Shipyards, en Simon Van Dorpe, onderzoeksjournalist bij FTM’s Bureau Brussel, kijken we naar de ontwikkelingen op het gebied van de Europe First-strategie. In welke gevallen is een meer protectionistische koers slim? En wanneer doen beschermende regels en subsidies voor Europese bedrijven meer kwaad dan goed?
Wed, 29 May 2024 - 44min - 75 - De waakhonden van Brussel: zo roepen onze journalisten politici ter verantwoording
‘Wij laten zien wat de onderliggende agenda’s zijn bij het nieuws uit Brussel,’ stelt Lise Witteman, chef van Bureau Brussel, de EU-redactie van Follow the Money. Die redactie telt inmiddels acht mensen. Frederique ging naar Brussel voor een kennismaking met de redacteuren en hun dossiers. En dat kwam mooi uit, met het oog op de aanstaande Europese verkiezingen.
Tue, 28 May 2024 - 55min - 74 - Econoom Barbara Baarsma: ‘Als de angst gaat regeren, experimenteren bedrijven helemaal niet meer’
Duurzaamheid en vergroening van de economie zullen de komende tijd minder prioriteit krijgen, lijkt het. De vier politieke partijen die nu een rechts kabinet willen vormen, stellen in hun hoofdlijnenakkoord de doelstellingen voor vergroening naar beneden bij, net als andere partijen in Europa doen. De oplossing ligt bij de markt, stelt econoom Barbara Baarsma in dit interview met Harm Ede Botje.
Sun, 26 May 2024 - 39min - 73 - Voedselzekerheid en het Europese landbouwbeleid: pesticiden, protesten en miljardensubsidies
Een derde van de Europese begroting bestaat uit landbouwsubsidies. Dat maakt landbouwbeleid een van de belangrijkste pijlers van Europa. Dat beleid werd kort na de Tweede Wereldoorlog ingezet, met de hongerwinter nog vers in het geheugen. Boeren moesten financieel worden ondersteund en de landbouw geïntensiveerd.
Nu, zeventig jaar later, wil Brussel iets heel anders van de boeren. Met de 'Van boer tot bord’-strategie van voormalig klimaatcommissaris Frans Timmermans ligt er een plan om de landbouw te verduurzamen.
En dat is hard nodig, vertelt onze gast Jeroen Candel, universitair hoofddocent landbouw- en voedselbeleid aan de Wageningen Universiteit. ‘Een derde van alle Europese broeikasgasemissies komt uit het voedselsysteem,’ zegt Candel.
Samen met onderzoeksjournalist Hans Wetzels van FTM’s Bureau Brussel analyseren we in deze aflevering van De beloftes van Europa de spagaat waarin boeren zich bevinden en ontrafelen we het netwerk van krachten dat het Europese landbouwbeleid bepaalt. Van de invloedrijke landbouwkoepel Copa Cogeca en pesticidenfabrikant CropLife, tot Europarlementariërs die zelf landbouwsubsidies ontvangen. ‘In elke andere sector zou dat als belangenverstrengeling worden gezien,’ zegt Candel, ‘maar hier is het: het zijn boeren, die weten waar ze het over hebben.’
Wed, 22 May 2024 - 48min - 72 - Censuur, corruptie en cliëntelisme: de strijd om de rechtsstaat in Europa
‘Democratie gaat niet over verkiezingen, democratie gaat over macht en tegenmacht,’ zegt Europarlementariër Sophie in ’t Veld, deze keer te gast in De Beloftes van Europa. In verschillende Europese lidstaten staat dat evenwicht in toenemende mate onder druk. Het gaat vaak over Polen en Hongarije, maar de autoritaire golf verspreidt zich inmiddels over heel Europa.
De democratische rechtsstaat is een van de basisvoorwaarden van de Europese Unie, al is deze belofte pas vrij laat officieel vastgelegd. In het Verdrag van Amsterdam uit 1997 stond voor het eerst dat de EU gebaseerd is op de beginselen van vrijheid, democratie en de rechtsstaat. Hoe kan het dan dat het de EU maar niet lukt om grip te krijgen op de aantasting van die basisvoorwaarde?
Over deze podcast:
Europeanen kunnen in juni voor een nieuw Europees Parlement stemmen. In de aanloop naar deze verkiezingen nemen we in De Beloftes van Europa, een nieuwe podcast-serie van Follow the Money, wekelijks een belangrijke belofte van de Europese Unie onder de loep. Denk aan de Green Deal, een sociaal Europa, nooit meer oorlog en een sterke democratische rechtsstaat. Wat is er de afgelopen jaren – en decennia – in Brussel van deze beloftes terechtgekomen? En wat moet er gebeuren om beloftes die nog niet ingelost zijn, alsnog waar te maken?
Annette van Soest gaat in gesprek met Brusselse insiders, van Europarlementariërs tot lobbyisten, en met collega’s van Bureau Brussel, de achtkoppige FTM-redactie die vanuit het hart van Europa de macht controleert.
Wed, 15 May 2024 - 47min - 71 - Batterijen, waterstof en toeval: de hobbelige weg naar een klimaatneutraal Europa
De centrale belofte van de Green Deal: in 2050 is Europa klimaatneutraal. Daarvoor zijn gigantische hoeveelheden zonnepanelen en windmolens nodig, moet de zware industrie overschakelen op waterstof en dient de CO2-uitstoot van schepen, vliegtuigen, vrachtwagens en auto’s drastisch te dalen.
Te gast is William Todts, directeur van Transport & Environment, een ngo die zich inzet om Europese beleidsmakers, politici en wetgevers ervan te overtuigen wetten aan te nemen die de transportindustrie verplichten te vergroenen. Daarvoor sluit hij coalities met andere partijen, ook met bedrijven als Tesla, Ikea en Coca-Cola. Dat is nodig, stelt Todts, om voldoende steun voor de voorstellen te krijgen.
Hoe goed dat lukt, hangt grotendeels af van de samenstelling van de Europese Commissie – en die wisselt elke vijf jaar. Want, zo stelt onderzoeksjournalist Jesse Pinster van Bureau Brussel, klimaat is ook een politieke speelbal. Politici als Frans Timmermans en Ursula von der Leyen, op zoek naar stemmen en naar steun binnen het Europees Parlement, maakten in 2019 van klimaat een speerpunt in hun respectievelijke campagnes.
Over deze podcast:
Europeanen kunnen in juni voor een nieuw Europees Parlement stemmen. In de aanloop naar deze verkiezingen nemen we in De Beloftes van Europa, een nieuwe podcast-serie van Follow the Money, wekelijks een belangrijke belofte van de Europese Unie onder de loep. Denk aan de Green Deal, een sociaal Europa, nooit meer oorlog en een sterke democratische rechtsstaat. Wat is er de afgelopen jaren – en decennia – in Brussel van deze beloftes terechtgekomen? En wat moet er gebeuren om beloftes die nog niet ingelost zijn, alsnog waar te maken?
Annette van Soest gaat in gesprek met Brusselse insiders, van Europarlementariërs tot lobbyisten, en met collega’s van Bureau Brussel, de achtkoppige FTM-redactie die vanuit het hart van Europa de macht controleert.
Wed, 8 May 2024 - 41min - 70 - De Nederlandsche Bank maakt voor het eerst in bijna 100 jaar verlies en dat kost de burger geld
Thomas Bollen werkt aan een boek over ons geldstelsel. Hoe is de inrichting daarvan tot stand gekomen, en zijn er alternatieven? In dit gesprek licht hij een tipje van de sluier op. Hij vertelt daarnaast over De Nederlandsche Bank, die voor het eerst sinds de instorting van de beurskoers in 1929 verlies maakt. Daar is weinig ophef over, maar het kost de overheid en dus de burger miljarden.
Fri, 3 May 2024 - 43min - 69 - Minimumloon, ouderschapsverlof en de strijd tegen uitbuiting: hoe Brussel aan zijn sociale smoel werkt
In deze eerste aflevering van De Beloftes van Europa staat de belofte van een sociaal Europa centraal. Dat is misschien niet het eerste onderwerp dat we met de Europese Unie associëren. Rechten van werknemers, minimumloon en ouderschapsverlof zijn van oudsher altijd nationale aangelegenheden geweest. Toch komt er de laatste jaren steeds meer sociale wetgeving uit Brussel. Annette van Soest gaat hierover in gesprek met vertrekkend PvdA-Europarlementariër Agnes Jongerius en Bureau Brussel-chef Lise Witteman.
Over deze podcast:
Europeanen kunnen in juni voor een nieuw Europees Parlement stemmen. In de aanloop naar deze verkiezingen nemen we in De Beloftes van Europa, een nieuwe podcast-serie van Follow the Money, wekelijks een belangrijke belofte van de Europese Unie onder de loep. Denk aan de Green Deal, een sociaal Europa, nooit meer oorlog en een sterke democratische rechtsstaat. Wat is er de afgelopen jaren – en decennia – in Brussel van deze beloftes terechtgekomen? En wat moet er gebeuren om beloftes die nog niet ingelost zijn, alsnog waar te maken?
Annette van Soest gaat in gesprek met Brusselse insiders, van Europarlementariërs tot lobbyisten, en met collega’s van Bureau Brussel, de achtkoppige FTM-redactie die vanuit het hart van Europa de macht controleert.
Wed, 1 May 2024 - 49min - 68 - Trailer: De beloftes van Europa
Europeanen kunnen in juni voor een nieuw Europees Parlement stemmen. In de aanloop naar deze verkiezingen nemen we in De Beloftes van Europa, een nieuwe podcast-serie van Follow the Money, wekelijks een belangrijke belofte van de Europese Unie onder de loep. Denk aan de Green Deal, een sociaal Europa, nooit meer oorlog en een sterke democratische rechtsstaat. Wat is er de afgelopen jaren – en decennia – in Brussel van deze beloftes terechtgekomen? En wat moet er gebeuren om beloftes die nog niet ingelost zijn, alsnog waar te maken? Annette van Soest gaat in gesprek met Brusselse insiders, van Europarlementariërs tot lobbyisten, en met collega’s van Bureau Brussel, de achtkoppige FTM-redactie die vanuit het hart van Europa de macht controleert. Luister vanaf 1 mei wekelijks naar De Beloftes van Europa, op ftm.nl of via je favoriete podcastapp.
Mon, 29 Apr 2024 - 01min - 67 - Politicoloog Tom van der Meer: ‘Talkshows gaan over incidenten, versprekingen en soundbites – cruciale vragen worden niet gesteld’
Harm Ede Botje interviewt de Amsterdamse politicoloog Tom van der Meer. In zijn nieuwe boek Waardenloze politiek beschrijft Van der Meer hoe de democratie klem zit tussen technocratie en populisme. Middenpartijen zijn te veel op elkaar gaan lijken, waardoor burgers niets meer te kiezen hebben. Ook de media moeten bij zichzelf te rade gaan. ‘Het gaat om het smaakje van de dag, om het soapverhaal. Over vorm, niet over inhoud.’
Sun, 21 Apr 2024 - 39min - 66 - Bij anesthesiologie in het Amsterdam UMC is veel mis, maar hoe krijg je mensen in een zwijgcultuur aan het praten?
Halverwege zijn maandenlange onderzoek dacht Lucien Hordijk even dat het hem niet zou lukken zijn verhaal over het Amsterdams UMC rond te krijgen. Zijn bronnen leken te huiverig om te spreken. Samen met Margot Smolenaars zette hij door. Het resultaat is een ontluisterend beeld van de afdeling anesthesiologie, waar het voor patiënten en medewerkers niet altijd veilig is.
Wed, 17 Apr 2024 - 59min - 65 - Reclamemaker Bas Welling: 'Er is fossielbedrijven alles aan gelegen om zichtbaar te blijven'
Annette van Soest interviewt Bas Welling. Reclames voor fossiele bedrijven verleiden ons om meer vervuilende producten of diensten te kopen. En met succes. Welling, directeur van creatief bureau Wefilm, weet er alles van: hij deed er jaren aan mee. Totdat het begon te knagen.
Sun, 7 Apr 2024 - 36min - 64 - De paling sterft uit, maar is nog overal te koop. Hoe zit dat?
Hoe kan het dat je overal een broodje paling kunt kopen terwijl die vis op de lijst van bedreigde diersoorten staat? Max Wastiaux en Remy Käller deden onderzoek naar de palinghandel en brachten een Nederlands bedrijf in kaart dat 60% van de Europese palingmarkt in handen heeft.
Wed, 3 Apr 2024 - 38min - 63 - Wethouder Martijn Balster: ‘Glastuinbouw is op deze manier niet houdbaar’
Wethouder Martijn Balster van Den Haag staat het water aan de lippen. Zijn stad kan de problematiek rond arbeidsmigranten niet meer aan. Ze zitten noodgedwongen in overvolle en verwaarloosde woningen, worden uitgebuit door werkgevers en verblijven niet zelden op straat in wijken waar de leefbaarheid toch al te wensen overlaat. Balster vindt dat werkgevers wel de lusten maar niet de lasten van de arbeidsmigratie hebben. Hij roept op tot onconventionele maatregelen. De glastuinbouw in het Westland, waar veel arbeidsmigranten werken, is volgens hem ‘op deze manier niet houdbaar’.
Mon, 25 Mar 2024 - 38min - 62 - Hoe spoor je een schip op dat illegaal stiertjes dumpt?
Jan Daalder zag een foto van een aangespoelde koe in de branding van een Frans strand. Die foto werd het begin van een onderzoek naar de vele aspecten van veetransport over zee. Dataspecialist Dimitri Tokmetzis dook samen met Jan in klimatologische cijfers, zeestromingen en de industrie die koeien verscheept. Nederland speelt daar ook een rol in.
Fri, 15 Mar 2024 - 42min - 61 - Oud-profvoetballer Evgeniy Levchenko: verbied alle handel in sporters met Rusland
Annette van Soest interviewt de in Oekraïne geboren oud-profvoetballer Evgeniy Levchenko. Europese voetbalclubs doen ondanks de grootschalige invasie van Oekraïne nog altijd zaken met Russische clubs. In de afgelopen twee jaar sloten ze voor vele miljoenen euro’s transferdeals. Een deel van de clubs schendt hiermee mogelijk de sancties tegen Rusland. ‘Krankzinnig en pijnlijk,’ vindt Levchenko. Hij roept Brussel op strengere sancties in te voeren.
Sun, 10 Mar 2024 - 41min - 60 - Waar zijn de coronamiljarden voor het onderwijs naartoe gegaan?
De overheid trok bijna 6 miljard uit om achterstanden in het onderwijs weg te werken. De Algemene Rekenkamer waarschuwde dat de regeling te vaag was, maar het ministerie maakte het geld toch over. Nikki Brands en Veerle Schyns plozen 200 jaarrekeningen van scholen uit en zagen dat niemand precies weet waar het geld naartoe is gegaan.
Tue, 27 Feb 2024 - 36min - 59 - Jeugdzorgexpert Sharon Stellaard: ‘Mijn werk droeg niet bij aan het transformeren van problemen, maar aan het conserveren ervan’
Annette van Soest interviewt in deze aflevering bestuurswetenschapper en oud-jeugdzorgmedewerker Sharon Stellaard. Vijftig jaar overheidsbeleid in de jeugdzorg heeft precies het tegenovergestelde bereikt van wat de bedoeling was. Kwetsbare jongeren krijgen niet de hulp die ze nodig hebben, de jeugdzorg wordt steeds complexer en de kosten blijven stijgen. Hoe kan dat? ‘Ik merk dat mensen het zich niet permitteren om hier rustig naar te kijken,’ zegt Stellaard.
Sun, 25 Feb 2024 - 39min - 58 - Wet 6: Geen strijd aangaan die je niet kunt winnen
In deze laatste aflevering komt Koos zelf uitgebreid aan het woord. Je hoort fragmenten uit een interview dat wij in 2021, helemaal aan het begin van ons onderzoek, met hem hebben gehouden. Het is de enige opname waarin je Koos zelf hoort vertellen wat Compass is, hoe hij naar zijn cliënten kijkt, en hoe hij altijd heeft kunnen doen wat hij zelf wilde.
De wetten van Koos is een podcast van Follow the Money, een platform voor onafhankelijke onderzoeksjournalistiek. Luister alle afleveringen in één keer via onze app:https://www.ftm.nl/ftm-download-onze-app-ios-android. Ben je nog geen lid? Maak dan ophttps://ftm.nl/koos een gratis account aan. Je krijgt dan ook direct toegang tot alle onderzoeksjournalistiek van Follow the Money.
In dit artikelhttps://www.ftm.nl/de-reactie-van-koos-follings-op-de-podcast-de-wetten-van-koos kun je meer lezen over de reactie van Koos op de podcast en onze journalistieke verantwoording.
CREDITS
Onderzoek en productie: Eelke van Ark en Jolien de Vries
Eindredactie: Marion Oskamp
Mixage en sound design: Dennis Gaens
Theme song: Daan van Haren
Artwork: Afonso Gonsalves
Tue, 13 Feb 2024 - 43min - 57 - Hoe neptherapeut Koos ontmaskerd werd
Eelke van Ark en Jolien de Vries schreven meer dan tien artikelen over zorgbestuurder Koos Föllings en zijn bedrijf Kompas. Maar: dit verhaal is zo bizar, dat laat zich niet alleen op papier vertellen. En dus maakten zij een podcast-serie van zes afleveringen waarin slachtoffers en andere betrokkenen aan het woord komen.
Sun, 11 Feb 2024 - 48min - 56 - Wet 5: Koos is onaantastbaar
Hoe is het mogelijk dat Koos, een veroordeelde stalker, zich jarenlang kon voordoen als psychotherapeut zonder dat iemand ingreep? In deze aflevering gaan we op zoek naar een antwoord op die vraag. We komen erachter dat toezichthouders al jaren op de hoogte waren van de situatie bij Compass. Waarom mocht hij dan toch door met zijn instelling?
De wetten van Koos is een podcast van Follow the Money, een platform voor onafhankelijke onderzoeksjournalistiek. Luister alle afleveringen in één keer via onze app: https://www.ftm.nl/ftm-download-onze-app-ios-android. Ben je nog geen lid? Maak dan op https://ftm.nl/kooseen gratis account aan. Je krijgt dan ook direct toegang tot alle onderzoeksjournalistiek van Follow the Money.
In dit artikel https://www.ftm.nl/de-reactie-van-koos-follings-op-de-podcast-de-wetten-van-koos kun je meer lezen over de reactie van Koos op de podcast en onze journalistieke verantwoording.
CREDITS
Onderzoek en productie: Eelke van Ark en Jolien de Vries
Eindredactie: Marion Oskamp
Mixage en sound design: Dennis Gaens
Theme song: Daan van Haren
Artwork: Afonso Gonsalves
Tue, 6 Feb 2024 - 40min - 55 - Wet 4: Alle vrouwen hebben borderline
Jongeren die bij Compass in behandeling zijn geweest, vertellen ons over Iris. Een meisje met donkere krullen en grote, stralende ogen; ze leed aan een ernstige vorm van anorexia. Koos had een eigen visie op haar ziekte en behandelde haar persoonlijk. Dat liep niet goed af.
De wetten van Koos is een podcast van Follow the Money, een platform voor onafhankelijke onderzoeksjournalistiek. Luister alle afleveringen in één keer via onze app: https://www.ftm.nl/ftm-download-onze-app-ios-android. Ben je nog geen lid? Maak dan op https://ftm.nl/kooseen gratis account aan. Je krijgt dan ook direct toegang tot alle onderzoeksjournalistiek van Follow the Money.
In dit artikel https://www.ftm.nl/de-reactie-van-koos-follings-op-de-podcast-de-wetten-van-koos kun je meer lezen over de reactie van Koos op de podcast en onze journalistieke verantwoording.
CREDITS
Onderzoek en productie: Eelke van Ark en Jolien de Vries
Eindredactie: Marion Oskamp
Mixage en sound design: Dennis Gaens
Theme song: Daan van Haren
Artwork: Afonso Gonsalves
Tue, 30 Jan 2024 - 46min - 54 - Donald Pols: ‘Multinationals wanen zich onaantastbaar, daar moet een einde aan komen’
Harm Ede Botje gaat in deze aflevering in gesprek met Donald Pols, directeur van Milieudefensie. Zij start na haar zaak tegen Shell een klimaatzaak tegen de ING, de grootste bank van Nederland. Inzet: halvering van de totale uitstoot die het gevolg is van investeringen van de bank, en een eind aan haar relatie met vervuilende bedrijven. Pols: ‘ING vindt dat de klimaatafspraken van Parijs niet gelden voor de bank. Dat is te gek voor woorden.’
Sun, 28 Jan 2024 - 37min
Podcasts semelhantes a Follow the Money
De Zaak X AD
Alle Geschiedenis Ooit – Grote Namen Alle Geschiedenis Ooit
Brussen en Veelo Podcast Bert Brussen en Roderick Veelo
Omdenken Podcast Berthold Gunster
Boekestijn en De Wijk BNR Nieuwsradio
Zolang het leuk is BNR Nieuwsradio
Moordzaken Carrie & Eddie
Afhameren met Wouter de Winther De Telegraaf
Het Land van Wierd Duk De Telegraaf
Groeten uit Grolloo Johan Derksen
KieftJansenEgmondGijp KieftJansenEgmondGijp
Kris Kross Mixtape Kris Kross Amsterdam
Radio Ramkraak LC & DVHN
Weer een dag Marcel van Roosmalen & Gijs Groenteman / Meer van dit
De Jortcast NPO Luister / AVROTROS
Europa Draait Door NPO Luister / VPRO
Nachtzuster NPO Radio 1 / Omroep MAX
NRC Haagse Zaken NRC
Veldheren Peter van Uhm, Mart de Kruif, Jos de Groot / Corti Media
Amerika in 15 minuten Raymond Mens
HNM De Podcast Sprekershuys / Talpa Network
Maarten van Rossem en Tom Jessen Tom Jessen en Maarten van Rossem
Vandaag Inside Vandaag Inside
Napleiten Wouter Laumans, Christian Flokstra