Nach Genre filtern

Nosiči vody

Nosiči vody

Seznam Zprávy

Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, výkony, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. Každé úterý na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

132 - Nosiči ledu 6: Neskutečná pětiletka Vladimíra Bednáře
0:00 / 0:00
1x
  • 132 - Nosiči ledu 6: Neskutečná pětiletka Vladimíra Bednáře

    Historicky nejdelší československé čekání na další zlatou medaili z MS se odehrálo mezi lety 1949 a 1972. Po srpnu 1968 navíc dodala hokejovým bitvám s dominantním výběrem SSSR speciální náboj touha pokořit okupanty aspoň na ledě.

    Světový šampionát se měl v Praze hrát už necelý rok po okupaci v roce 1969. Ale to vzhledem k náladě ve společnosti vůbec nebylo možné. Hrálo se ve Stockholmu a českoslovenští hokejisté tam po dvou výhrách se Sověty svým soupeřům nepodali ruce a ještě si někteří z nich přelepili komunistické hvězdy na státním znaku svého dresu. Doma byli oslavovanými hrdiny, jenže nové z Moskvy dosazené komunistické vedení země postupně rozjelo „normalizaci“, která i jen symbolický odboj postupně otupovala.


    V roce 1972 už normalizátoři došli k závěru, že mají situaci pevně v rukou, a tak se v Praze konečně mohl uskutečnit světový šampionát, po tři roky odkládaný. Protřelí komunističtí manipulátoři školení z Moskvy ale nenechali nic náhodě. Před startem mistrovství svolali všechny novináře na sekretariát KSČ a nepokrytě jim vyhrožovali. Ve Sportovní hale, kde se šampionát konal poprvé, byly rozmístěny kamery monitorující sebemenší prohřešky.

    První řadu sedadel za mantinelem obsadili při každém zápase zvláštně uniformně se chovající „civilisté“ a na schody mezi sektory před zahájením zápasů vždy napochodovaly estébácké kordony příslušníků s bílými helmami. Ti se ještě víc „proslavili“ později v listopadu 1989. V roce 1972 během šampionátu sem tam vyvedli některého z diváků, který se podle jejich názoru choval až příliš spontánně či divoce. Takové byly výchozí podmínky turnaje.


    „Ti policajti se vůbec nekoukali na hokej, dívali se do hlediště, aby tam nebyla nějaká výtržnost. Pochopitelně. Byl to první start ruského mančaftu po okupaci v Praze,“ vzpomíná v rozhovoru pro podcast Nosiči ledu na pražský šampionát po více než půl století jeho tehdejší účastník, reprezentační obránce Vladimír Bednář. „Čekali, že něco bude, no a nebylo. Protože jsme je porazili, tak byl klid. Kdybychom prohráli, tak by bylo kdovíco,“ dodává.


    Zlatou medailí z domácího šampionátu zakončil Vladimír Bednář svou fantastickou první pětiletku jako profesionální hokejista, během níž dvakrát vyhrál s Duklou Jihlava domácí titul a ze tří světových šampionátů a jedněch olympijských her pokaždé přivezl medaili. Tím si bohužel svou dávku štěstí vybral. Půl roku po šampionátu ho nešťastně odražený puk trefil do oka a dlouho nebylo jisté, zda úplně neoslepne. Nakonec se nejhorší prognóza nepotvrdila a díky své buldočí zarputilostí se znovu dokázal vrátit na ligové stadiony, i když měl značná omezení. Pověst jedné z největších plzeňských hokejových legend mu každopádně nikdo vzít nemůže.

    Jak se k hokeji dostal? Jak prožíval své premiérové mistrovství světa v roce 1969, kde došlo k legendárním vítězným soubojům se sovětskou sbornou? A jak se mu na sklonku kariéry hrálo nejprve v Norsku a potom v hokejově exotické Jugoslávii? O tom všem mluví Vladimír Bednář v šesté epizodě podcastové série Nosiči ledu.

    Thu, 25 Apr 2024
  • 131 - Slavia postrádá obětavé lídry, proto na Spartu ztrácí

    Slavia v neděli šokovala domácí ztrátou s Olomoucí. Remízou 2:2 poslala na koně Spartu, která díky náskoku 4 bodů půjde stejně jako loni do nadstavbové části Fortuna ligy z 1. místa. Nosiči vody řešili, v čem mají Letenští navrch.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Sparta vs. Baník a utrpení ostravského stopera Blažka

    14:00 Slavia vs. Olomouc - slávistům chybí tahouni

    24:00 El Clásico a neuznaný gól kvůli absenci technologie kalibrované gólové čáry

    28:30 Viktoria Plzeň v lize domácí i evropské Konferenční

    33:00 Barcelona sází na mladé (Liga mistrů + El Clásico)

    41:30 Jude Bellingham září v dresu Realu Madrid

    46:00 Konec anglických celků v Champions League

    47:00 Bayer Leverkusen má titul, Bayern Mnichov má těžkou hlavu s hledáním trenéra

    49:30 Drama v Premier League pokračuje

    53:00 Jablonec neumí hrát proti deseti

    55:00 Sázkařské okénko s Fortunou


    #####

    Hanáky pustila k nečekanému výsledku i hrubka slávistického stopera Davida Zimy, která Pavlu Zifčákovi nabídla volný průchod až k slávistické brance a vstřelení gólu na 0:2. Protagonisté podcastu Nosiči vody se však shodli, že do stresu by se Slavia vůbec nedostala, kdyby v úvodu utkání lépe vyladila svou koncovku. 

    „Domácím se úvodní půle herně povedla. Jenže když spálíte takové množství šancí, už si pak nemůžete dovolit vytvářet následně hrubky před vlastní brankou,“ konstatuje moderátor podcastu Jaromír Bosák.

    Svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského spustili festival neproměněných šancí. Stejně jako před týdnem v Plzni, i tentokrát Slavii v koncovce zradila špatná rozhodnutí jejích klíčových kanonýrů.

    „Václav Jurečka postrádá herní formu už delší čas. Přesto pravidelně nastupuje,“ podotýká novinář Luděk Mádl. „Na rozdíl od Sparty se slávisté nemohou v těchto fázích sezony opřít o stabilní výkonnost ofenzivních opor. Birmančevič nebo Haraslín skórují v lize díky svým individuálním kvalitám a hernímu sebevědomí v zásadě pravidelně. Naopak Slavia se teď na žádného svého střelce spolehnout nemůže."

    Trio Nosičů vody dále rozebírá, proč je nyní mix sparťanské sestavy o poznání vyváženější než ten červenobílý. Přemítá, proč trenér Trpišovský neochvějně drží v sestavě Václava Jurečku a zdůrazňuje také, jak nepostradatelný je pro Slavii i nadále Jan Bořil. A proč vlastně.

    Svůj pohled ale trojice podcasterů upřela i do zahraničí - rozebrali aktuální vývoj v německé bundeslize, anglické Premier League i španělské La Lize stejně jako v Champions League. Podrobnosti se dozvíte v aktuální epizodě podcastu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.


    Tue, 23 Apr 2024
  • 130 - Nosiči ledu 5: Martin Ručinský: „Nás vždycky zajímala jen zlatá.“

    Rok 1996 přinesl samostatnému českému hokeji první zlato z MS, ale také výchovnou lekci v podobě totálního propadáku na Světovém poháru. Teprve pak přišly ty opravdu zlaté časy. V Nosičích ledu na ně zavzpomínal Martin Ručinský.

    Čeští fandové čekali na zlato z mistrovství světa od roku 1985 dlouhých 11 let, než se to konečně znovu povedlo ve Vídni roku 1996. Pak ale přišla velká facka, která se však ukázala jako velmi důležitá. V roce 1996 se totiž hrál ještě na konci srpna první ročník Světového poháru, který navazoval na tradici Kanadského poháru. Český celek do turnaje šel nejen jako tým mistrů světa, ale navíc posílený hvězdami z NHL, ve které mezitím rostli Jágr, Nedvěd, Holík, Ručinský a další. Tři vysoké porážky a zejména poslední 1:7 s Německem ale znamenaly ostudný konec už po základní skupině. Ukázalo se, že vyhrávat může jen tým, nestačí jen soubor hvězd.

    „Vůbec jsme nehráli pospolu, nehráli jsme jako mužstvo, hráli jsme tam asi jako 23 nějakých individualit a úplně jsme shořeli,“ potvrzuje Martin Ručinský, který na nejhorší turnaj své mimořádně dlouhé a úspěšné kariéry zavzpomínal v rozhovoru pro podcastovou sérii Nosiči ledu. „Ale souhlasím, že to pro nás byla taková ta správná výchovná facka, kdy jsme si potom uvědomili, že takhle se hrát nedá. Pokud chceme něco vyhrát pospolu, tak budeme muset trošku jinak přemýšlet.“

    A pak to v roce 1998 přišlo. Zlatem z olympiádu v Naganu to paradoxně teprve začínalo. Pokračovalo to na třech po sobě jdoucích mistrovstsvích světa mezi lety 1999 a 2001, odkud Češi přivezli vždy zlatou medaili. Neuvěřitelné, bláznivé a zřejmě i neopakovatelné. 

    „Myslím si, že naše generace ty medaile vozila, dá se říct, prakticky pořád, i když vlastně nás vždycky zajímala jenom ta zlatá, nás ty ostatní moc nezajímaly,“ ohlíží se za zlatou érou z přelomu století Martin Ručinský. Od chvíle, co oblékl reprezentační dres naposledy (rok 2015), Češi přivezli z velkého turnaje jedinou medaili, a to bronz z MS 2022 ve Finsku. Zda se jim letos podaří získat další medailový zářez před domácím publikem, se dozvíme už příští měsíc. Čekání si můžete zpříjemnit vzpomínkami na mimořádně úspěšnou éru českého hokeje, jíž byl Martin Ručínský neodmyslitelnou součástí.

    Thu, 18 Apr 2024
  • 129 - Koubek vykopal s Plzní českou vstupenku do Ligy mistrů. A sní o semifinále

    Trenér Miroslav Koubek se svým plzeňským týmem opakovaně dokazuje, že je s nimi potřeba počítat. V Evropě i v bojích o nejvyšší ligové pozice. Naposledy se o tom přesvědčili hráči Slavie. V čem přesně tkví kouzlo Koubkovy Plzně?

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Viktoria Plzeň díky defenzivě září

    20:00 Zklamání v malém pražském derby

    27:00 V Olomouci tekla (prasečí) krev

    34:00 Leverkusen už není Neverkusen

    46:00 Arsenal a Liverpool doma vyhořely

    53:00 Sázkařské okénko s Fortunou

    #####


    „Plzeň se v posledních dnech čepuje ve velkém,“ vykopává ústřední téma podcastu Nosiči vody moderátor Jaromír Bosák. „Plzeňská Viktorka totiž bezbrankovou remízou ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s italskou Fiorentinou a domácím vítězstvím nad Slavií (1:0) zapsala do svých novodobých dějin další významnou kapitolu. A to všechno se Koubkovým mužům podařilo v rozmezí tří dnů,“ glosuje povedenou koncovku týdne v podání Západočechů Bosák.

    „Trenér Miroslav Koubek vybudoval za několik měsíců v Plzni tým, který má veškeré předpoklady pro to, aby se stal úspěšným i v dalších sezónách. Zkušený kouč přitom nezačal své angažmá zdaleka optimálně, když se jeho tým zkraje ročníku sotva herně rozjížděl,“ připomíná novinář Luděk Mádl.

    Nosiči vody detailně rozebírají, jak se Koubkovi a spol. podařilo za tak krátkou dobu poskládat tým, který se opírá o obměněnou kostru a moderní herní prvky. Slova chvály si vysloužila především defenziva Viktorky, díky které mohou plzeňští nadále snít o nevídaném úspěchu v pohárové Evropě.

    „Za všechno mluví jejich vizitka v rámci Evropské konferenční ligy, do které se přitom při troše smůly nemuseli ani prokousat přes nevyzpytatelná předkola,“ podotýká Karel Tvaroh, bývalý obránce Sparty. „Co se týká této soutěže, Koubkovi muži v ní inkasovali pouze jednou. Vyjádřeno minutami, soupeři viktoriánů čekají na vstřelenou branku do její sítě v součtu 699 minut. I proto si Plzeň drží v Evropě neuvěřitelnou patnáctizápasovou neporazitelnost,“ žasne Tvaroh.

    Jak velký respekt má Plzeň v táboře Fiorentiny a jakou mají šanci v italské odvetě? V čem je plzeňský obranný blok nápaditější než klasický “defenzivní autobus”? Co stojí za tím, že Slavia v Plzni kreativně vyhasla? A kdo je momentálně nejlepším obráncem v české fotbalové lize?

    Dozvíte se v aktuální epizodě podcastu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.


    Tue, 16 Apr 2024
  • 128 - Nosiči ledu 4: ČSSR vs. SSSR na MS 1969. Odveta za okupaci

    Když se občas říká, že sportovci bojují za celý národ, bývá v tom jistá nadsázka. V roce 1969 to ale během hokejového mistrovství světa platilo doslova. Hokej se tehdy stal symbolem československého odboje proti sovětské okupaci.

    Na jaře roku 1969 se mělo na počest výročí 60 let hokeje v Československu hrát mistrovství světa po 10 letech v Praze a vůbec poprvé v nedávno postavené Sportovní hale. Jenže za dané situace to pochopitelně nebylo možné. A tak se šampionát přesunul do Švédska.

    „My jsme byli připravovaný na to a všichni jsme se těšili, že v Praze bude mistrovství světa, to bylo daný, proto se trénovalo, ale když sem vtrhli ty ruský blbci, přišlo od komunistů na (hokejový) svaz, že by tady z toho něco mohlo bejt, což bylo úplně jasný,“ vzpomíná tehdejší člen reprezentačního týmu a útočník pražské Sparty Jan „Gusta“ Havel, host čtvrté epizody podcastové série Nosiči ledu.

    Dva zápasy proti sovětské sborné ve Stockholmu pak poskytly českloslovenskému výběru - a jeho prostřednictvím celému národu - v symbolické rovině vrátit okupantům políček. A oba skončily vítězstvím. Jaká byla tehdy v týmu atmosféra? Jak to bylo s různými formami protestu, který hokejisté pro utkání se Sověty přichystali? A jaké místo dva slavné hokejové pátky z jara 1969 mají v úspěšné kariéře sparťanského kanonýra, který s hokejem začínal na rybníce v Pašince u Kolína? To a mnohem víc se dozvíte v dnešním dílu podcastové série Nosiči ledu.

    Thu, 11 Apr 2024
Weitere Folgen anzeigen