Nach Genre filtern

Podcast Akademie věd

Podcast Akademie věd

Akademie věd ČR

Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Do laboratoří a výzkumných pracovišť vás zve Jitka Kostelníková. Tvorbu podcastu finančně podporuje Strategie AV21.

106 - Vesmír není tiché místo. Zaposlouchejte se do jeho zvuků s fyzikem Ondřejem Santolíkem
0:00 / 0:00
1x
  • 106 - Vesmír není tiché místo. Zaposlouchejte se do jeho zvuků s fyzikem Ondřejem Santolíkem

    Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se věnuje fyzice kosmického plazmatu a zaměřuje se na experimentální výzkum pomocí družicových měření. Jeho velkou vášní je naslouchání vesmíru a v podcastu komentuje, jak zní bouřka ze Země, jak z Jupiteru, nebo vysvětlí, co přesně je chorus a co hvizd. Dozvíte se taky, jak dlouho vznikají měřící zařízení, která se konstruují v oddělení kosmické fyziky pro různé mise či jaké přístroje vynesla do vesmíru družice JUICE mířící k Jupiteru, proč francouzská mise TARANIS skončila debaklem i kolik vážila družice MAGION. 

    Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová  // Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.

    Tue, 23 Apr 2024 - 30min
  • 105 - Superhrdinové a ženské stereotypy středověku. Markéta Kulhánková rozkrývá literární svět Byzance

    Superhrdinové středověku, ženy v byzantské literatuře i detektivní romány od Eufratu. Tím vším se zabývá filoložka Markéta Kulhánková zeSlovanského ústavu AV ČR. Proč se pustila do překladu byzantského eposu o Dvojrodém Hraničáři Digenisovi Akritisovi? Co má tento hrdina společného s těmi antickými? A na co se vědkyně soustředila při naratologické analýze středověkého textu? Poslechněte si, jak zní hrdinská báseň v originále a jak Digenis inspiruje popkulturu. 

    Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.

    Wed, 17 Apr 2024 - 26min
  • 104 - AUDIOČLÁNEK: Evoluce – stále živá. V čem tkví podstata biologické rozmanitosti?

    Od prvního vydání Darwinovy přelomové knihy o vzniku druhů letos uplyne 165 let. I přes rozvoj nejmodernějších metod zůstávají však základní otázky stále stejné. Jak druhy vznikají? A v čem tkví podstata biologické rozmanitosti? Poslechněte si, na jakých projektech pracují Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, Jaroslav Piálek a Josef Bryja z  Ústavu biologie obratlovců AV ČR, a dozvíte se víc o tzv. hybridních zónách, proč je Etiopie přírodní laboratoří i proč se musel překreslit evoluční strom čeledi myšovitých.   

    Audio vychází z článku Leony Matuškové v čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín. Pro výtisk zdarma pište na predplatne@ssc.cas.cz.

    Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.

    Tue, 09 Apr 2024 - 34min
  • 103 - SPECIÁL: Fertilita i velikost Velké noci - témata pro přední české pavědce. Vylaďte se na iracionální vlny

    Jaký byl první rok Centra pro hlubší bádání (CPHB), intelektuálně dislokovaného pracoviště AV ČR? S jakými inovacemi pavědědci přišli a jak slaví mezinárodní úspěchy? Ředitel Centra a přední český parapsycholog Vlastimil Čunderle objasní, jak je třeba pečovat o média nebo jak spolupracovali se Slovenskou akadémiou vied na predikci prezidentských voleb. Dostaneme se také k paraoborovému výzkumu velikonočních svátků, ve kterém Čunderleho tým řeší velikost Velké noci i vliv vyšupání na fertilitu žen. Vylaďte se na náš aprílový speciál a nechte se unést do nečekaných sfér.  

    Poslechněte si také epizodu, ve které Centrum pro hlubší bádání představujeme: https://open.spotify.com/episode/7yMrOSgxPEqmI75KJyEXiR

    Účinkují:Vojtěch Klinger a Jitka KostelníkováEdit: Jitka KostelníkováMastering: Anna Kolářová 

    Tento podcast záměrně nebyl podpořen ze Strategie AV21. 

    …….



    Mon, 01 Apr 2024 - 12min
  • 102 - Nepohlavní rozmnožování je daleko běžnější, než si lidé myslí. Evoluční biolog Karel Janko vysvětluje, jaké má výhody

    Evoluční biolog Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČRje milovníkem Antarktidy a severských zemí. V současné době se jako vedoucí Laboratoře nemendelovské genetiky zabývá alternativami rozmnožování, které zkoumá u sekavců, ryb žijících v říčkách na Kokořínsku. Co mají společné evoluce a trh? Proč jsou sex a pohlavnost dominantními způsoby rozmnožování a jak je možné mít tři sady chromozomů místo dvou? 

    Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.

    Fri, 29 Mar 2024 - 28min
Weitere Folgen anzeigen