Filtrar por género

Hahn in Europa | BNR

Hahn in Europa | BNR

BNR Nieuwsradio

Europaverslaggever Geert Jan Hahn neemt je mee op reis door Europa. Van de Brusselse bubbel tot aan de oorlog in Oekraïne. Met elke werkdag een verrassend verslag. Volg Geert Jan en blijf scherp

Bij afwezigheid van Geert Jan Hahn neemt Europaverslaggever Michal van der Toorn je mee op reis door Europa.

806 - Interview: Walter Bartl en Petra Dobner over waarom de AfD voet aan de grond krijgt in het oosten van Duitsland
0:00 / 0:00
1x
  • 806 - Interview: Walter Bartl en Petra Dobner over waarom de AfD voet aan de grond krijgt in het oosten van Duitsland

    Geert Jan bracht enkele dagen door in Saksen-Anhalt, waar de AfD een verpletterende verkiezingszege boekte bij de deelstaatverkiezingen. Maar tegen welke achtergrond kon de AfD zo opkomen? Hoe wordt daar vanuit de politicologie en sociologie naar gekeken, naar al die democratische en maatschappelijke ontwikkelingen in het oosten van Duitsland? Geert Jan sprak met Petra Dobner en Walter Bartl, allebei verbonden aan de Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg in Saksen-Anhalt.

    Meer weten over de AfD-strategie? Luister dan ook naar die andere podcast die we over Europa maken: Make Europe Great Again.

     

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Fri, 18 Sep 2026
  • 805 - Reinier van Lanschot: 'Boris Johnson zong luidkeels Moonlight Shadow, even later sloeg de drone in de andere trein'

    Je hebt het nieuws misschien meegekregen vandaag: een trein met oud-premier Boris Johnson, voormalig CIA-baas David Petraeus en de voormalig premier van Finland Sanna Marin was mogelijk doelwit van een Russische droneaanval, in Oekraïne. Dat stellen althans de Oekraïense spoorwegen. 

    Ook veiligheidsadviseurs van grote Europese landen waren aan boord. 

    Wat is er gebeurd? Luttele minuten nadat de trein vol diplomaten de Oekraïense grens met Polen overstak, werd een passagierstrein geraakt. Niemand raakte daarbij gewond. Maar omdat die diplomatentrein eerder dan gepland was vertrokken, wordt nu gesuggereerd dat DIE trein misschien wel het doelwit had moeten zijn.

    Aan boord van die diplomaten trein zat ook Reinier van Lanschot, Europarlementariër namens Volt. Wij spraken Reinier op BNR over wat er nu precies is gebeurd daar aan de Pools-Oekraïense grens én de gevolgen van deze aanval.

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Mon, 14 Sep 2026
  • 804 - Edwin Zanen: 'Dit referendum op IJsland leidt tot onverwachte polarisatie, dat kennen we hier helemaal niet'

    Heel Europa keek dit weekend naar IJsland. Kiezen iets minder dan 300.000 stemgerechtigde IJslanders voor wél of géén consulterende gesprekken met de EU over toekomstige toetreding? Dit referendum ging dus niet over een definitief voor of tegen toetreding; desalniettemin lijkt het wel zo in de hoofden van de IJslanders te zijn uitgepakt. De opkomst was immers hoog, rond de 82% ging naar de stembus. En het debat was ook hard, harder dan ze op IJsland gewend zijn.

    De uitslag? 53 procent, een kleine meerderheid, besloot tegen verdere consulaties met de EU te stemmen. En dus is die route voor nu in ieder geval afgesneden, zo heeft de regering van IJsland vandaag ook in een boodschap aan Brussel overgebracht.

    Ik spreek erover met Edwin Zanen: al 22 jaar woonachtig op IJsland, met zijn Nederlandse vrouw en op IJsland grootgebrachte kinderen. Opgeleid tot fysisch demograaf, nu al jaren werkzaam in het toerisme. Dit is zijn terugblik op een heet weekendje IJsland.

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Mon, 31 Aug 2026
  • 803 - EU Commissioner Marta Kos: 'We could have Montenegro, Albania and Iceland as new EU members by 2030'

    [In English]

    The European Commissioner for Enlargement Marta Kos tells BNR that Montenegro, Albania and Iceland could enter the EU by 2030. 'But I could also say potentially four, because Moldova is moving really fast. They are doing a great progress and I love to tell that they are the best students in class'.

    Stefan de Vries and Geert Jan Hahn spoke for nearly an hour to the EU's enlargement chief in the Berlaymont building in Brussels. They touched upon a variery of issues regarding enlargement.

    An edited version of this interview was discussed in Make Europe Great Again, the well listened-to podcast (in Dutch) on European affairs. Make Europe Great Again was nominated for best podcast at the 2025 edition of the Dutch Podcast Awards, in the category 'best daily podcast'. 

     

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Fri, 26 Jun 2026
  • 802 - Sjoerd Sjoerdsma: 'Laten we hopen dat een wederopbouwconferentie in Nederland niet nodig is'

    Minister voor handel en ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma is in Polen voor een tweedaagse wederopbouwconferentie voor Oekraïne. Terwijl het kwik in Europa op sommige plekken boven de veertig graden uitkomt, bereidt Oekraïne zich alweer voor op een nieuwe winter, waarin de energie-infrastructuur door Rusland mogelijk weer hevig onder vuur wordt genomen. Nederland is een welkome hulpverlener, met onder meer afgedankt materiaal uit Groningen.

    Ook praten we over de adoptie van de stad Cherson en de volgende edities van de jaarlijkse wederopbouwconferenties voor Oekraïne.

    Ook spreekt Geert Jan met Sjoerdsma over de hulp die Nederland naar Venezuela stuurt, na de aardbevingen ten westen van de hoofdstad Caracas.

    Hier lees je meer over de toegezegde steunvan Nederland aan Oekraïne.

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Thu, 25 Jun 2026
Mostrar más episodios