Filtrar por género

O Auschwitz

O Auschwitz

Miejsce Pamieci Auschwitz

Oficjalny podcast Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. W podcaście „O Auschwitz” mówimy o historii obozu oraz o naszej współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu. Bardzo prosimy o wsparcie naszej misji i udostępnianie naszych podcastów w mediach społecznościowych. Lekcje online: http://lekcja.auschwitz.org

48 - "O Auschwitz" (odc. 45): Historia Witolda Pileckiego, współtwórcy ruchu oporu w Auschwitz
0:00 / 0:00
1x
  • 48 - "O Auschwitz" (odc. 45): Historia Witolda Pileckiego, współtwórcy ruchu oporu w Auschwitz

    Polski żołnierz, Witold Pilecki, został osadzony w Auschwitz 22 września 1940 r.

    Pilecki podjął się misji przedostania się do obozu celem utworzenia tam siatki konspiracyjnej, zorganizowania łączności, przesyłania wiarygodnych danych o niemieckich zbrodniach dokonanych w obozie, a być może także przygotowania więźniów obozu do ewentualnej walki. 

    W kwietniu 1943 r. roku Witold Pilecki zbiegło z obozu z dwoma współwięźniami. Jest autorem raportów, w którym opisywał obozowy terror i tragiczne losy więźniów oraz postępujący rozwój programu zagłady ludności żydowskiej w Auschwitz.

    O życiu, działalności oraz tragicznej śmierci Witolda Pileckiego opowiada dr Adam Cyra, autor jego biografii.

    Fri, 26 Apr 2024 - 44min
  • 47 - „Strefa Interesów” - dyskusja z udziałem twórców filmu

    15 lutego w Muzeum Auschwitz odbyła się polska premiera filmu „Strefa interesów” w reżyserii i ze scenariuszem Jonathana Glazera. Film opowiadający o rodzinnym życiu komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa otrzymał w ubiegłym roku Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes. Nagrodzony został także dwoma Oscarami. 

    W dyskusji po projekcji moderowanej przez dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego, udział wzięli twórcy: reżyser Jonathan Glazer, scenograf Chris Oddy, a także producenci Jim Wilson, Ewa Puszczyńska i Bartosz Rainski.

    Zapraszamy od wysłuchania obszernych fragmentów tego spotkania

    Thu, 28 Mar 2024 - 32min
  • 46 - "O Auschwitz" (odc. 44): Kobiety w Auschwitz

    Obóz Auschwitz został utworzony w czerwcu 1940 roku z myślą o więźniach - mężczyznach. Pierwsze grupy kobiet Niemcy osadzili w obozie ponad półtora roku później - pod koniec marca 1942 r. O przyczynach powstania obozu kobiecego w Auschwitz i okolicznościach z tym związanych opowiadają dr Wanda Witek-Malicka oraz Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum

    Fri, 23 Feb 2024 - 55min
  • 45 - "O Auschwitz" (odc. 43): Filmowa kronika wyzwolenia obozu Auschwitz 

    Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Powszechnie znane są kadry wykonane przez sowieckich kamerzystów, które co prawda nie pokazały samego momentu wyzwolenia, jednak są ważnym dokumentem ukazującym zbrodnie, których Niemcy dopuścili się w Auschwitz. 

    Należy jednak pamiętać o tym, że część materiału filmowego powstawała na potrzeby propagandowe. O okolicznościach powstania tzw. Kroniki wyzwolenia obozu opowiada Edyta Chowaniec z Filmoteki Archiwum Muzeum Auschwitz.

    Sat, 27 Jan 2024 - 33min
  • 44 - "O Auschwitz" (odc. 42): Marsze Śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego oraz Gliwic

    17 stycznia 1945 roku esesmani rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz. Około 56 tys. więźniów i więźniarek pod uzbrojoną eskortą wymaszerowało z różnych części kompleksu obozowego Auschwitz w kierunku Wodzisławia Śląskiego i Gliwic. Tysiące osób w czasie tzw. Marszów Śmierci – straciło życie. O szczegółach tamtych tragicznych wydarzeń opowiadają dr Jacek Lachendro i Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

    Sat, 20 Jan 2024 - 40min
Mostrar más episodios