Filtrer par genre

Powojnie

Powojnie

Powojnie

Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.

218 - Zamach na Jana Pawła II. Czy zleceniodawcą był Kreml? Kto chciał zabić Papieża?
0:00 / 0:00
1x
  • 218 - Zamach na Jana Pawła II. Czy zleceniodawcą był Kreml? Kto chciał zabić Papieża?

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się sprawą zamachu na Jana Pawła II. Papież pochodzący z kraju bloku wschodniego był solą w oku Kremla. Osoba z formalnie ateistycznego państwa została głową kościoła katolickiego. Tymczasem 13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra Ali Agca strzelił w kierunku Jana Pawła II poważnie go raniąc. Papież został natychmiast przetransportowany do kliniki, gdzie przeszedł operację. Natomiast zamachowiec trafił w ręce włoskich służb które rozpoczęły śledztwo. Jednak do dziś nie udało się ustalić kto faktycznie był zleceniodawcą zamachu na Polaka. Wiele jednak wskazuje, że była to Moskwa. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku serii Powojnie.

    Fri, 10 May 2024 - 21min
  • 217 - Kara za podpalenie świata. Niemcy w 1945 roku. Zniszczone miasta, bezdomność i głód.

    Hej, w związku ze zbliżającą się rocznicą zakończenia II wojny światowej postanowiłem zrobić materiał o sytuacji w Niemczech w 1945 roku. Jak bardzo zniszczony był to kraj po zakończeniu walk. Jaką cenę ponieśli Niemcy za wywołanie konfliktu, który doprowadził do śmierci miliony ludzi na całym świecie. Opowiadam m.in. o zamienionych w stertę gruzu miastach takich jak Drezno oraz Hanower. W drugim z wymienionych zapanował kompletny chaos, a władze przejęli więźniowie przymusowi, którzy zaczęli mścić się na swoich dawnych oprawcach. W powojennych Niemczech panował też okrutny głód. Brakowało żywności i szerzyły się choroby. Poza tym w obozach jenieckich przebywało około 5 milionów Niemców. Więcej na ten temat dowiecie się słuchając najnowszego odcinka mojej serii. Zapraszam!

    Fri, 03 May 2024 - 18min
  • 216 - Historia energetyki jądrowej w Polsce. Od czasów Bieruta do Jaruzelskiego. Wybór Żarnowca

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie opowiadam historię budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Taki pomysł pojawił się już w latach 50-tych. "Mózgiem" badań nad energią jądrową w naszym kraju był wówczas Profesor Andrzej Sołtan. Jako jeden z nielicznych Polaków miał okazję obserwować testową eksplozję atomową przeprowadzoną przez Amerykanów na Atolu Bikini w 1946 roku. Zakładał, że pierwsza elektrownia w Polsce powstanie już w połowie lat 60-tych. Tak się jednak nie stało. Do tematu władze PRL wróciły w latach 70-tych za czasów Edwarda Gierka. To właśnie wtedy komunistyczny rząd zdecydował, że elektrownia powstanie w Żarnowcu. Taka inwestycja poważnie zagrażała jednak interesom przemysłu ciężkiego, którego przedstawiciele w rządzie agitowali za opóźnieniem tego przedsięwzięcia, a nawet całkowitą rezygnacją. W okresie rządów Gierka pojawił się też pomysł stworzenia polskiej bomby atomowej. Dlaczego Polska nie stworzył śmiercionośnej broni, a także co działo się dalej w przypadku inwestycji w Żarnowcu tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.

    Fri, 26 Apr 2024 - 22min
  • 215 - Rewolucja w Iranie i kryzys paliwowy w 1979 roku. Gospodarczy krach na Zachodzie.

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do końcówki lat 70-tych i ogromnego kryzysu paliwowego wywołanego przez rewolucję islamską w Iranie. Gospodarka Stanów Zjednoczonych oraz części krajów zachodnich znalazła się ponownie nad przepaścią. Na stacjach benzynowych ponownie pojawiły się gigantyczne kolejki, a władze niektórych stanów musiały wprowadzić przepisy reglamentujące paliwa. Jak wyglądała światowa histeria połączona z kryzysem politycznym w państwach arabskich tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.

    Fri, 19 Apr 2024 - 14min
  • 214 - Otto Skorzeny po wojnie. Ucieczka, a potem współpraca komandosa Hitlera z RFN, Egiptem i Izraelem.

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie opowiem o losach Otto Skorzenego po 1945 roku. Komandos Hitlera co prawda został złapany przez aliantów, ale nie został skazany lecz wysłany do ośrodka denazyfikacyjnego. Potem dzięki pomocy przyjaciół z SS udało mu się uciec. Następnie tułał się po Europie szukając schronienia przed wymiarem sprawiedliwości. Najpierw wyjechał do Austrii, a następnie Włoch i Hiszpanii. W następnych latach nawiązał współpracę najpierw ze służbami Zachodnich Niemiec, a następnie rządami w Argentynie, Egipcie i co może zaskakiwać Izraela. Były bliski współpracownik Hitlera był podobno przerażony, gdy otrzymał propozycję pracy od agentów Mosadu.

    Fri, 12 Apr 2024 - 25min
Afficher plus d'épisodes