Filtra per genere

КХ ГОВОРИ

КХ ГОВОРИ

Издателска къща КХ "Критика и Хуманизъм"

КХ ГОВОРИ е месечен видео и аудио подкаст на Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм. В него философът и културен журналист Николай Колев разговаря с различни събеседници за различни книги и идеи около тях. През 2023 г. проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант - 2022“. © Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм, февруари 2023

14 - Еп. 14: За света на живеенето (върху Е. Хусерл)
0:00 / 0:00
1x
  • 14 - Еп. 14: За света на живеенето (върху Е. Хусерл)

    Темата е „За света на живеенето“, а повод на разговора е българският превод и издание на сборник от текстове на Едмунд Хусерл, обединени около легендарната му работа „Произход на геометрията“. Повече за книгата можете да видите тук. Обичайният водещ на подкаста е Николай Колев - философ, културен журналист, университетски преподавател и театрал. Този път той разговаря с професор Кольо Коев – един от най-добрите български специалисти по идеите на бащата на феноменологията Хусерл. Професор Коев е съставител, преводач и автор на предговор в сборника, споменат по-горе. Разговорът отново надхвърля книгата като своя основна референция и отива включително към планирания втори том с кратки текстове на Хусерл. Интересен е за всеки хуманитарен и/или социален учен, изследовател, студент. Видео към подкаста може да намерите тук: https://youtu.be/pbJYHHJKCV8 Проектът стартира през 2023 г. и през първата си година се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

    Fri, 01 Mar 2024 - 35min
  • 13 - Еп. 13: За силата на ненасилието (Бътлър)

    Темата е „За силата на ненасилието", а повод на разговора дава българският превод и издание на почти едноименната книга на Джудит Бътлър „Силата на ненасилието", която публикувахме неотдавна и повече за която можете да видите тук.

    Обичайният водещ на подкаста е Николай Колев - философ, културен журналист, университетски преподавател и театрал. Този път той разговаря с двама души - Станимир Панайотов, философ, автор на философски и поетични книги, в конкретния случай преводач - заедно с Цвета Цанева - на книгата; и Антоанета Колева - философ, издател, преводач, в конкретния случай редактор на книгата на Джудит Бътлър. Разговорът отново надхвърля своята основна референция – книгата на Бътлър и се простира както до изборите в превода на понятието "пол", включително положени в кратката ни културна история на издания на специализирани книги в тази област, така и в посока на политическо контекстуализиране на тезите на Бътлър.

    Линк ютюб: https://youtu.be/2NuU5R3Shbs

    Проектът стартира и през 2023 г. се реализираше с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
    © Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм, януари 2024.

    Mon, 12 Feb 2024 - 51min
  • 12 - Еп. 12: За „Употребата на телата“ (върху Д. Агамбен)

    Темата е „За употребата на телата и други философски демони“, а повод на разговора дава българският превод и издание на възловата книга на Джорджо Агамбен „Употребата на телата“, с която италианският философ „закрива“ по собствените му думи цикъла от произведения, наречен "Homo sacer".

    Традиционният домакин на подкаста, философът, културен журналист, университетски преподавател и театрал Николай Колев разговаря с философа и психолог, университетски преподавател, автор на разкази и един роман, преводач на книгата на Агамбен Валентин Калинов.
    Както обичайно, разговорът надхвърля далеч своята основна референция – книгата на Агамбен, простира се върху цялата поредица "Homo sacer", обглежда основни за мисленето на италианския философ понятия, показва сблъсъка на „чисто“ философското с политическото, на актуалността с потенциалността. Видео към подкаста може да намерите тук.

    През 2023 г. проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант - 2022“.

    Sun, 17 Dec 2023 - 44min
  • 11 - Еп. 11: Публичността (върху Ю. Хабермас)

    Неговата тема е „Публичността“ и референцията му са идеите на Юрген Хабермас с акцент върху втората част на легендарната книга „Структурни изменения на публичността“: „Едно ново структурно изменение на публичността и делиберативната политика“, чието българско издание се появява в тези дни. Видео към подкаста може да намерите тук.

    Традиционният водещ на подкаста, културният журналист, философ и университетски преподавател, а отскоро и театрал Николай Колев разговаря със Стилиян Йотов, професор в катедра „История на философията“ в Софийски университет, преводач на книгата, експерт по идеите на Юрген Хабермас, който от десетилетия работи в контекста на лично познанство с големия германски социален мислител и философ.

    Разбира се, разговорът отново отива много отвъд книгата и изобилства с ретроспекции и биографични проблясъци.

    През 2023 г. проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант - 2022“.

    Wed, 29 Nov 2023 - 46min
  • 10 - Еп. 10: Признания по Фуко (върху „Признанията на плътта“)

    Темата е „Признания по Фуко“ и референцията му е 4 том на поредицата „История на сексуалността“ на Мишел Фуко, „Признанията на плътта“, а поводът е българското издание на тома. Традиционният водещ на подкаста, културният журналист, философ и университетски преподавател, а отскоро и театрал Николай Колев разговаря с Антоанета Колева, преводач на книгата, преводач на повечето от книгите на Мишел Фуко на български, автор на коментарни текстове върху Фуко и създадената от него традиция, директор на Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм. Разговорът отива много отвъд 4 том на „История на сексуалността“ и обхваща не само типичното за творчеството на късния Фуко, но и специфики на самия Фуко като мислител. Видео към подкаста може да намерите ⁠тук⁠.

    През 2023 г. проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант - 2022“.



    Tue, 31 Oct 2023 - 52min
Mostra altri episodi