Nach Genre filtern

Naturalnie o ogrodach

Naturalnie o ogrodach

Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek

Podcast o ogrodach: naturalnych, ekologicznych, pożytecznych, wiejskich, miejskich i… angielskich. Usłyszycie tu praktyczne porady i rozmowy m.in. o tym: jak założyć swój pierwszy warzywnik, dlaczego podwyższone rabaty stają coraz bardziej popularne, czy da się stworzyć ogród bezobsługowy, oraz czy w pojemnikach można uprawiać prawie wszystko. Będzie też mowa o najnowszych trendach w ogrodnictwie, o zieleni miejskiej i uprawie „no dig”, a wszystko w zgodzie z naturą, bez chemii, w sposób przyjazny dla pszczół i ptaków. Od czasu do czasu odwiedzą nas goście. Podcast prowadzą Katarzyna Bellingham oraz Jacek Naliwajek. Katarzyna Bellingham - ogrodniczka z pasji i wykształcenia, od wielu lat pielęgnuje i projektuje ogrody, autorka popularnego bloga ogrodniczego, właścicielka otwartego dla gości ogrodu w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na co dzień zgłębia tajniki ogrodnictwa w Anglii. Jacek Naliwajek - pasjonat ogrodnictwa, dziennikarz radiowy z ponad 25-letnim doświadczeniem, właściciel wiejskiego ogrodu podmiejskiego, który to ogród przechodzi nieustanną metamorfozę, zwolennik ściółkowania, kompostowania i przyjaznej pszczołom zieleni miejskiej.

227 - 226. Tajemnicze ogrody Kornwalii
0:00 / 0:00
1x
  • 227 - 226. Tajemnicze ogrody Kornwalii

    Zapraszamy Was na dźwiękową podróż po najpiękniejszych ogrodach Kornwalii, magicznej części Wielkiej Brytanii. Co roku Katarzyna Bellingham organizuje wycieczki do angielskich ogrodów. Pierwsza w tym roku, odbyła się do Kornwalii. Co wyróżnia ogrody tej części Wielkiej Brytanii, historia i ich teraźniejszość. Wkrótce na rynku ukaże się książka Katarzyny o tajemniczych angielskich ogrodach. Tych z dzisiejszego podcastu, oczywiście w niej nie zabraknie.

    Wed, 24 Apr 2024 - 41min
  • 226 - 225. Ogród odporny na szkodniki

    Pojawiły się już ślimaki, mszyce lub mrówki w ogrodzie? Zanim sięgniemy po środki zwalczające te szkodniki, warto zastanowić się czy ogród jest na nie przygotowany. Czy mamy małych pomocników, którzy pomogą nam zapanować nad populacją szkodników. Monokultury, ogrody z niewielką różnorodnością roślin, są bardziej podatne na ataki szkodników i trudniej zaplanować nad nimi. Dlatego kluczem jest słowo bioróżnorodność wyrażająca się w różnorodności flory, a co za tym idzie także fauny naszych ogrodów.

    Wed, 17 Apr 2024 - 46min
  • 225 - 224. Kwiecień w ogrodzie

    Kwiecień w naszych pomorskich ogrodach rozpoczął się pogodowym przekładańcem. Najpierw bardzo ciepły dzień, potem noc z silnym wiatrem, a kolejny dzień przyniósł śnieg z deszczem i temperaturę w południe 3 st. C. Dlatego ten odcinek rozpoczynamy od pochwały wiosennej okrywy wysianych nasion i posadzonych rozsad, agrowłókniną wiosenną. Chroni ona nasze rośliny przed nadmiernym upałem, chłodem, gradem i pierwszymi szkodnikami. Zmienna pogoda, to także przypomnienie, że wynoszone z domu lub szklarni sadzonki trzeba zahartować przed przeniesieniem w nowe miejsce lub posadzeniem w gruncie. Nawet odporne na mróz rośliny, ale nie zahartowane mogą zmarznąć. Omawiamy także najlepsze okresy na wysiew roślin jednorocznych, warzyw liściowych i korzeniowych, a także pikowania pomidorów i sadzenia ziemniaków. W sklepie Kasi jest przecena cebul i kłączy, dlatego powiemy o polecanych przez nią odmianach dalii oraz lilii.

    Wed, 3 Apr 2024 - 1h 03min
  • 224 - 223. Ogrody na nowe czasy

    W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja "Ogrody na nowe czasy" zorganizowana przez Garden MasterClass Polska. W tym odcinku podcastu, krótkie omówienie najważniejszych tez konferencji. Czego, my ogrodnicy powinniśmy oczekiwać po zmianach klimatu. Jakie wyzwania i jakie nadzieje przed nami? Katarzyna podsumuje wykłady Piotra Banaszka, kierownika Arboretum w Rogowie oraz Nigela Dunnett'a, wykładowcy i projektanta ogrodów naturalistycznych.

    Thu, 28 Mar 2024 - 31min
  • 223 - 222. 5 lat podcastu Naturalnie o Ogrodach

    Minęło już 5 lat, od kiedy zaczęliśmy nagrywanie naszego podcastu Naturalnie o Ogrodach. Dziś 222 odcinek. Przez te 5 lat ponad 1 milion 320 tysięcy odsłuchań. Mamy wiernych słuchaczy z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Niderlandów, Belgii i Dani. Wszystkim Wam dziękujemy i zapraszamy na kolejne odcinki. Dziś, w 5 urodziny podcastu przypominamy co jest dla nas najważniejsze, wokół jakich stałych punktów toczą się nasze rozmowy. Są nimi: gleba bogata w życie, uprawa bez chemii, bioróżnorodność, dzikie rabaty i ogrodowe zakątki, uprawa rodzimych gatunków, oszczędne gospodarowanie wodą oraz wyeliminowanie lub przynajmniej mocje ograniczenie stosowania torfu w naszych ogrodach.

    Thu, 21 Mar 2024 - 1h 06min
Weitere Folgen anzeigen