Nach Genre filtern

Nauka To Lubię

Nauka To Lubię

Tomasz Rożek

Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem. Nazywam się Tomasz Rożek. Z wykształcenia jestem fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN; Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Wspóltworzyłem programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki. Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos. Prowadzę pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię. A od teraz także podcast. Jestem obecny w dyskusjach na Twiterze oraz Instagramie. Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków Zuzi i Janka, oraz mężem Ani. Mieszkamy na Śląsku.

402 - AI ACT - czy to jest przyszłość AI w Europie?
0:00 / 0:00
1x
  • 402 - AI ACT - czy to jest przyszłość AI w Europie?

    Kilka dni temu zostały opublikowane przełomowe europejskie przepisy regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją. AI Act to pierwszy na świecie tego typu dokument, a w tym filmie omawiam, jakie zmiany niosą przepisy dla nas - zwykłych użytkowników i w perspektywie całego społeczeństwa. Czy najnowsze rozporządzenia unijne w ogóle mają sens? O tym w dzisiejszym odcinku.

    Mon, 25 Mar 2024 - 07min
  • 401 - 10 000 tysięcy kroków to za dużo?

    Naukowcy twierdzą, że minimalna aktywność fizyczna w przypadku dzieci powinna wynosić ok. 60 minut dziennie. Dla osób dorosłych do 65 roku życia między 150-300 minut tygodniowo. A co ze słynnym zaleceniem 10 tys. kroków dziennie? W tym materiale omawiam statystyki aktywności fizycznej wśród Polaków i pokazuję, od strony naukowej, jak ta aktywność powinna czy też mogłaby wyglądać.

    Fri, 22 Mar 2024 - 11min
  • 400 - Jak działa Pegasus i dlaczego musisz uważać?

    Smartfony od dawna są centrum naszego cyfrowego życia. Firmy produkujące szpiegowskie rozwiązania bardzo chcą pozostać w ukryciu i nadal robić to, co robią. Czy jesteśmy celem? Chcesz wiedzieć co umożliwiał Pegasus i do jakich tragicznych wydarzeń doprowadziło szpiegowanie? Posłuchaj Mateusza Chroboka.

    Thu, 07 Mar 2024 - 06min
  • 399 - Czemu Rosja grozi atomem w kosmosie?

    W Stanach Zjednoczonych wybuchła niedawno kosmiczna afera. Republikańscy politycy i powiązane z nimi media poinformowały społeczeństwo, że Rosja kombinuje coś z atomem w kosmosie. Wywołało to oczywiście panikę, a podejrzenia miały tak mocno sensacyjny charakter, jak mało miały konkretów… Postanowiłem sprawdzić, czy jest się czego bać. Scenariusz: Krzysztof Kurdyła / Fundacja Nauka. To Lubie Montaż: Tomasz Sokołowski / Fundacja Nauka. To Lubie

    Tue, 05 Mar 2024 - 09min
  • 398 - Człowiek bardziej skomplikowany od czarnej dziury? - rozmowa z prof. Brianem Coxem

    "Twierdzę, że jest możliwe, że jesteśmy jedyną cywilizacją obecną obecnie w Galaktyce Drogi Mlecznej. Ostatnie obliczenia sugerują, że rzeczywiście wszystkie informacje o wszystkim co wpadło do czarnej dziury, ostatecznie zostają odciśnięte w tym promieniowaniu, które w jakiś sposób powstało w próżni". Na tę rozmowę czekałem kilka miesięcy i jestem bardzo podekscytowany, że mogę Wam zapowiedzieć to niezwykłe spotkanie! Moim gościem w najnowszym odcinku będzie prof. Brian Cox.

    Wed, 28 Feb 2024 - 32min
Weitere Folgen anzeigen