Nach Genre filtern

Osobiste rozmowy holistyczne

Osobiste rozmowy holistyczne

Orina Krajewska

Aktorka Orina Krajewska rozmawia z terapeutami, lekarzami i autorami książek o zdrowiu, równowadze wewnętrznej i zdrowiu psychicznym.

36 - Somatic Experiencing. Transformacja życia poprzez leczenie traumy
0:00 / 0:00
1x
  • 36 - Somatic Experiencing. Transformacja życia poprzez leczenie traumy

    Odcinek otwierający piąty sezon „Osobistych rozmów holistycznych” to spotkanie z amerykańskim psychoterapeutą somatycznym i fizjoterapeutą Dave’em Bergerem. Z jednym z najbliższych współpracowników dr. Petera Levine’a, legendarnego twórcy metody pracy z traumą Somatic Experiencing, rozmawiam o tym, co możemy robić na co dzień, aby leczyć i transformować traumy, które nas dotknęły.

    Odcinek specjalny nagrany jest w języku angielskim. Na YouTubie dostępny jest videocast z napisami.

    (ENG)

    Somatic Experiencing. Transforming lives through healing trauma

    Reactions to overwhelming experiences, danger and mortal threat are adaptive physiological functions of necessity but if the physiological processes cannot return to baseline in a reasonable timeframe the result can impact our future on physiological, cognitive, behavioral, spiritual and relational level. It is called trauma reaction.

    What are basis for understanding these maladaptive patterns? How they can change to become less rigid, more stable and flexible? What is the differences between acute danger and pervasive trauma? What can we do on daily basis to heal and transform traumas?

    Somatic Experiencing is a body-oriented modality that helps heal trauma and other stress disorders. Developed by Peter Levine, Ph.D., it is the result of the multidisciplinary study of stress physiology, psychology, ethology, biology, neuroscience, indigenous healing practices, and medical biophysics, with more than 45 years of successful application.

    SE resolves symptoms of stress, shock, and trauma that accumulate in our bodies. When we are stuck in patterns of fight, flight, or freeze, SE helps to release, recover, and become more resilient. The large majority of people worldwide have traumatic experiences in their lifetime, which can have major impacts on their health and well-being.

    Dave Berger, MFT, PT, MA, SEP. Somatic Psychotherapist, Physical Therapist, Integrative Bodyworker, Developer of Bodywork and Somatic Education™ for Trauma Therapists (BASE™). Dave has been in the field of Somatics for over 42 years having first found his way into it by developing his own undergraduate program, somatopsychology, at the University of Maryland. He went on to obtain graduate degrees in physical therapy at Stanford University and somatic psychology at California Institute of Integral Studies.

    He has been significantly influenced by Peter Levine and Somatic Experiencing®, Marion Rosen and Rosen Method® bodywork, Paul Linden’s Being In Movement® and other somatics practices, as well as family systems, psychodynamic psychotherapy, manual physical therapy, visceral manipulation, and craniosacral therapy.

    Dave is a faculty member of Somatic Experiencing International teaching the Somatic Experiencing Professional Training and has developed BASE™: Bodywork and Somatic Education™ for trauma therapists. His clinical work spans work with PTSD, couples, individuals, anxiety, chronic pain, medical syndromes/chronic distress, and acute musculoskeletal problems.

    (PL)

    Reakcje na przytłaczające doświadczenia, niebezpieczeństwo i śmiertelne zagrożenie są z konieczności adaptacyjnymi funkcjami fizjologicznymi, ale jeśli procesy fizjologiczne nie mogą powrócić do stanu wyjściowego w rozsądnych ramach czasowych, wynik może mieć wpływ na naszą przyszłość na poziomie fizjologicznym, poznawczym, behawioralnym, duchowym i relacyjnym. Nazywa się to reakcją na traumę.

    Jakie są podstawy zrozumienia tych nieprzystosowawczych wzorców? I jak mogą się one zmienić, aby stać się mniej sztywne, a bardziej stabilne i elastyczne? Jaka jest różnica między ostrym zagrożeniem a nieustająco trwającą traumą? Co możemy robić na co dzień, aby leczyć i transformować traumy, które nas dotknęły?

    Somatic Experiencing to metoda zorientowana na ciało, która pomaga leczyć traumę i inne zaburzenia stresowe. Opracowana przez dr. Petera Levine’a, jest wynikiem multidyscyplinarnych badań nad fizjologiąstresu, psychologią, etologią, biologią, neuronauką, lokalnymi praktykami uzdrawiania i biofizyką medyczną, które są przez niego stosowane od ponad 45 lat.

    Somatic Experiencing łagodzi objawy stresu, szoku i traumy, które gromadzą się w naszych ciałach. Kiedy utknęliśmy we wzorcach walki, ucieczki lub zamrożenia, SE pomaga uwolnić się, zregenerować siły i stać się bardziej odpornym. Zdecydowana większość ludzi na całym świecie doświadczyła w swoim życiu traumatycznych doświadczeń, które mogą mieć poważny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

    Dave Berger – MFT, PT, MA, SEP, psychoterapeuta somatyczny, fizjoterapeuta, twórca pracy z ciałem i edukacji somatycznej™ dla terapeutów traumy (BASE™). Zajmuje się somatyką od ponad 42 lat. Naukową ścieżkę rozpoczął na studiach licencjackich z somatopsychologii na Uniwersytecie Maryland. Następnie uzyskał stopnie naukowe z fizjoterapii na Uniwersytecie Stanforda i psychologii somatycznej w Kalifornijskim Instytucie Studiów Integralnych. Duży wpływ wywarli na niego Peter Levine i Somatic Experiencing®, praca z ciałem Marion Rosen i Rosen Method®, Being In Movement® Paula Lindena i inne praktyki somatyczne, a także systemy rodzinne, psychoterapia psychodynamiczna, fizykoterapia manualna, manipulacje wisceralne i czaszkowo-krzyżowe.

    Dave Berger jest członkiem wydziału Somatic Experiencing International, gdzie prowadzi szkolenie zawodowe Somatic Experiencing i opracował BASE™: Bodywork and Somatic Education™ dla terapeutów traumy. Jego praca kliniczna obejmuje pracę z osobami z zespołem stresu pourazowego (PTSD), parami, osobami indywidualnymi, pacjentami z zaburzeniami lękowymi, przewlekłym bólem, zespołami medycznymi/przewlekłym cierpieniem i ostrymi problemami układu mięśniowo-szkieletowego.

    Sat, 27 Apr 2024 - 58min
  • 35 - Świat w pełni zdrowia

    Jaki jest związek między ekologią, świadomymi wyborami konsumenckimi, a dobrostanem człowieka?

    W integralnym podejściu do zdrowia wyróżniamy trzy podstawowe aspekty funkcjonowania. Ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają. Wspierające relacje społeczne i regularny kontakt z naturą to kolejne (obok diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, jakościowych relacji, równowagi psychicznej i pracy nad redukcją stresu) sfery, bez których nie możemy mówić o kompleksowym podejściu do zdrowia.

    Tymi zagadnieniami będziemy się zajmować podczas 5. Kongresu Medycyny Integralnej, który odbędzie się 9 marca na Stadionie Legii w Warszawie. Po raz kolejny wydarzenie prowadzi Agnieszka Cegielska. Polscy i światowi eksperci i ekspertki poruszą takie tematy, jak relacja człowieka z naturą. W programie także warsztaty dla dorosłych (w tym specjalne onkologiczne) i dzieci, panel dyskusyjny i sala wystawiennicza.

    Agnieszka Cegielska to dziennikarka, dyplomowana konsultantka medycyny ajurwedyjskiej i autorka książek o tematyce zdrowia. Na YouTubie prowadzi kanał „Naturalnie od kuchni”.

    Sat, 17 Feb 2024 - 1h 01min
  • 34 - Porozumienie bez Przemocy (NVC)

    Porozumienie bez Przemocy (NVC) to metoda komunikacji opracowana przez amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga. Opiera się na przekonaniu, że ludzie są zdolni do pełnej współczucia komunikacji i współpracy, jeśli potrafią połączyć się z własnymi potrzebami i uczuciami oraz kiedy potrafią wczuć się w potrzeby i uczucia innych.

    Na czym dokładnie polega NVC? Jak zacząć prawdziwie słuchać drugiej osoby i mówić tak, by nas usłyszano? Jak w bezprzemocowy sposób zaznaczać swoje granice? Jak ćwiczyć NVC na co dzień? Czym jest empatyczna komunikacja? W dzisiejszych czasach zaprowadzenie empatycznej komunikacji wysuwa się na prowadzenie w kontekście budowania pomostów, a zdrowie na poziomie społecznym jest coraz częściej uznawane za jedną ze składowych zdrowia w ogóle. 

    Anna Mills – nauczycielka MBSR, medytacją zajmuje się od ponad 20 lat. Jest absolwentką Podyplomowego Studium Trenerów Grupowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Poza kursami uważności prowadzi szkolenia z komunikacji, rozwiązywania konfliktów i mediacji. Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (NVC) i założycielką Akademii NVC.

    Sat, 03 Feb 2024 - 59min
  • 33 - Freediving

    Coraz więcej wiemy o prozdrowotnych korzyściach płynących z regularnego freedivingu, czyli rodzaju nurkowania polegającego na wstrzymywaniu oddechu do czasu wynurzenia się na powierzchnię, bez użycia butli. Jakie korzyści jeszcze niesie? Czy jest dla wszystkich i jak zacząć?

    Freediving może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, zwiększa wydolność serca i dostarczanie tlenu do tkanek. Co ciekawe, badanie naukowe na freediverach wykazało, że nurkowie ci charakteryzują się obniżonym poziomem stresu, niepokoju i negatywnej afektywności w porównaniu z osobami, które freedivingu nie doświadczały. Co dokładnie dzieje się na poziomie fizycznym i psychicznym podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu?

    Martin Petrus jest nauczycielem oddechu i jogi, instruktorem freedivingu. Po spotkaniu z Wimem Hofem postanowił dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z wzorców oddychania w zarządzaniu stanami psychicznymi i emocjonalnymi. Rozszerzył tę wiedzę o fizjologię układu oddechowego opracowaną przez Patricka McKeowna, założyciela Oxygen Advantage. Stosując Oddychanie Integracyjne, Martin nieustannie bada, w jaki sposób ludzie mogą skorzystać zarówno z podejścia naukowego, jak i duchowego. Martin regularnie prowadzi warsztaty, podczas których koncentruje się na treningu myślenia z wykorzystaniem oddechu i ekspozycji na zimno. Prowadzi także szkolenia dla sportowców w zakresie nowoczesnych metod treningu hipoksycznego i tradycyjnych technik pranajamy. Freediving jest ważną częścią życia Martina. Dużo czasu spędza w wodzie na treningach, uczeniu i startach w zawodach.

    Sat, 20 Jan 2024 - 56min
  • 32 - Mikrobiom, probiotyki i psychobiotyki

    Mikrobiota to ogromna ilość różnorodnych komórek, takich jak bakterie, wirusy, fagi, które stanowią podstawę naszego zdrowia. Wskutek ewolucji ewaluował także mikrobiom człowieka. Ilość tego mikrobiomu i jego różnorodność decyduje o naszym zdrowiu. Jeśli jest on nieprawidłowy, prawdopodobnie dochodzi do powstania wielu chorób. Należy mieć świadomość, że to nie są nasze komórki, lecz obce, z którymi musimy żyć w symbiozie, dlatego mówi się o tym, że jest to osobny narząd. Czy istnieje jednoznaczny związek między stanem mikrobioty a stanami emocjonalnymi? Jak odbudować zaburzoną florę bakteryjną jelit? Co to są probiotyki, a czym psychobiotyki? Jak rozpoznać, które będą dla nas korzystne? Rozmawiam z prof. dr hab. n. med. Ewą Stachowską, biochemiczką i specjalistką z dziedziny żywienia człowieka, która kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zajmuje się dietoprofilaktyką i dietoterapią.

    Sat, 23 Dec 2023 - 1h 00min
Weitere Folgen anzeigen