Nach Genre filtern

Uwaga Wodór!

Uwaga Wodór!

Paweł Trojanowski & Jakub Pikulski

Uwaga Wodór! To seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.

W kolejnych odcinkach cyklu, eksperci na co dzień współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych, wraz ze swoimi gośćmi, poruszą nie tylko tematykę wodoru, ale również szeroko pojętej zielonej energetyki.

32 - #28: O budowaniu świadomości społecznej i pozytywnego odbioru transformacji energetycznej oraz kształceniu liderów zielonej transformacji.
0:00 / 0:00
1x
  • 32 - #28: O budowaniu świadomości społecznej i pozytywnego odbioru transformacji energetycznej oraz kształceniu liderów zielonej transformacji.

    W tym odcinku skupiamy się na tematyce budowania świadomości społecznej i pozytywnego odbioru transformacji energetycznej oraz kształceniu liderów wdrażających nowoczesne, proekologiczne zmiany w swoich organizacjach i środowiskach.
    Naszym gościem jest Pani prof. Małgorzata Dobrowolska ze Szkoły Biznesu Politechniki Śląskiej, kierownik studiów MBA Transformacja Energetyczna i Cyfrowa
    Omawiamy, jak prestiż pracy w sektorze zielonej gospodarki może wpłynąć na przekwalifikowanie pracowników zatrudnionych w branżach związanych z paliwami konwencjonalnymi. Przede wszystkim pracowników kopalń, dla których przemysł górniczy to nie tylko zawód, ale część tożsamości i śląskiej kultury. Dyskutujemy o potrzebie nowych zawodów związanych z technologiami wodorowymi i sposobach podnoszenia tzw. green skills. Rozmawiamy również o roli edukacji, formach kształcenia liderów transformacji oraz miejscach, takich jak studia MBA na Politechnice Śląskiej, gdzie można zdobyć nie tylko wiedzę z zarządzania i zielonych kompetencji, ale także nawiązać cenne kontakty oraz doświadczyć lokalnej otwartości i gościnności.

    Mon, 15 Jan 2024
  • 31 - #27: Wodorowo-gazowe kogeneracyjne silniki spalinowe multifuel kluczowym elementem transformacji energetycznej.

    W rozmowie z Markiem Sutkowskim oraz Dagmarą Lusińską z Horus Energia przedstawiamy kandydata na cichego bohatera w walce o dekarbonizację. Silniki spalinowe kogeneracyjne wielopaliwowe mają potencjał, aby zostać istotnym elementem w transformacji energetycznej. Mogą służyć do stabilizacji odnawialnych źródeł energii, generując szybko dodatkowe moce, aby zapewnić poziom mocy oczekiwanej, kiedy mamy chwilowy niedobór energii z OZE przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Jest to technologia dojrzała, przetestowana, bezpieczna i dostępna na już. Wykorzystuje paliwa, które mamy akurat do dyspozycji. Docelowo zielony wodór, ale także biogaz, biometan czy gaz ziemny, co także jest krokiem w kierunku dekarbonizacji w stosunku do energii produkowanej z węgla. Rozwiązanie jest komercyjnie opłacalne, szczególnie przy wykorzystaniu potencjału kogeneracji, a w dodatku produkowane w Polsce.

    Tue, 02 Jan 2024
  • 30 - #26: Potencjał zielonego wodoru i biometanu w Ukrainie - rozmowa z Antonem Kononovem z KONAN Consulting

    Ukraina dzięki istniejącej infrastrukturze energetycznej oraz swojemu położeniu geograficznemu przedstawia istotny potencjał dla wytwarzania energii i paliw alternatywnych. Okazuje się że trwająca wojna, mimo że jest dzisiaj kluczowym czynnikiem ryzyka, nie zahamowała inwestycji. Sporo firm dostarcza produkty i rozwija projekty w tym kraju. Jak dzisiaj wygląda klimat inwestycyny i czy warto realizować projekty w ukraińską energetykę opowiada nasz gość: Anton Kononov, właściciel KONAN Consulting.

    Thu, 21 Dec 2023
  • 29 - #25: Paliwa alternatywne: jak zmienią nasz transport? - rozmowa z Krzysztofem Wojtkowskim specjalistą od Future Fuels w firmie ZBM S.A.

    Z Krzysztofem Wojtkowskim - inżynierem budownictwa Future Fuels w firmie ZBM S.A. - rozmawiamy o paliwach alternatywnych w transporcie drogowym. Omawiamy dostępność i opłacalność użytkowania samochodów i ciężarówek na paliwa alternatywne, stan rozwoju infrastruktury tankowania H2, CNG LNG oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także potencjał wytwarzania paliw zeroemisyjnych w Polsce. Z odcinka dowiesz się:

    Jaka jest oferta samochodów i ciężarówek na paliwa alternatywne w Polsce?Ile kosztują pojazdy zeroemisyjne?Jaki jest stan rozwoju infrastruktury tankowania paliw alternatywnych w Polsce?Jaki mamy potencjał w wytwarzaniu biogazu w Polsce?
    Mon, 20 Nov 2023
  • 28 - #24: Co jako społeczeństwo wiemy o wodorze i jakie mamy oczekiwania? - rozmowa z dr Katarzyną Iwińską z Sieci Badawczej Łukasiewicz

    Dzięki pierwszym w Polsce badaniom nt. bezpieczeństwa technologii wodorowych wiemy dużo więcej o tym jak w szerokim ujęciu postrzegany jest wodór przez społeczeństwo. Lepiej rozumiemy jakie są pierwsze skojarzenia, gdzie ludzie upatrują szans a gdzie zagrożeń. Raporty z badań to skarbnica wiedzy o tym w jaki sposób odczarowywać mity i budować społeczną akceptację - szczególnie ważne w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Odcinek został przygotowany z inspiracji i we wsparciu Instytutu ORGMASZ, działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

    Mon, 06 Nov 2023
Weitere Folgen anzeigen