Filtrer par genre

Věda Plus

Věda Plus

Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

803 - Člověk může ze stresového prostředí uniknout
0:00 / 0:00
1x
  • 803 - Člověk může ze stresového prostředí uniknout

    Co ale rostliny? Ty se musí potýkat hlavně v zimě s intenzivním solným stresem. Olomoučtí vědci nyní popsali, jak se proti němu dokážou bránit. - Jaké je poselství současných masopustů? Jaká je podoba a funkce této historické folklórní zábavy? - Radionuklidová terapie dopraví léčivé záření z lutecia-177 přímo do nádorových buněk a zničí je zevnitř. V Motole pomáhá tato metoda pacientům s pokročilými neuroendokrinními nádory už pět let. Moderuje Lenka Vahalová.

    Mon, 09 Feb 2026 - 25min
  • 802 - Přípravy na návrat lidí k Měsíci pokračují

    Americká NASA sice posunula plánovaný start mise Artemis 2 z února na březen, díky čemu ale zůstávají experti optimističtí? - Co se děje s lidským tělem, když sleduje operu? - Prevence rizikového chování na základních školách je podle adiktologů často nedostatečná. Přicházejí proto s novým řešením. Jakým? Moderuje Renata Kropáčková.

    Fri, 06 Feb 2026 - 26min
  • 801 - Možná to řešíte sami, nebo u dětí, zda je onemocnění virového nebo bakteriálního původu

    Lékařům na dětském urgentním příjmu v Motole na to pomáhá rychle odpovědět moderní přístroj. - Olympijských her je teď všude plno. My se zaměříme na českou hudební olympiádu. Jak může inspirovat mladé? - Prevence rizikového chování na základních školách často není dostatečná. Adiktologové dnes představí řešení, jak ji posílit. Moderuje Renata Kropáčková.

    Thu, 05 Feb 2026 - 25min
  • 800 - Na Světový den boje proti rakovině otevírá pacientská organizace Hlas onkologických pacientů v Praze nové centrum

    Bezplatně nabízí zázemí, informace i podporu lidem se zkušeností s onkologickým onemocněním napříč diagnózami. - Jak by se dala zvýšit kvalita života studentů lékařských fakult, aby jim ubylo stresu, přednášející s nimi komunikovali více s respektem a zlepšila se i organizace studia? - Nedostatek kyslíku a toxická pěna. Proč se masivní úhyny ryb v řece Dyji v posledních letech opakují? Moderuje Lucie Vopálenská.

    Wed, 04 Feb 2026 - 26min
  • 799 - Animované tváře promlouvají starobabylónsky, starogótsky nebo staroslověnsky ?

    tak vypadá virtuální výstava mrtvých jazyků na webu Univerzity Karlovy. Jak vznikala? - Napomáhá centralizace infrastruktury ukrajinských sídlišť budovaných podle sovětských vzorů k jejich zranitelnosti? - Dokážeme se připravit na sucho, vlny veder nebo požáry dřív, než udeří? Vědci ze sedmi evropských zemí včetně Česka spojili data a vytvořili nový nástroj, který dokáže předpovídat klimatické extrémy ve střední Evropě až na devět dní dopředu. Moderuje Lucie Vopálenská.

    Tue, 03 Feb 2026 - 25min
Afficher plus d'épisodes