Filtra per genere

Hrotcasty

Hrotcasty

HROT

Hrotcast je podcast šéfredaktora Hrotu Pavla Štrunce s ekonomem a hlavním analytikem Hrotu Miroslavem Zámečníkem o aktuálním dění v ekonomice a byznysu.

52 - Bankovní daň je špatně pro banky i klienty. Odnesou to zejména vkladatelé
0:00 / 0:00
1x
  • 52 - Bankovní daň je špatně pro banky i klienty. Odnesou to zejména vkladatelé

    Hnutí Starostů a nezávislých oživuje nápad s názvem bankovní sektorová daň. Vede ho k tomu hlavně to, že příjmy státu z daně z mimořádných zisků nejsou tak vysoké, jak vláda očekávala. Podle STAN zvlášť banky v případě windfall tax zůstaly za očekáváním. Analytik Hrot24 Miroslav Zámečník ale namítá, že daň může poškodit jak finanční domy, tak zejména klienty.


    „Hnutí STAN se zjevně snaží nějak odlišit,“ říká Zámečník a upozorňuje, že jedna ze stran vládní koalice má nově marketingové poradce ze Slovenska. A právě v zemi někdejších federálních partnerů je bankovní daň velmi tvrdá. „Je založena jako přirážka k dani z příjmu a je hodně vysoká. Efektivní sazba daně pro banky bude vysoko přes čtyřicet procent,“ zdůrazňuje analytik.


    Banky podle Zámečníka podobnou daň „zoufale nechtějí“. Pokud by prošel nápad ze strany Starostů, šlo by o špatný signál z hlediska finančních institucí i klientů. „Tohle je sektor, který funguje a dává krevní oběh celému organismu. Proč bychom měli zašpuntovávat artérie?“


    Sektorová daň uvalená na banky by zásadním způsobem zasáhla do finanční obslužnosti ekonomiky, omezila by disponibilní zdroje bank na poskytování úvěrů a tím by vyvolala nebezpečí oslabení ekonomického výkonu a zvýšení nezaměstnanosti, míní.


    Zdražily by se úvěry firmám i individuálním klientům. „Odnesou to zejména vkladatelé, dlužníci a z části zaměstnanci. Vždycky za to zaplatí tyto tři skupiny a akcionář. Ten zaplatí víc, ale nebude jediný,“ uzavírá Zámečník.


    Banky odmítají, aby byly předmětem takového zdanění. Argumentují, že mají spíš zájem jít třeba do projektů na financování infrastruktury, které mají být dělané PPP modelem. Jaké to bude mít další ekonomické a politické konsekvence? Proč tímto nápadem z pera vládního hnutí může akorát posílit opozice? Poslechněte si podcast.

    Thu, 25 Apr 2024 - 26min
  • 51 - Šance Čechů na světovou první ligu? Zlaté ručičky musí nahradit zlaté mozky, pak postavíme něco, co je nejlepší

     Blíží se konec globalizace, nebo ne? V dnešním ultra propojeném světě těžko říct. Šance Čechů je ale v tom, že i čínským součástkám dají přidanou hodnotu, říká analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník

     

    Mobily, auta, baterie, počítače – veškeré technologie, které běžně používáme, jsou z Číny nebo prostě z Asie. Jenže to, co dělá Apple synonymem pro špičkovou světovou techniku, je mozek ze Silicon Valley, který z těch součástek sestaví ikonický iPhone. A právě v tomhle je šance i pro Čechy, protože mozky tady máme, jen je potřeba, abychom zlaté ručičky, o nichž tak rádi mluvíme, nahradili právě zlatými mozečky. "Když se tady věci budou vymýšlet a ne už tolik nutně vyrábět, udělá to z Česka prvoligovou zemi," říká ekonom Miroslav Zámečník v aktuálním Hrotcastu.

     

    Česko by si podle něj mělo najít "svoji parketu". "Nemůžeme soutěžit s Němci ve strojařině, protože jsou prakticky ve všem lepší. Jak ale říká teorie komparativních výhod, i kdyby byli ve všem lepší, musím se specializovat na věci, kde ten rozdíl v kvalitě je relativně nejmenší", dodává Zámečník. Na konec globalizace to podle něj prý zatím nevypadá, už jen proto, že Čína je 31 % celé světové průmyslové výroby. Což je zhruba tolik, jaký byl výkon Británie, když byla na vrcholku sil", upozorňuje analytik. 

     

    Možný návrat Donalda Trumpa bude podle Zámečníka dělat vrásky na čele nejen Číně, ale také Evropské unii, konkrétně Německu a nepřímo tedy i Česku. Podle Zámečníka bude hrát Trump a jeho lidé velmi tvrdě dokud nebude existovat obchodní rovnováha. "Nic nedovede rozčílit Donalda Trumpa víc, než kombinace velkého obchodního přebytku a zároveň malých výdajů na zbrojení", upozorňuje Miroslav Zámečník. Jinými slovy ze odhadnout, že třeba Německu může vzkázat zhruba toto: "Ty se schováváš pod mým jaderným deštníkem a článkem 5 a zároveň ke mně vyvážíš svá prémiová auta" a tím si Německo plní svoji státní kasu, dodává Zámečník.

     

    Co by dalšího by znamenalo zvolení Donalda Trumpa pro mezinárodní obchod? Jak může uspět Česko v mezinárodní konkurenci, jak vypadalo zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze a proč musel Miroslav Zámečník občas z jednání utíkat, nebo chodit zadním vchodem? Poslechněte si podcast.

    Thu, 18 Apr 2024 - 37min
  • 50 - Stanjura není Thatcherová, jeho argument pro wind fall tax by Železná lady nevzala.

    Nové vydání Hrotcastu se zaměřilo na mimořádnou daň z neočekávaných zisků – konkrétně na její historii. Koncept daně má kořeny, která sahá až do doby první světové války a běžně se objevuje jako reakce na různé hospodářské a geopolitické šoky. Jak upřesňuje analytik Hrot24 Miroslav Zámečník "tyto daně jsou často uvaleny v situacích, kdy vlády čelí nepředvídatelným situacím, jako jsou válečné konflikty a s nimi spojený nárůst cen." Příkladem může být vnější šok způsobený ropnými krizemi, kdy se vlády snaží redistribuovat mimořádné zisky získané v důsledku náhlého zvýšení cen surovin, například v ropném sektoru. "Tato praxe se ukázala být efektivní i v obdobích vysoké inflace, jako byly osmdesáté léta ve Velké Británii, kde byla daň z neočekávaných zisků využita i v energetickém sektoru," dodává ekonom. 

     

    Mimochodem o historickou událost se ve svém materiálu pro zavedení této daně opírá i ministerstvo financí. Konkrétně píše „Není bez zajímavosti, že Thatcherové windfall daň mířila právě na banky, které měly v té době stejně jako dnes nadměrný zisk z rychlého nárůstu úrokových sazeb," uvádí materiál. Podle Miroslava Zámečníka to není zcela přesné. "Protože Margaret Thatcherová to použila na banky ovšem v době, kdy úrokové sazby stanovilo ministerstvo financí. Bank of England tehdy neměla nezávislost, pokud jde o stanovení monetární politiky. To mělo právě ministerstvo financí. Takže tady to není úplně přesně, historie je barevná", vysvětluje ekonom. 

     

    Jasným příkladem využití této daně na začátku první světové války bylo Švédsko, které, přestože zůstávalo neutrální, zavedlo exportní daň na železnou rudu a ocel vysoké kvality určenou pro zbrojařské úsilí. "Podobně Dánsko, inspirováno Švédskem, uvalilo daň na vývoz vepřového, což byl další způsob, jak využít ekonomické situace pro zvýšení státních příjmů", popisuje Miroslav Zámečník.

     

    Ve Spojeném království, významném účastníku první světové války, byla situace trochu odlišná. Zde byla zavedena daň z neočekávaných zisků na munici, což byl poměrně neobvyklý krok. Tento přístup byl motivován absencí cenové regulace a pocitem, že dodavatelé munice vydělávají "příliš mnoho". Kdo v Česku zaplatil na neočekávané dani nejvíc? Co dani říkají minoritní akcionáři ČEZu? Přišel čas na její zrušení? A troufne si ji ještě někdo zavést? 

    Thu, 11 Apr 2024 - 34min
  • 49 - Dotováním lůzrů nikdy nezbohatneme. Akorát všichni zchudneme, říká Zámečník.

    Českým národním sportem se stala natažená dlaň, říká analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Podle něj vše se vypuknutím panedemie a následnou Ukrajinksou krizí a prohloubením trendu státních zásahů. V reakci na to vlády, za cenu nárůstu dluhu, výrazně navýšily podpory nejen pro občany, ale i pro firmy. "Aby se nepropouštělo, tak prostě přijímaly firmy docela velké peníze od vlády", říká Zámečník. 

    Zároveň ekonom upozorňuje, že v řadě případů firmy, které čerpali pomoc během covidu, si pak vyplatili dividendy. A to podle něj nejde moc dohromady: "Běžně se dělo, že se přijal antivirus a vyplatily se dividendy. Jak to říkal Švejk, takových věcí by se dělat nemělo, ale ono se to může." doplňuje s nadsázkou analytik. 

    Řada firem, které v krizi žádaly o pomoc, nyní sedí jak poměrně velkém objemu peněz. od roku 2020 se jeho objem vkladů v bankovním systému u řady firem zvýšil o desítky procent: "Třeba zemědělství, lesnictví a rybolov je v takové situaci, že od roku 2020 se jeho objem vkladů v bankovním systému zvednul o 54,6%.Zpracovatelský průmysl, který byl stíhaný všemi poruchami v dodavatelských řetězcích, sedí momentálně na 212,9 miliardách a od covidu si ten objem úložek zvýšil o 37%," uvádí Miroslav Zámečník. 

    Jenže je nutné se podívat, co může být za důvodem, že firmy hromadí finance. Podle Zámečníka by peníze měly sloužit investicím a měly by mít pozitivní ekonomickou návratnost, jenže "firmy se bojí, co bude dál. Třeba Green Deal jsme si vymalovali v tak strašně černých barvách, že se ho opravdu bojíme. My jsme zranitelní, to ano. A když si tu zranitelnost uvědomuješ, tak se toho bojíš," uzavírá analytik Hrot24. Co je demoralizace v byznysu? Čemu brání další regulace? Proč Evropa ztrácí konkurenceschopnost? Namaže si nás třetí svět "na chleba"? Poslechněte si podcast.

     

    Thu, 04 Apr 2024 - 30min
  • 48 - Jsme národ s averzí na riziko. Proč si na důchod spoříme směšné částky.

    Důchodová reforma, spojení slov, které lze najít snad v každém programovém prohlášení vlády od listopadu 1989. Není tomu jinak i u současného kabinetu.  "Pokud neuskutečníme rozumnou reformu, systém nebude financovatelný," říká premiér Petr Fiala s tím, že předchozí vlády změny stále odkládaly. 

     

    Podle analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka je možné se inspirovat v zahraničí tak, aby to bylo pro české obyvatele atraktivní – za jedné podmínky: musí to být povinné. Systém dobrovolnosti podle Zámečníka postrádá smysl: „Česko svůj systém založilo na dobrovolnosti a jsou země, které to též nechtěli udělat povinné, jenže šli na to jinak: Zvolili formu opt-outu – tedy člověk je automaticky zařazený hned při nástupu do prvního zaměstnání, ale může vystoupit, většina lidí to ale neudělá.“

     

    Podle analytika Hrot24 nyní v opozici zaznívají návrhy, na zřízení druhého pilíře důchodové reformy. Česko jej přitom už mělo. Produkt vlády Petra Nečase ale využilo pouhých 86 tisíc lidí a následná vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL druhý pilíř zrušila. „Sociální demokracie do toho řezala, jak mohla. Slibovala, že to zruší, což je to nejhorší, co se mohlo stát“, vzpomíná Zámečník. 

     

    Nově zmínil možnost zavedení druhého pilíře místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, Miroslav Zámečník vysvětluje možné důvody: „Co se líbí Karlovi Havlíčkovi je ta skutečnost, že tímhle vzniká národní kapitál. Velký objem úspor. Loni byl celkový objem mezd a platů zhruba 2,5 biliónu a 1% z toho je 25 miliard. Takže by byly peníze do infrastruktury a do jaderné energetiky, protože je jasné, že ČEZ to sám ze svých zisků neufinancuje“.

     

    Zámečník zároveň upozorňuje, že změny v důchodech ale nebudou stačit. „My potřebujeme udělat nějakou důkladnější reformu, nejenom penzí, ale i toho daňového systému“, uzavírá Miroslav Zámečník. 

    Kolik si máte spořit na důstojný život v penzi? Kde se vzala myšlenka penzí, proč byl na začátku Římský voják a německý biskup a víte, že je zákon, který nařizuje péči o vaše rodiče? Detaily v podcastu. 

    Thu, 28 Mar 2024 - 38min
Mostra altri episodi