Podcasts by Category

Nyugati Pályán

Nyugati Pályán

Nyugati Pályán

Köszöntünk! Ha téged is érdekel Magyarország jelene és jövője, akkor a legjobb helyen jársz. Sok szó esik ma arról, merre tartson hazánk politikai, gazdasági és kulturális értelemben: Nyugatra vagy Keletre, esetleg kompországként ingázzon a kettő között. Ezt a podcastot azért hoztuk létre, hogy érveljünk: Magyarországnak nyugati pályán kell maradnia, nyugati pályán kell tovább haladnia. Az egyes epizódok videóverzióját megnézheted YouTube-csatornánkon: https://www.youtube.com/c/NyugatiP%C3%A1ly%C3%A1n Kövesd Facebook-oldalunkat: https://www.facebook.com/nyugatipalyan A podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készült. A műsorban elhangzottak a vendégek magánvéleményei, melyek nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

17 - Mit adott nekünk az Európai Unió?
0:00 / 0:00
1x
  • 17 - Mit adott nekünk az Európai Unió?

    20 éve csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Mennyire tekinthető sikeresnek a tagságunk elmúlt 20 éve? Mennyire kerültünk közel vagy távolodtunk el a 20 évvel ezelőtti álomtól: hogy elérjük az osztrák jólétet? Mi az egyenlege a tagságunknak, hogyan teljesítettünk a régió többi országához képest? És mi történne, ha a magyar kormány "háborúja" Brüsszel ellen odáig fajulna, hogy Magyarország kilép az EU-ból? Erről beszélgetnek szakértőink: Bárd Petra jogász, a Radboud Egyetem professzora, Hegedűs István szociológus, a Magyarországi Európa Társaság elnöke, és Bod Péter Ákos, közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora. Műsorvezető: Ónody-Molnár Dóra. A Nyugati pályán podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készül. Az adásban elhangzó vélemények nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

    YouTube csatorna

    Mon, 15 Apr 2024
  • 16 - Megéri Magyarországnak a Kínához közeledés?

    A kormányzati kommunikációban nagy hangsúlyt kap az úgynevezett "keleti nyitás" politikája, Kínát pedig már stratégiai partnerként kezeli a magyar kormány. Ehhez képest Magyarország nyugati szövetségesei, az Európai Unió és az Egyesült Államok egyre inkább riválisként, sőt, biztonsági kockázatként kezelik Kínát. Kinek van igaza? Mennyire vonzó partner Magyarország Kína számára? Mennyire éri meg ez a partnerség Magyarországnak? Hogyan értékelik a nyugati szövetségesek a magyar-kínai kapcsolatokat? Mit jelent a kínai terjeszkedés a magyar gazdaságban? Ezekről a kérdésekről beszélget Salát Gergely Kína-kutató, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője, Szunomár Ágnes a Világgazdasági Intézet főmunkatársa és Krajczár Gyula Kína-szakértő, a Jelen hetilap munkatársa. Músorvezető: Ónody-Molnár Dóra.
    A Nyugati pályán podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készül. Az adásban elhangzó vélemények nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

    YouTube csatorna

    Sun, 17 Mar 2024
  • 15 - Putyin háborúja

    Oroszország két évvel ezelőtt indított provokálatlan, véres háborút Ukrajna ellen. A harcok során legalább félmillió ember halt meg vagy sebesült meg, köztük rengeteg civil, és már harmincnál több kárpátaljai magyar is áldozatul esett Putyin katonáinak. Mivel magyarázható a magyar kormány különutas, az észak-atlanti szövetség egységes, Ukrajnát támogató álláspontjától eltérő politikája? Hogyan változott meg az orosz és az ukrán társadalom az elmúlt két évben? Kifáradt-e a Nyugat Ukrajna támogatásában? Többek között ezeket a témákat beszéljük meg vendégeinkkel, Takácsy Dorka kutatóval, és Rácz András Oroszország-szakértővel. Műsorvezető: Ónody-Molnár Dóra. A Nyugati pályán podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készül. Az adásban elhangzó vélemények nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

    YouTube csatorna

    Tue, 27 Feb 2024
  • 14 - Tényleg olcsóbb a gáz Magyarországon mint Európában?

    Tavaly tél elején sokan riogattak azzal, hogy Európa meg fog fagyni orosz gáz nélkül. Ám Európa nemcsak hogy nem fagyott meg, de még arra is képes volt, hogy radikálisan függetlenítse magát az orosz energiától. Kivéve egy uniós tagállamot, Magyarországot. Putyin elnök fegyverként akarta használni az orosz energiát Európa ellen, de a terve kudarcot vallott. Európa szuverenitása erősödött, ám a magyar kormány különutat választott és az orosz energiafüggés mélyítése és ezáltal az ország szuverenitásának gyengítése mellett döntött. Tényleg alacsonyabb Magyarországon a gázár, mint máshol Európában? Hogyan sikerült Európának leválni az orosz energiáról? Milyen a magyar energiabiztonság helyezete? A kínai akkumulátorgyárak betelepítése miként hat az energiabiztonságra? Többek között ezeket a témákat beszéljük meg vendégeinkkel, Győrffy Dóra közgazdász, egyetemi tanárral, és Holoda Attila energetikai szakértővel. Műsorvezető: Ónody-Molnár Dóra.
    A Nyugati pályán podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készül. Az adásban elhangzó vélemények nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

    YouTube csatorna

    Thu, 11 Jan 2024
  • 13 - Szuverenitásvédelem: a magyar kormány beavatkozásai más országok választási kampányaiba, belügyeibe

    A magyar parlament elfogadta az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvényt, amely a kormány céljai szerint a külföldi befolyásolási kísérletek elleni védelmet lenne hivatott erősíteni. Az orosz mintára készült jogszabály komoly vitát generált, mivel a kritikusok szerint az a független média és civil szervezetek megfélelmlítését szolgálhatja. Ám kettős mérce alkalmazásával is bírálják a magyar kormányt, hiszen az az elmúlt tíz évben számos alkalommal avatkozott be más országok belügyeibe, sőt, más országok választási kampányaiba direkt vagy közvetett módon. A podcast legújabb adásában ezeket az eseteket beszélik meg szakértőink, továbbá azt is körbejárjuk, mennyivel "keményebb" a magyar jogszabály, mint az orosz minta, illetve hogy mely eszközök megengedettek és melyek nem a nemzetközi gyakorlat szerint. Vendégeink: Takácsy Dorka, az Euro-atlanti Integráció és Demokrácia Központ kutatója és Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője. Műsorvezető: Ónody-Molnár Dóra. 

    A Nyugati pályán podcast az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával készül. Az adásban elhangzó vélemények nem feltétlenül tükrözik az Egyesült Államok kormányának álláspontját.

    YouTube csatorna

    Tue, 02 Jan 2024
Show More Episodes