Nach Genre filtern

Doma je doma

Doma je doma

RTVS

Rozhovory Evy Pribylincovej s ľuďmi, ktorí nadobudli životný štýl a pracovný know-how v zahraničí, avšak po čase sa vrátili domov a tu ho aplikujú. Každú nedeľu po 14. hodine. Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

170 - Andrej Čerňanský - paleontológ a evolučný biológ (21.4.2024 14:39)
0:00 / 0:00
1x
  • 170 - Andrej Čerňanský - paleontológ a evolučný biológ (21.4.2024 14:39)

    Andrej Čerňanský je slovenský paleontológ a evolučný biológ, ktorý sa zaujíma o evolúciu plazov, ktoré okrem iného pomáhajú interpretovať i paleoklimatické zmeny. Andrej vyštudoval paleontológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Po skončení doktorandúry začal svoju profesionálnu kariéru v Slovenskej akadémii vied, no čoskoro bol Andrej ocenený Nadáciou Alexandra von Humbodta - ako vedecký pracovník dostal grant a vyše dvoch rokov pôsobil na Senckenberg Research Institute vo Frankfurte nad Mohanom. Jeho kariéra sa potom presunula do Berlína, kde pracoval v Museum für Naturkunde Berlin. Od roku 2016 pôsobí ako vedecký pracovník a pedagóg na Univerzite Komenského v Bratislave. V roku 2022 ho pozvala univerzita v Houstone, aby prednášal o svojom výskume a evolúcii plazov. Spolupracuje s odborníkmi po celom svete a opísal mnoho fosílií a nových druhov z takmer všetkých kontinentov vrátane Európy, Ázie (India, Mongolsko, Mjanmarsko, Sibír), Austrálie, Afriky a Severnej Ameriky, pričom tieto výsledky prezentoval na medzinárodných sympóziách a výsledky aj publikoval v časopisoch ako Science, Scientific Reports, Current Biology, Royal Society Open Science, atď. S medzinárodným tímom pracoval v Bangkoku na zbierke mjanmarských, 100 mil. rokov starých, fosílií obojživelníkov a plazov z jantáru – tento výskum priniesol mnohé zaujímavosti – vyriešil záhadné vyhynuté obojživelníky nazývané albanerpetontidy, ale i opis nového jaštera z mjanmarského jantáru s mimoriadne zachovanou kožou, a dokonca i priedušnicou a prieduškami. Okrem toho Andrej vyriešil aj geografický pôvod populárnych chameleónov vďaka fosílii z Kene, ktorú nazval Calumma benovskyi. So svojím tímom vykopal a opísal prvú kostru plaza z druhohôr Slovenska – pozostatky pachypleurosaura z Demänovskej doliny staré 244 mil. rokov. Je držiteľom Ceny Slovenskej akadémie vied za medzinárodnú spoluprácu (2015). Taktiež bol nominovaný na cenu Eset Science Award (2022) v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku a na Krištáľové krídlo (2019) v kategórii Veda a medicína. Andrej sa venuje i popularizáciu vedy. Vo voľnom čase hrá na basgitare, komponuje hudbu a je tiež horolezec. Vypočujte si túto epizódu s Evou Pribylincovou a jej hosťom. | Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú nedeľu po 14:30.

    Sun, 21 Apr 2024 - 16min
  • 169 - Dáša Bombjaková - sociálna antropologička (14.4.2024 14:39)

    Daša Bombjaková je sociálna antropologičkou, vedkyňou a učiteľkou. Pôsobí na Ústave sociálnej antropológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa najmä učením a vychovávaním detí v podmienkach lovecko-zberačskej komunity BaYaka. Študovala sociálnu antropológiu na Univerzite Komenského, a po absolvovaní výmenného pobytu na University of East London, sa rozhodla ísť na doktorát na University College London (UCL). Súčasťou štúdia na UCL bol dlhodobý terénny výskum s BaYaka na severe Konga-Brazzaville. Dizertačnú prácu o BaYaka vydala v roku 2018. Od roku 2021 je predsedníčkou Slovenskej asociácie sociálnej antropológie a na Ústave sociálnej antropológie sa predovšetkým zameriava na zabezpečenie odbornej praxe pre študentstvo sociálnej antropológie. Vypočujte si túto epizódu s Evou Pribylincovou a jej hostkou. | Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú nedeľu po 14:30.

    Sun, 14 Apr 2024 - 09min
  • 168 - Ivana Ihnátová - Senior Policy Advisor, Odbor talentových politík, VAIA, Úrad podpredsedu vlády SR (7.4.2024 14:39)

    Ivana Ihnátová pochádza z východného Slovenska, konkrétne obce Dlhé Klčovo. Po ukončení gymnázia vo Vranove nad Topľou jej kroky viedli do Prahy, kde študovala medzinárodné štúdiá – diplomaciu na Vysokej škole ekonomickej. Počas bakalárskeho štúdia taktiež absolvovala polročný výmenný pobyt v Moskve na National Research University Higher School of Economics (HSE). Následne úspešne ukončila Erazmus Mundus Joint Master‘s Degree Program Economics of Globalisation and European integration (EGEI). Tento program bol založený na konzorciu 10 svetových univerzít, pričom výučba prebiehala na troch z nich: Université Lille 1 - Sciences et Technologies vo Francúzsku, Universiteit Antwerpen v Belgicku a v Českej republike na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Ivana sa na Slovensko vrátila pred 4,5 rokmi. Naspäť ju pritiahla pracovná príležitosť. Ivana má pracovné skúsenosti z rôznych sektorov - súkromného sektora, neziskovej organizácie, medzinárodnej organizácie a najaktuálnejšie zo štátnej správy, keďže v súčasnosti pôsobí na Úrade podpredsedu vlády SR, konkrétne na odbore talentových politík vo Výskumnej a inovačnej autorite (VAIA). Poďte si vypočuť Doma je doma s Evou Pribylincovou. | Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú nedeľu po 14:30.

    Sun, 07 Apr 2024 - 08min
  • 167 - Marcela Barčáková - koordinátorka DASATO Academy (31.3.2024 14:39)

    Marcela Barčáková vyštudovala niekoľko škôl a absolvovala niekoľko kurzov, ako napríklad magisterský stupeň v Chorvátsku, doktorát a Diplomatickú akadémiu na Slovensku, či Master of Business etiquette v Česku. Rodená Dolnokubínčanka sa po získaných skúsenostiach a inšpiráciách zo zahraničných stáží, ktoré absolvovala napríklad v Slovinsku, v Česku, či v Číne, rozhodla vrátiť na Slovensko, kde chce ukazovať (nielen) mladým ľuďom, že doma je doma a aj na Slovensku sa dejú krásne a dobré veci. Aktuálne pôsobí ako koordinátorka DASATO Academy v Žilinskom kraji a na Žilinskej univerzite v Žiline, kde pracuje na medzinárodnom oddelení a marketingu na projektoch s cieľom prepájať a podporovať šikovných a angažovaných ľudí zo Slovenska a zo zahraničia. DASATO Academy je ročný program neformálneho vzdelávania pre stredoškolákov a stredoškoláčky v jednotlivých regiónoch Slovenska. DASATO Academy sa snaží už stredoškolákom ukazovať, že sa dá získavať kvalitné neformálne vzdelávanie, prepájať sa s TOP profesionálmi z rôznych oblastí, stážovať alebo pracovať v inovatívnych firmách, či robiť na svojich vlastných projektoch. Viac informácií na ich webe. | Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú nedeľu po 14:30.

    Sun, 31 Mar 2024 - 14min
  • 166 - Martin Luterán - rektor Kolégium Antona Neuwirtha (24.3.2024 14:39)

    Martin Luterán sa narodil v Košiciach a už posledný rok gymnázia strávil v Minnesote v USA, kde zažil, že má zmysel ísť za svojimi snami. Do USA sa vrátil aj počas štúdia práva v Bratislave, keď strávil jeseň 2001 vo Washingtone, D.C. ako Witherspoon Fellow. Tento program ho inšpiroval k založeniu Spoločenstva Ladislava Hanusa. V štúdiách pokračoval na Oxfordskej univerzite, kde sa venoval morálnej a právnej filozofii pod vedením prof. Johna Finnisa. Zároveň tam začal plánovať založenie slovenského kolégia oxfordského typu. Po obhajobe svojej doktorskej práce založil so skupinou priateľov nezávislý vzdelávací inštitút Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré už 15 rokov vedie. Kolégium vzniklo ako internátny program pre vysokoškolákov, ale dnes už ponúka aj program Akadémie veľkých diel pre študentov a učiteľov stredných škôl, základnú školu Citadela a online kurzy pre dospelých. Martinovi horí srdce pre vzdelávanie postavené na tom najlepšom, čo sa vymyslelo a vytvorilo v západnej civilizácii, ktorému aj iní hovoria „klasické vzdelávanie“. | Rubriku Doma je doma pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Každú nedeľu po 14:30.

    Sun, 24 Mar 2024 - 11min
Weitere Folgen anzeigen