Filtra per genere

Nasıl Olunur

Nasıl Olunur

Storytel

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

218 - 218 - Buket Uzuner
0:00 / 0:00
1x
 • 218 - 218 - Buket Uzuner

  Bu bölümde konuğum yazar Buket Uzuner. Öğretim üyeliği de yapmış bir biyolog ve gezgin olan Uzuner ile sohbete ailesinden, özellikle de annesinden konuşarak başladık. Çocuklarına aşureyi Nuh'un Gemisiyle anlatan, yıldızları öğreten, hayaller kurduran bir anne... Buket Uzuner ile eserlerini yazma ve araştırma sürecini, "mesele edinme" meselesini, rol modellerini, tarihteki kadınlara iade-i itibarı, doğayla, köklerimizle ilişkilerimizi ve daha pek çok konuyu konuştuk. Bilinç akışıyla ilerleyen, öğreten, dirilten bir sohbete hazır olun.

  Tue, 28 May 2024 - 1h 35min
 • 217 - 217 - Mahir Polat

  Nasıl Olunur'a siyasetçi konuk almama gibi bir seçimim var. Ancak Mahir Polat'ı uzaktan izliyor, konuk da etmek istiyordum... Hazır Fatih Belediye Başkanı olmamışken ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki (İBB) görevine dönmeden yani ne siyaset ne bürokrasi içindeyken konuk etmek istedim. Buluşacağımız gün yeniden İBB Genel Sekreter Yardımcısı oldu. E davetimden vaz mı geçecektim, sohbet ettik; iyi ki de ettik... Çok değerli bir Nasıl Olunur hikâyesi. Erzincan'da doğmuş 5 çocuklu bir ailenin, işçi bir babanın evladı. Bugünkü okuma tutkusunun aksine çocukken evlerinde şaşılacak kadar az kitap var. Ama her eşya, her his çok kıymetli. İstanbul'a göç, İstanbul'da bocalama, okulu terk etme, okulsuzluğu kitaplarla aşma, ilk aşk, uzun bir yol, Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir türlü gerçekleşmeyen projeler, tam vazgeçecekken değişimler ve İBB Miras'a kadar gelen enteresan günler... Beklentileri aşan ilham verici bir bölüm sizleri bekliyor.

  Tue, 14 May 2024 - 1h 53min
 • 216 - 216 - Özge Fışkın

  Bu bölümde konuğum kendi şarkılarını da yapan bir şarkıcı ve performans sanatçısı Özge Fışkın. Bugünlerde tiyatro sahnelerinde, müzikallerde de görmeye başladığımız Fışkın, yıllardır Ankara ve İstanbul sahnelerinde canlı müzik dinlemeyi sevenlerin gözde isimlerinden biri. Özge ile biyoloji okuyup sahneye çıkma macerasından söz ederken bir dolu çok değerli müzisyeni de, Kemancı’dan Manhattan’a pek çok efsane mekanı da andık. Sertap Erener ile birlikte çıktıkları Eurovision yolculuğundan da söz açtık, sesi pamuklara sarılıp sarmalanası Özge’yle şan derslerinden, sesi koruma yollarından da konuştuk… Sultan-ı Yegâh’ı da övmelere doyamadığımız bölüm, pek bir müzikli pek bir kahkahalı, samimi… Dinleyiniz….

  Tue, 30 Apr 2024 - 1h 18min
 • 215 - 215 - Emrah Yücel

  Bu bölümünde konuğum tasarımcı Emrah Yücel… Ancak ‘tasarımcı’ kavramını açmak lazım. Yıllar yılı “Hollywood’da filmlere afiş hazırlayan Türk”, “Kill Bill’in, Frida’nın, Avatar’ın afişini o hazırladı” gibi haber başlıklarıyla adını duyduğumuz Yücel, web tasarımı, televizyon reklamı, poster ve kurumsal kimlik üzerine çalışmalarının yanı sıra ülke ve şehir markalaşması projeleriyle birlikte iletişim tasarımı da yapıyor. Bütün bunları ve tasarımın ‘Nasıl Olunur’unun ayrıntılarını konuştuk. Ancak Emrah Yücel’in çocukluğu da bir enteresan; İngiltere’de bir yıl okula yazdırılamayan bir çocuk ve işe gitmek zorunda kalan bir anne-baba, çocuklarını müzeden müzeye bırakırlarsa neler olur? Dolu dolu bir bölüm daha; dinleyiniz…

  Tue, 16 Apr 2024 - 1h 59min
 • 214 - 214 - Gülsün Karamustafa

  Nasıl Olunur'un bu bölümdeki konuğu sanat pratiğini, 50 yıldan uzun süredir, göç, bellek, kültürel kimlikler, aidiyet gibi toplumsal meselelere odaklanarak sürdüren Gülsün Karamustafa. Gülsün Hanım ile bugünlere nasıl geldiğini, ailesini, sanatı için neden o konuları seçtiği, bugünlerde neler yaptığı gibi konularda konuşmayı çok istiyordum; konuştuk da... Ancak sohbete onun isteğiyle, şehirlerimizden, semtlerimizden, o şehirlerin belleğimize bıraktığı hatıralardan bahsederek başladık. Gülsün Hanım, Cihangir'in ilk apartmanlarından Bazlamacı Apartmanı'nda oturmaktadır. Geçmişe hakimdir ancak geçmişin bir gün ete kemiğe bürünüp karşısına çıkması onda bambaşka etkiler yaratır. Bir gün alışverişten dönerken apartmanlarını bambaşka bir bakışla izleyen bir çift görür. Grigoris Bazlamacı, apartmanlarını yaptıran, Olimpos Gazoz Fabrikası sahibi Nikoli Vaslamatzis (Bazlamacı)’nın oğludur. 6-7 Eylül olaylarının ardından gittiği Atina'dan yıllar yıllar sonra, çekinerek, korkarak eşinin ısrarıyla İstanbul'a gelir. Apartmanlarının durduğunu görmek onu mutlu eder. Onu evi, binaya davet eden Gülsün Karamustafa ile dostlukları ise ikisi için de çok şey değiştirir... Bu gibi hikayeler bize neler söyler? Gülsün Hanımla bunları, değişen şehirleri, www.herumutortakarar.com projesini, beni çok şaşırtan sürpriz bilgilerle dolu aile üyelerini, öğrencilik ve öğretmenlik yıllarını, sinemadan diskotek memurluğuna farklı alanlarda yaptığı işleri konuştuk. Tabii, koordinasyonunu İKSV'nin üstlendiği Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu'nda sergilenen "Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli" adlı yerleştirmesinin sohbetini yapmayı da ihmal etmedik.

  Wed, 3 Apr 2024 - 1h 16min
Mostra altri episodi