Podcasts by Category

Radio Wnet

Radio Wnet

Radio Wnet

Bądź na bieżąco z treściami publikowanymi na portalu wnet.fm. Nie przegap najbardziej aktualnych wywiadów z ludźmi kultury, politykami, ekspertami od geopolityki i spraw międzynarodowych. To tutaj możesz odsłuchać rozmów z takich audycji jak Poranek Wnet, Popołudnie Wnet czy Kurier w Samo Południe. Zachęcamy też do słuchania Radia Wnet na żywo! Słuchasz? Oglądasz? Wspieraj! zrzutka.pl/wnet Wszystkie programy przygotowywane są przez nasz zespół dziennikarzy.

10366 - Jan Tomaszewski: Cezary Kulesza nie powinien wybierać selekcjonera indywidualnie
0:00 / 0:00
1x
  • 10366 - Jan Tomaszewski: Cezary Kulesza nie powinien wybierać selekcjonera indywidualnie

    Legendarny bramkarz reprezentacji Polski na antenie Radia Wnet komentuje decyzję Michała Probierza o podaniu się do dymisji. W roli jego następcy widziałby trenera niemieckiego.

    Rozmowę prowadzi Kamil Kowalik.

    Fri, 13 Jun 2025
  • 10365 - Marek Matusiak: po ataku Izraela na Iran Trump robi dobrą minę do złej gry

    Amerykański prezydent oficjalnie przekonuje, że Netanjahu wszystko z nim uzgadniał. Ja nie jestem o tym przekonany - mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. 

    Fri, 13 Jun 2025
  • 10364 - Dr Jakub Gajda: dalekosiężnym celem Izraela jest obalenie w Iranie islamskiej republiki

    Trudno dziś stwierdzić, czy skala izraelskiego ataku jest bardziej skutkiem zaskoczenia Iranu, czy bardzo dużej przewagi militarnej Izraela - mówi iranista. 

    Fri, 13 Jun 2025
  • 10363 - B. prezydent Argentyny skazana na 6 lat aresztu domowego

    Cristina Fernandez de Kirchner była dwukrotnie prezydentem i raz wiceprezydentem, a obecnie jest uważana za główną rywalkę polityczną prezydenta Javiera Milei.
    Dlatego też decyzja argentyńskiego Sądu Najwyższego o podtrzymaniu sześcioletniego wyroku aresztu domowego dla Cristiny Fernandez de Kirchner, a przede wszystkim o pozbawieniu jej praw politycznych do końca życia, wywołała wstrząs w całym kraju, mimo że była to długo oczekiwana decyzja.

    Jakie przestępstwo popełniła? 

    Cristina Kirchner została skazana za nieuczciwe zarządzanie na szkodę państwa podczas swoich dwóch rządów w latach 2007-2015.
    Argentyński sąd najwyższy podtrzymał dwa wcześniejsze orzeczenia wydane w 2022 r. i potwierdzone pod koniec 2024 r. w tak zwanej "sprawie Vialidad", w której była prezydent została uznana za winną kierowania robotami publicznymi w patagońskiej prowincji Santa Cruz, jej bastionie politycznym.
    Koniec najbardziej poczytnego artykułu
    Według prokuratury, na kilka dni przed objęciem urzędu w 2003 r., zmarły mąż byłej prezydent, Néstor Kirchner  i jego żona założyli firmę budowlaną o nazwie Austral Construcciones, która została oddana w ręce rodzinnego frontmana o imieniu Lázaro Báez, byłego menedżera banku, który nie miał doświadczenia w branży budowlanej.
    Spółce Austral Construcciones przyznano 79% robót drogowych przeprowadzonych w Santa Cruz w ciągu 12 lat rządów Kirchnerów.


    Według prokuratury tylko dwie z 51 prac zostały ukończone na czas, a połowa z nich nigdy nie została ukończona. Co więcej, firma była faworyzowana poprzez zawyżanie cen o miliony dolarów.
    Według wymiaru sprawiedliwości ta "zorganizowana kartelizacja" Kirchnerów przyniosła państwu szkodę w wysokości ponad 1 miliarda dolarów.

    Báez został skazany w tej samej sprawie, podobnie jak siedmiu innych byłych urzędników Kirchnerów, w tym były sekretarz robót publicznych José López, który został przyłapany na gorącym uczynku na wrzucaniu worków pełnych dolarów do klasztoru w 2016 roku.
     

    Co mówi CFK

    Cristina Kirchner, która zaprzecza stawianym jej zarzutom, twierdzi, że jest ofiarą lawfare, prześladowań politycznych, medialnych i sądowych, które mają na celu jej usunięcie z urzędu, podobnie jak - jak podkreśla - stało się to z Luizem Inácio Lulą da Silvą w Brazylii i Rafaelem Correą w Ekwadorze.

    Według byłej prezydent, niedopuszczalne jest, aby głowa państwa była odpowiedzialna za sposób przeprowadzania przetargów publicznych, które są zarządzane przez kilkanaście organów krajowych i regionalnych.

    Z drugiej strony, była prezydent zwróciła uwagę, że podczas jej administracji budżety, które przewidywały kwestionowane wydatki, zostały zatwierdzone przez Kongres.
    I że w każdym razie tym, kto "wykonuje budżet, jest szef gabinetu, a nie prezydent narodu", mimo że pierwszy szef gabinetu, który Kirchneryzm miał w latach 2003-2008, nie był ścigany w tej sprawie: Alberto Fernández, którego CFK wybrała jako kandydata na prezydenta, z nią jako wiceprezydentem, w 2019 r., i z którym miała szorstkie stosunki, gdy rządzili, przed przybyciem Milei.
    Inną fundamentalną podstawą jej obrony było to, że podczas procesów prokuratura nie przedstawiła żadnych dowodów łączących ją bezpośrednio i osobiście z koncesją na roboty budowlane dla Lázaro Báeza, co również zostało zakwestionowane przez niektórych prawników.

     Co dzieje się teraz?

    Po wydaniu orzeczenia wyrok pierwotnie nałożony na byłą prezydent przez Federalny Sąd Karny nr 2 w 2022 r. stał się prawomocny.
    Z tego powodu prezes tego sądu wyznaczył byłej prezydent i innym skazanym termin pięciu dni roboczych na stawienie się przed sądem w celu uzyskania informacji o ich nowej sytuacji, po czym zostaną oni zatrzymani.
    Ponieważ Kirchner ma 72 lata - dwa lata więcej niż ustawowy limit wieku - będzie miała prawo zażądać aresztu domowego w wybranej przez siebie rezydencji (której miejsce pobytu jest nadal nieznane).
    Ponieważ zostanie również dożywotnio pozbawiona prawa do pełnienia funkcji publicznych, nie będzie mogła ubiegać się o urząd ustawodawcy w prowincji Buenos Aires, co ogłosiła w zeszłym tygodniu.
    Kandydatury zostaną sformalizowane 19 lipca, więc będziemy musieli poczekać, aby dowiedzieć się, kto zastąpi ją w tej roli.

    Fri, 13 Jun 2025
  • 10362 - Krzysztof Wąsowski: W sprawach skrajnie upolitycznionych prokuratorzy biegną w przepaść

    Obrońca podejrzanych w flagowych sprawach bodnarowskiej prokuratury mec. Krzysztof Wąsowski mówi, że najbardziej zaangażowani prokuratorzy wiedzą, że nie mają wyjścia i biegną ku przepaści.

    Fri, 13 Jun 2025
Show More Episodes