Filtrar por gênero

Псалми

Псалми

psalmsbulgarian

Псалми е книга от Стария завет на Библията. Съдържа 150 псалома, голяма част от които са написани от цар Давид (10 в. пр. Хр.).

158 - Псалом 8
0:00 / 0:00
1x
  • 158 - Псалом 8

    Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.  Тема и структура на псалома “За първия певец. На гетски струнен инструмент. Псалом на Давид.” Значението на думата “гетски” не е напълно ясно. Някои я свързват с местността, наречена Гет - или там са се пеели подобни мелодии, или там е създаден този музикален инструмент, или това е песен на гетеца Овид-Едом, в чиято къща се е намирал ковчегът на завета, или може би тази песен е била изпята над победения Голиат от Гет. Други, въз основа на значението на корена на еврейската дума, смятат, че тя е означавала песен на тъпчещите гроздето, радостен химн, който пеели. Този термин се среща в още два псалома (80 и 83), като и двата са песни на веселие, от което можем да заключим, че така са били озаглавявани радостни химни. Този псалом може да бъде наречен “Песента на астронома”; можем да излезем навън и да го пеем под звездното небе, когато над земята се спусне нощ, тъй като най-вероятно в такъв момент е съчинен от псалмопевеца. Д-р Чалмерс казва: “Колко много храна за размисъл може да намери душата ни в красотата на нощното небе! Какво представляват тези луна и звезди? Те са над Земята и ни пренасят извън нейните предели. Чувстваме се откъснати от нея и възвишените ни мисли ни издигат над незначителния свят на човешките страсти и ежедневните грижи. Умът се отдава на мечти, които го отвеждат в далечни и неизследвани области. Той вижда простотата на големите природни стихии, а също и Създателя на Вселената, облечен в мъдрост и величие”. Първият и последният стих на този псалом са израз на възхищение, те прославят величието на Господното име. Междинните стихове изразяват възторга на псалмопевеца, поразен от величието на твореца Бог и Неговото снизхождение към човека. Пул правилно отбелязва: “Тълкувателите все още спорят дали този псалом говори за човека като цяло и за голямата чест, която Бог му е оказал в творението, или се разказва изключително за Човека Исус Христос. Възможно е тези гледни точки да бъдат комбинирани и спорът да приключи, защото идеята и темата на псалома е да се покаже и възпее голямата любов и доброта на Бога към човечеството, проявени не само в Неговото творение, но най-вече в изкуплението чрез Исус Христос, Който, бидейки човек, прие тази чест и власт, за да изпълни великата Си и славна мисия. И така, основната тема на този псалом е Христос, което се потвърждава от думите на самия Господ (Матей 21:16) и апостола (1 Кор. 15:27; Евр. 2:6,7)”. (из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън) Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

    Wed, 08 May 2024 - 01min
  • 157 - Псалом 7

    Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.  Тема и структура на псалома “Плачевна песен на Давид, която изпя пред Господа заради делата на вениаминеца Хус” (СВТ), или “Шигайон на Давид, който той изпя на ГОСПОДА поради думите на вениаминеца Хус” (Верен, 2002). Съдейки по коментарите на различни богослови и в резултат на сравняването на този псалом с единствения друг “шигайон” в Библията (Авакум 3:1), можем да заключим, че заглавието му означава “променливи песни”. Наистина, псаломът на нашия живот се състои от променящи се стихове: в един куплет звучи триумф, а в друг - тъжно оплакване. Тук, на тази земя, гласовете на светиите често звучат минорно. Животът е толкова променлив, колкото е и времето в Англия. Заглавието ни посочва причината за написването на псалома. Изглежда Хус от Вениаминовото племе обвини Давид пред Саул в държавна измяна и заговор срещу властта. Царят с готовност повярва на тази лъжа, поради ревност към Давид и роднинската връзка, която може би е съществувала между него, син на Кис от Вениаминовото племе, и този Хус. Онзи, който е близо до трона, може да нанесе много повече вреда от обикновения клеветник. Псаломът може да бъде наречен и ПЕСЕН НА ОКЛЕВЕТЕНИЯ СВЕТИЯ. В случая дори такова зло като клеветата става повод за написване на псалом. Какво благословение би било, ако можехме да превърнем дори най-катастрофалното събитие в песен и по този начин да възтържествуваме над врага. Нека се поучим от Мартин Лутер, който е казал: “Давид е написал псалми; ние също ще пишем псалми и ще ги пеем от все сърце за слава на Господа и напук на дявола”. В ст. 2 и 3 псалмопевецът посочва опасността, която го заплашва, и принася молитва на Бога. След това той тържествено обявява своята невинност (ст. 4-6) и се моли на Бог да отсъди (ст. 7-8). Господ, седящ на Своя трон, чува настойчивия призив на оклеветения молител (ст. 9-10). Той оневинява Давид и заплашва нечестивите (ст. 11-14). Проклятието пада върху главата на клеветника (ст. 15-17) и Давид славослови своя праведен Бог, защото изпитанията му са приключили (ст. 18). Псаломът прекрасно потвърждава казаното от пророка: “Всяко сечиво, което той изработи против тебе, няма да успее, и ще осъдиш всеки език, който се издигне срещу тебе за осъждане” (Исая 54:17 - бел. ред.).” (из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън) Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

    Tue, 07 May 2024 - 02min
  • 156 - Псалом 6

    Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.  Тема и структура на псалома “Този псалом е известен като първия от ПОКАЙНИТЕ ПСАЛМИ и, разбира се, изказът му напълно съответства на духа на каещия се човек, защото изразява едновременно тъга (ст. 4, 7, 8), смирение (ст. 3 и 5) и омраза към греха (ст. 9), което е сигурен знак за разкаяното сърце, обръщащо се към Бога. О, Святи Душе, създай в нас истинско покаяние! Заглавието на псалома гласи: “За първия певец. В съпровод на осмострунен инструмент. Псалом на Давид” (вж. Първо Летописи 15:21). Изглежда този псалом е бил предназначен да се изпълнява от главния певец на струнни инструменти. Точното значение на еврейската дума, преведена като “осмострунна” не е известно. Някои смятат, че обозначава тоналността, осма октава. Но днес ние не разбираме напълно старите музикални термини и дори смисълът на думата “села” все още не е напълно ясен. Но това не трябва да ни смущава. Едва ли губим твърде много, понеже не знаем точното значение на тази еврейска дума. Нещо повече, това може дори да укрепи вярата ни, тъй като фактът, че в псалмите има думи, чието значение остава загадка дори за най-добрите познавачи на еврейския език, доказва, че те са били написани много отдавна. Разбира се, това доказателство е косвено (бих казал “случайно”, ако не вярвах, че Бог е направил това с конкретна цел), но то свидетелства за факта, че книгата Псалми е древна книга. Псалом 6 се дели на две части. В първата (от 1-ви до 8-и стих) псалмопевецът в голямото си страдание моли Бог за помощ. От стих 9 до края темата е съвсем различна. Минорното настроение се променя, струните на арфата се настройват в мажорна гама. Звучи мелодия на увереност; Давид заявява, че Бог е чул молитвата му и го е избавил от всички беди.” (из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)   Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

    Mon, 06 May 2024 - 01min
  • 155 - Псалом 5

    Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.  Тема и структура на псалома “За първия певец. За духови инструменти. Псалом на Давид”. Еврейската дума, преведена като “духови инструменти”, идва от друга дума, означаваща “да продупча” или “да пробия”, от където се появява значението “флейта”, “свирка”. Изглежда този псалом е трябвало да се пее под акомпанимента на духови инструменти - рог, тромпет, флейта и др. Трябва обаче да се отбележи, че заглавията на псалмите в много отношения са загадка за нас. В Септуагинта например началото на този псалом е преведено по следния начин: “За онзи, който ще получи наследство”, а според Абен Езра заглавието обозначава древна и добре позната по онова време мелодия, с която е изпълняван псаломът. Най-добрите богослови признават, че точното значение на заглавията на псалмите остава скрито за нас. Не бива обаче да съжаляваме твърде много, тъй като това е безспорно доказателство, че Псалмите са наистина древна книга. Ще забележите, че първият, вторият, третият и четвъртият псалом са обединени от една тема: контрасът между праведните и нечестивите - техните характери, положение пред Бога и съдби. Такъв е случаят и в петия псалом. Псалмопевецът показва разликата между своята праведност, дарена му по Божия милост, и безчестието на нечестивите, които му се противопоставят. Благочестивото сърце ще види тук образа на Господ Исус Христос, за Когото е казано, че в дните на плътта Си със силен вик и със сълзи отправи молби и молитви към Онзи, Който можеше да Го спаси от смърт (Евреи 5:7 - бел. ред.). Петият псалом може да бъде разделен на две части. Първата - от 1-ви до 8-и стих, а втората - от 9-и до 13-и. В първата част Давид горещо умолява Господ да чуе молитвата му, а във втората повтаря молбите от първата.” (из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън) Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

    Sun, 05 May 2024 - 02min
  • 154 - Псалом 4

    Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.  Тема и структура на псалома “Четвъртият псалом явно е замислен като допълнение към третия. Ако третият псалом беше наречен “Сутрешен”, то този, съдейки по съдържанието му, с право заслужава името “Вечерен химн”. Нека прекрасните думи на стих 9 ни бъдат песен в нашата почивка! “Спокойно лягам и спя, защото Ти, Господи, ми даваш да живея в безопасност.” Вдъхновеното заглавие на псалома е: “За първия певец. В съпровод на струнни инструменти. Псалом на Давид”. Първият певец е човекът, който е отговарял за музиката в Божието светилище. За него можете да прочетете в Първо Летописи 6:31-32; 15:16-22; 25:1,7. В тези пасажи има неща, които ще са интересни за любителите на светите песнопения; те хвърлят светлина върху това как е било организирано хвалението в Господния дом. Несъмнено някои от заглавията на псалмите са свързани с имената на известните певци, композирали музиката за тях. “На струнни инструменти”, т.е. инструменти, на които се е свирело само с ръце, като например арфа. Радостта на вярващите от онова време била толкова голяма, че те са се нуждаели от музика, за да изразят чувствата си. Святата радост на християните днес е също така преливаща и ние я изразяваме по още по-духовен начин, защото живеем в по-духовна, евангелска диспенсация. Визирайки именно такъв музикален инструмент, Григорий Назианзин се обръща към Бога с думите: “Господи, аз съм Твой инструмент”. Нека бъдем отворени за докосването на Святия Дух, за да произведе Той в нас прекрасна мелодия. Нека бъдем изпълнени с вяра и любов, за да сме живи музикални инструменти. Хоукър казва: “Думата, която преведохме като “първи певец”, е преведена в Септуагинта с фразата “до края”. Оттук източните и западните църковни отци стигат до заключението, че всички псалми, включващи този израз в заглавието си, говорят за Месията, който е “великият завършек на всичко”. Ако е така, тогава този псалом е свързан с Христос и е напълно вероятно Той да е изрекъл думите в него; той може да се отнася и до Божия народ, защото вярващите са едно с Христос. Господи, Святи Душе, дай на читателя да види тази истина и да намери благословение в нея. В ст. 2 Давид моли Бога за помощ; в ст. 3 той спори с враговете си, като разговорът с тях продължава до края на ст. 6; от ст. 7 до края на псалома прекрасно се вижда контрастът между блаженството и безопасността на псалмопевеца и безпокойството на безбожните, които са лишени от мир дори при най-благоприятни обстоятелства. Този псалом най-вероятно е написан по същата причина като предишния и е още едно цвете в градината на Давидовите скърби. Блажени сме, че Давид премина през тези изпитания, защото иначе никога нямаше да чуем неговите сладкогласни песни на вярата.” (из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън) Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

    Sat, 04 May 2024 - 01min
Mostrar mais episódios