Nach Genre filtern
Podcasturile Digi FM sunt o colecție de emisiuni radio disponibile online, care acoperă o gamă largă de subiecte, de la știri și actualitate la divertisment și lifestyle: matinalul Digi FM, cu Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, Florin Negruțiu, Radu Paraschivescu, Alice Tudor și Ramon Cotizo. Ascultă și celelalte emisiuni Digi FM de pe Spotify: Lucian Mîndruță, Audiență Națională, Unguru Bulan, Top 20 Digi FM.
- 2510 - Rolex de 40.000€ la primărie și „pacea” prin cedare de teritorii
Florin Negruțiu disecă la Digi FM paradoxurile societății românești: de la politicienii care sugerează „capul plecat” în fața agresorilor, până la luxul afișat de aleșii locali în comunități care se plâng de sărăcie.Controversa momentului: Analiza declarațiilor lui Marius Lulea (AUR) privind înarmarea și ideea riscantă a „cedării temporare” pentru a evita un conflict.Lecțiile nespuse ale istoriei: O paralelă dureroasă între cedarea Basarabiei din 1940, fără niciun glonț tras, și rezistența actuală a Ucrainei.Propagandă vs. Adevăr: De ce generația actuală are nevoie de filme istorice reale și nu de „dacopatia” cinematografică din perioada comunistă.Eroarea „primarului bogat”: Cazul primarului din Fărcașa (Maramureș) și Rolex-ul său de 40.000€. Este adevărat că un primar avut garantează o comunitate prosperă?.Ceasul de 50 de dolari al lui George W. Bush: Florin Negruțiu povestește despre singurele sale experiențe cu ceasurile și de ce preferă simplitatea în locul opulenței.
Wed, 11 Feb 2026 - 15min - 2509 - Dimineți cu zăpadă, controverse politice și Sting la Untold – Matinalul Digi FM
În ediția Matinalului Digi FM din 11 februarie, Oana Zamfir și Vlad Craioveanu pornesc de la ninsoarea din Capitală și dezbat ideea „chiulului sănătos” pentru copii, inspirată de părintele Constantin Necula.
Discuția virează spre declarațiile lui Marius Lulea (AUR) despre neînarmare și „cedare temporară”, generând reacții ferme din partea ascultătorilor. În plan intern, este analizat cazul primarului din Farcașa, surprins cu un ceas de lux. Finalul aduce vești din zona de entertainment: Sting, cap de afiș la Untold. Iar Chris Simion și Tiberiu Mercurian ne-au împărtășit povestea lor de dragoste.
Ascultă-i pe Oana și Vlad, de luni până vineri, de la 7:00 la 10:00, la Digi FM.
Nu uitați! Puteți asculta Digi FM live de oriunde și puteți accesa cele mai noi podcast-uri și știri descărcând aplicația Digi FM, disponibilă pe iOS și Android
Wed, 11 Feb 2026 - 1h 30min - 2508 - Matinal cu „șanțuri” la spate, nunți pe Metallica și diete politice: Cele mai tari momente cu Oana Zamfir, Vlad Craioveanu și invitații lor
Dimineața la Digi FM nu este doar despre știri, ci despre starea de bine care te însoțește toată ziua. În cea mai recentă ediție, Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, alături de Dante și invitații lor speciali, au transformat studioul într-o scenă a dezvăluirilor picante, a umorului de stand-up și a dilemelor despre ce mai înseamnă să fii „sexy” în 2026.
Totul a pornit de la o piesă clasică, „I'm Too Sexy”, pe care realizatorii au numit-o, cu mult umor, „imnul narcisistului”. Discuția a alunecat rapid spre comportamentele bizare din sălile de sport, unde unii bărbați par mai interesați de oglindă decât de greutăți.
„Mă întreb de ce se duc la sală: să tragă de fiare sau să se flexeze ca să-i vadă ceilalți?”, s-a întrebat Oana Zamfir. Momentul culminant al discuției a fost povestea despre „șanțul de la spate” – acea obsesie a culturiștilor de a verifica dacă musculatura dorsală este destul de lucrată încât să poți „băga degetul” în ea.
Săptămâna iubirii la Digi FM a adus în studio un cuplu iubit de public: Teo (Teohari) de la stand-up și soția sa, Melinda. Cei doi au „dat din casă” detalii savuroase despre nunta lor atipică, unde Melinda a pășit spre altar nu pe marș nupțial, ci pe acordurile trupei Metallica.
Nici viața de familie nu e mai liniștită, mai ales din cauza lui Cali, pisica lor obsedată de Melinda. „Dacă era om, era la pușcărie pentru hărțuire”, a glumit cuplul, povestind cum felina nu suportă să stea nicio secundă separată de stăpâna ei.
Nici subiectele zilei nu au fost ignorate, dar au primit o „glazură” de ironie marca Digi FM. Discutând despre alianțele politice și situația lui Nicușor Dan, realizatorii au folosit o metaforă culinară neașteptată: „Parcă PSD e la dietă, iar AUR face șnițele seara și le dă cu mirosul pe la nas ca să-i momească”.
Nu uita, poți urmări matinalul Digi FM live în fiecare dimineață pe site, în aplicație sau pe frecvențele tale preferate.
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 10.02.2026
Tue, 10 Feb 2026 - 1h 28min - 2507 - Matinalul Digi FM: Snoop Dogg la Olimpiadă, scandalul din fotbalul clujean și soluții pentru renunțarea la ochelari
În ediția din 9 februarie, Oana Zamfir și Vlad Craioveanu au comentat prezența lui Snoop Dogg la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina, unde rapperul american a primit un steag tricolor românesc, la 10 ani de la promisiunea neonorată de a veni în România.
Moderatorii au analizat scandalul din fotbalul clujean: antrenorul italian Cristiano Bergodi de la Universitatea Cluj a sărit la bătaie pe jucătorii CFR-ului după derby-ul pierdut 2-3. Au discutat și despre accidentarea gravă a schioarei Lindsay Vonn, care a concurat cu ligamente rupte.
Invitatul special, dr. Teodor Holhoș, a explicat că operațiile laser la ochi sunt mai sigure decât purtarea lentilelor de contact, durează 7-8 secunde și pot corecta până la -34 dioptrii.
De asemenea, Oana și Craioveanu au dat startul unei serii de emisiuni dedicate poveștilor reale de cuplu, iar Bianca Purcărea și Robert Magheți au venit cu o doză dublă de energie, sinceritate și o întâmplare care pare desprinsă din scenariile de la Hollywood.
Tue, 10 Feb 2026 - 1h 21min - 2504 - Dosarele Epstein și elita care se crede „deasupra legii”Thu, 05 Feb 2026 - 15min
- 2500 - De la Switch Day la dezbateri aprinse: sport, societate și vocea ascultătorilor la Digi FM
Vlad Craioveanu și Oana Zamfir au rememorat, în emisiunea de azi, 30.01.2026, „Switch Day” - schimbul de roluri dintre colegii de radio și TV, cu impresii din culise și umor despre experiența din platou.
A urmat o analiză ironică a meciului FCSB – Fenerbahce și a atmosferei din fotbalul românesc, realizată de Unguru' Bulan.
Emisiunea a abordat și subiecte serioase: fumatul electronic în spații închise, protecția minorilor, agresivitatea din mediul online și posibile sancțiuni legale, cu numeroase intervenții ale ascultătorilor.
În ultima parte a emisiunii a fost prezent și Bogdan Farcaș, actor român.
Musafirul Oanei și al lui Vlad a fost provocat să mănânce ciorbă înainte de ora 10, a vorbit despre tinerețea sa și cum îi strecura mama sa ciorba.
Ascultă-i pe Oana și Vlad, de luni până vineri, de la 7:00 la 10:00, la Digi FM.
Fri, 30 Jan 2026 - 1h 33min - 2499 - Oana și Vlad, pregătiți de Switch Day
Emisiunea de azi a fost marcată de „Switch Day”, ziua în care realizatorii Digi FM și colegii din trust au făcut schimb de roluri, Vlad urmând să apară la Digi 24, iar Oana la Digi Sport.
Ascultătorii au intervenit cu mesaje și dedicații muzicale, iar DanT a asigurat atmosfera cu mixurile sale. Un moment central a fost dezbaterea despre accidentul rutier grav soldat cu șapte morți, discuție în care realizatorii au analizat posibilele cauze – de la oboseală și substanțe interzise până la rolul sistemelor de asistență la condus.
Emisiunea a inclus și un interviu cu un medic specialist în chirurgie bariatrică, care a explicat criteriile și implicațiile operațiilor de micșorare a stomacului.
Ascultă-i pe Oana și Vlad, de luni până vineri, de la 7:00 la 10:00, la Digi FM. (29.01.2026)
Thu, 29 Jan 2026 - 45min - 2498 - Tensiunile din coaliție, riscul pierderii miliardelor europene și „lupii tineri” din PSD
În această ediție a matinalului Digi FM, jurnalistul Florin Negruțiu oferă o analiză acidă și plină de perspective asupra realității românești. De la importanța disciplinei în afaceri și viața personală, până la jocurile politice care riscă să blocheze viitorul economic al țării, Negruțiu explică de ce România se află într-un moment de cotitură.
Thu, 29 Jan 2026 - 15min - 2497 - Florin Negruțiu la Digi FM: Scandalul Radu Miruță, miza Nicușor Dan și ultimatumul lui Bolojan
Invitat în emisiunea matinală de la Digi FM, jurnalistul Florin Negruțiu discută despre relația tensionată dintre politicieni și presă, reacțiile la întrebările incomode și modul în care discursul public este adesea deturnat.Jurnalistul Florin Negruțiu dezvăluie în matinalul Digi FM ce se află în spatele întrebărilor pe care le pune oamenilor politici. De ce l-a întrebat pe ministrul Apărării despre Ceaușescu și cum evaluează prestația actualilor guvernanți?Dincolo de politică, discutăm și despre:Pericolul lenei intelectuale în era ChatGPT.Cum ne transformăm în „prelungiri ale telefoanelor”.Un test de memorie neașteptat cu miros de lămâie.Urmărește o discuție spumoasă despre societate, politică și tehnologie. #Politica #FlorinNegrutiu #Interviu #DigiFM #Actualitate
Wed, 28 Jan 2026 - 20min - 2493 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 23.01.2026Fri, 23 Jan 2026 - 1h 20min
- 2492 - Trump la Davos, în lectura lui Negruțiu: „irațional”, iar România lipsește
Florin Negruțiu analizează discursul lui Donald Trump la Davos și explică de ce încercarea de a-l interpreta „în cheie logică” e, în opinia lui, o eroare: impuls, toane, atenție scurtă și decizii greu de anticipat. În paralel, discutăm absența lui Nicușor Dan de la Davos și ce semnal transmite România atunci când nu e prezentă la masa unde se discută influență, securitate și direcții economice.În video: – Ce spune Negruțiu despre stilul lui Trump și „politica jucăriilor noi” – De ce Davos contează pentru țările mici – Ce pierzi când mizezi pe „capul în nisip” – România între reacție și lipsa inițiativei#Davos #DonaldTrump #FlorinNegrutiu #NicusorDan #politica #analiza
Thu, 22 Jan 2026 - 15min - 2490 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 21.01.2026Wed, 21 Jan 2026 - 1h 25min
- 2485 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 12.01.2026Tue, 13 Jan 2026 - 1h 18min
- 2484 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 08.01.2026Thu, 08 Jan 2026 - 1h 52min
- 2480 - Florin Negruțiu la Digi FM: amintiri de Crăciun, colinde și „plugu’” la sat
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu îl au invitat în emisiunea matinală Digi FM pe Florin Negruțiu, iar discuția merge în zona amintirilor de sărbători: cum se împodobea bradul „ca pe vremuri”, globuri vechi, mirosul de brad și instalațiile de altădată.Florin povestește despre copilăria petrecută la bunici, gerul și „geamul de gheață”, colindatul înainte de ’89 (inclusiv o „colindă” despre tractor), apoi diferența dintre satele unde se închideau porțile și cele unde tradițiile se păstrau: copiii dimineața, feciorii seara, irozii a doua zi. Urmează și povestea cu „plugu’” de Anul Nou, miza de a ajunge primul la popă (cu pită și vin) și echipajul care „a băut vinu și a căzut cu plugu în șanț”.
Fri, 19 Dec 2025 - 13min - 2479 - Florin Negruțiu la Digi FM: PSD+AUR, reacția lui Grindeanu la „problemele” din Justiție
Florin Negruțiu comentează reacția lui Sorin Grindeanu după dezvăluirile jurnaliștilor de la Recorder și discută despre PSD, proteste și raportarea partidului la tema independenței Justiției. Analizează și rolul AUR ca portavoce pentru retorica pe care PSD „încă nu poate să o spună”, plus ideea unei posibile viitoare coaliții PSD–AUR, pe baza „aceluiași bazin electoral” și a unei ideologii apropiate.De la ora 13:00, în „Audiența Națională”, Florin Negruțiu și Andreea Georgescu îl au invitat pe premierul Ilie Bolojan. Trimiteți întrebări pentru premier pe WhatsApp: 0774 601 601 și urmăriți emisiunea în direct (YouTube/Facebook/TikTok)
Wed, 17 Dec 2025 - 17min - 2474 - „Justiție capturată”, ședința CAB și curajul Ralucăi Moroșanu | Analiza lui Florin NegruțiuFri, 12 Dec 2025 - 18min
- 2471 - Alice și Mocanu – 10.12.2025Thu, 11 Dec 2025 - 38min
- 2469 - Nicușor Dan la Paris, rușii în alegeri, America lui Trump și documentarul Recorder
Florin Negruțiu analizează vizita lui Nicușor Dan la Paris, reacțiile politice, discuțiile despre ingerința rusă în alegeri și declarațiile lui Donald Trump la adresa Europei. Vorbește și despre manipulare, fake news și trimite la documentarul Recorder ca reper pentru înțelegerea problemelor din justiție și servicii.
Wed, 10 Dec 2025 - 17min - 2468 - Alice și Mocanu – 09.12.2025Wed, 10 Dec 2025 - 42min
- 2466 - Alice și Mocanu – 08.12.2025Tue, 09 Dec 2025 - 39min
- 2465 - Să vină banii la băieți: Florin Negruțiu despre Ciolacu la Buzău, AUR și Nicușor Dan președinte
În rubrica lui săptămânală din matinalul Digi FM, Florin Negruțiu pornește de la imaginile cu Marcel Ciolacu sărbătorind victoria de la Buzău pe melodia „Să vină banii la băieți” și discută despre cum arată, de fapt, România care votează PSD și AUR.Subiecte atinse în discuție:„Champions League” la Buzău: victoria lui Marcel Ciolacu și mesajul „să vină banii la băieți”De ce PSD + AUR ajung la 80% în Buzău și ce înseamnă „lume captivă” în politica româneascăHarta frustrărilor: periferia, sărăcia și zonele unde prind extremismul și populismulDeclarațiile președintelui Nicușor Dan despre votanții AUR și riscul unei guvernări populist-suveranistePrimele 200 de zile de mandat ale lui Nicușor Dan la Cotroceni: puncte tari, puncte slabe și nota lui Florin NegruțiuUrmărește analiza integrală, lasă un comentariu cu părerea ta despre votul de la Buzău, despre PSD, AUR și rolul lui Nicușor Dan, și abonează-te la canal pentru mai multe discuții politice din matinalul Digi FM.
Tue, 09 Dec 2025 - 18min - 2463 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 08.12.2025Mon, 08 Dec 2025 - 1h 28min
- 2462 - Ciucu la Capitală: Ultima șansă să nu ne cadă orașul în cap
Florin Negruțiu vorbește despre traficul din București, un oraș transformat într-o „imensă parcare”, despre rușinea numită Bulevardul Magheru și despre centrul vechi degradat, plin de clădiri cu bulină care pot cădea la primul cutremur. Discuția ajunge la marile dileme urbane: vrem un oraș pentru oameni sau pentru mașini, mai multe spații verzi și zone pietonale sau trotuare înguste, garduri și „chichi”?Pe fondul rezultatelor alegerilor, Florin Negruțiu analizează victoria lui Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei, miza celor „10 ani” de mandat pe care îi revendică acesta, rolul premierului Ilie Bolojan, revenirea lui Ludovic Orban în prim-plan și șansa reconstrucției unui pol de centru-dreapta PNL–USR. De asemenea, explică de ce votul din București contează pentru toată România, cum ar fi arătat scena politică dacă ar fi câștigat PSD sau Anca Alexandrescu (AUR) și de ce „apocalipsa populist-extremistă” nu e exclusă, ci doar amânată.Urmărește fragmentul din rubrica săptămânală a lui Florin Negruțiu la Digi FM și abonează-te pentru mai multe analize politice și dezbateri despre viitorul Bucureștiului și al României.
Mon, 08 Dec 2025 - 17min - 2461 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 05.12.2025Fri, 05 Dec 2025 - 1h 17min
- 2460 - Alice și Mocanu – 04.12.2025Fri, 05 Dec 2025 - 42min
- 2458 - Patru candidați, două blocuri politice și riscul unui nou șoc în București
Florin Negruțiu analizează sondajele CURS și Atlas Intel pentru alegerile din București și explică felul în care Daniel Băluță, Anca Alexandrescu, Ciprian Ciucu și Cătălin Drulă își canibalizează electoratul pe cele două culoare – PSD și non-PSD. Jurnalistul vorbește despre „votul util”, presiunile pentru retragerea lui Drulă, candidaturile-matrioșkă retrase în ultima clipă, dar și despre cum populismul și poveștile gogonate prind la un public tratat ca „reduși mintal”. Negruțiu avertizează că un eventual „șoc” în Capitală ar putea deveni doar un eșantion al șocului politic ce ar putea urma la nivel național.
Thu, 04 Dec 2025 - 12min - 2457 - Alice și Mocanu – 03.12.2025Thu, 04 Dec 2025 - 37min
- 2455 - „Cel mai iubit dușman al poporului” – Florin Negruțiu despre patriotism, corupție, sarmale și Artan
Florin Negruțiu revine în studioul Digi FM Matinal, de Ziua Națională (un pic întârziată), în postura de „cel mai iubit dușman al poporului”. Discuția pleacă de la 1 Decembrie, de la românii din diaspora și concertul de la Roma, și ajunge la întrebarea: cum arată patriotismul autentic în 2025 – între iubire critică de țară și lozinci siropoase cu tricolor la rever?Comentăm împreună discursul președintelui Nicușor Dan („România este o țară coruptă”), vorbim despre corupție, lipsa voinței politice, dar și despre cum rețelele sociale și inteligența artificială amplifică ura, fricile și radicalizarea. De la „sarmalele de la Cotroceni” până la „meniul urii” din online, Florin Negruțiu explică de ce e mai sănătos să ne întâlnim „la mici, la bere și la ciolan cu fasole” decât să ne înjurăm pe Facebook.În a doua parte a discuției, ne oprim pentru un moment de reculegere rock: Adrian Pleșca, zis Artan (Timpuri Noi, Partizan), și moștenirea lui muzicală. Vorbim despre anii ’90–2000, despre versuri subversive, teme sociale în muzică și cum Timpuri Noi au sunat „ca de afară” într-o Românie abia ieșită din comunism.
Wed, 03 Dec 2025 - 15min - 2454 - Alice și Mocanu – 02.12.2025Wed, 03 Dec 2025 - 46min
- 2453 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 02.12.2025Tue, 02 Dec 2025 - 1h 31min
- 2452 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 28.11.2025Tue, 02 Dec 2025 - 1h 18min
- 2451 - Alice și Mocanu – 27.11.2025Fri, 28 Nov 2025 - 44min
- 2450 - Alice și Mocanu – 26.11.2025Thu, 27 Nov 2025 - 42min
- 2449 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 27.11.2025Thu, 27 Nov 2025 - 1h 31min
- 2448 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 26.11.2025Wed, 26 Nov 2025 - 1h 21min
- 2447 - Alice și Mocanu – 25.11.2025Wed, 26 Nov 2025 - 39min
- 2446 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 25.11.2025Tue, 25 Nov 2025 - 1h 26min
- 2445 - Alice și Mocanu – 24.11.2025Tue, 25 Nov 2025 - 35min
- 2444 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 24.11.2025Mon, 24 Nov 2025 - 1h 11min
- 2441 - Alice și Mocanu – 20.11.2025Fri, 21 Nov 2025 - 43min
- 2440 - Bătaia pentru medalii: cazul Sabrina Voinea. Analiza lui Florin Negruțiu la Digi FM
Se poate face performanță fără bătaie?În matinalul Digi FM, Florin Negruțiu comentează cazul înregistrărilor cu Sabrina Voinea și mama ei, antrenoarea Camelia Voinea.Pornim de la audio-ul șocant din sala de gimnastică și ajungem la cultura violenței în sportul românesc.Gimnastică. Fotbal. Handbal.Antrenori care urlă. Părinți care aplaudă bătaia „pentru performanță”.Copii care renunță la copilărie pentru câteva secunde de glorie.Unde se oprește efortul și unde începe abuzul?Ce înseamnă protecția copilului când „antrenorul” este chiar părintele?Și cum arată modelul sănătos – de la David Popovici și antrenorul lui – în contrast cu lumea veche a „corecțiilor fizice”.Un dialog dur, dar necesar.
Thu, 20 Nov 2025 - 13min - 2438 - Florin Negruțiu - 19.11.2025Thu, 20 Nov 2025 - 15min
- 2435 - Alice și Mocanu – 19.11.2025Thu, 20 Nov 2025 - 36min
- 2434 - De ce nu avem încredere în oameni? Povești cu hoți, străini și politicieni «de-ai noștri»
Florin Negruțiu analizează la Digi FM rezultatele unui studiu publicat de Visual Capitalist, în care România apare printre ultimele țări la capitolul încredere în oameni: doar 12% dintre respondenți spun că pot avea încredere în ceilalți, mult sub state precum Danemarca, Germania sau Spania.Pornind de la aceste date, sunt prezentate situații și experiențe care au modelat reflexul colectiv al suspiciunii: avertismentele din copilărie despre „străini”, teama de hoți, obișnuința de a păstra totul „sub pază”, dar și tendința de a-i vota pe politicienii „de-ai locului”, chiar și atunci când e vorba despre figuri controversate. Florin Negruțiu ilustrează tema prin relatări personale din anii ’80–’90, de la episoade cu aragazul transportat la facultate până la piața de ruși și schimburile cu rulmenți.În partea finală, este abordată situația Dianei Șoșoacă, inclusiv apropierea sa de zona pro-rusă, fotografia cu Dmitri Medvedev, dar și episodul petrecerii din stradă încheiate cu intervenția jandarmilor. Materialul surprinde mecanismele, temerile și modelele sociale care influențează nivelul redus de încredere din societatea românească.
Tue, 18 Nov 2025 - 12min - 2433 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 17.11.2025Tue, 18 Nov 2025 - 1h 22min
- 2432 - Alice și Mocanu – 17.11.2025Tue, 18 Nov 2025 - 40min
- 2431 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 17.11.2025Mon, 17 Nov 2025 - 1h 21min
- 2430 - Scandalul „Dăruiește Viață”, prietenia ruptă și tirada la adresa lui Marcel Ciolacu
În rubrica lui săptămânală de la matinalul Digi FM, Florin Negruțiu vorbește deschis despre:10 ani de Digi FM, fascinatia pentru radio și de ce „microfonul era Dumnezeu” în anii de liceuScandalul dintre Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu – ce se întâmplă cu încrederea construită de „Dăruiește Viață” și cât de periculos e amestecul dintre ONG și politicăCum au reușit două femei să construiască un spital de oncologie pediatrică și să arate că în România se poate atunci când nu se furăMarcel Ciolacu, întors pe TikTok: de la glume cu „dușmanul poporului” la acuzații că Bolojan se crede Mesia – și de ce Negruțiu spune că fostul premier „împinge limitele suportabilului”Economia „incendiată” de deciziile politice, spitale de stat care costă de 3–4 ori mai mult și cum se fură înainte să se construiască
Fri, 14 Nov 2025 - 13min - 2428 - Alice și Mocanu – 13.11.2025Fri, 14 Nov 2025 - 48min
- 2427 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 13.11.2025Thu, 13 Nov 2025 - 1h 19min
- 2426 - Alice și Mocanu – 12.11.2025Thu, 13 Nov 2025 - 42min
- 2425 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 12.11.2025Wed, 12 Nov 2025 - 1h 22min
- 2424 - Alice și Mocanu – 11.11.2025Wed, 12 Nov 2025 - 45min
- 2423 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 07.11.2025Mon, 10 Nov 2025 - 1h 17min
- 2422 - Alice și Mocanu – 07.11.2025Mon, 10 Nov 2025 - 38min
- 2421 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 07.11.2025Fri, 07 Nov 2025 - 1h 11min
- 2420 - Alice și Mocanu – 06.11.2025Fri, 07 Nov 2025 - 39min
- 2417 - Alice și Mocanu – 05.11.2025Thu, 06 Nov 2025 - 42min
- 2416 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 31.10.2025Fri, 31 Oct 2025 - 1h 20min
- 2415 - Alice și Mocanu – 30.10.2025Fri, 31 Oct 2025 - 41min
- 2413 - Alice și Mocanu – 29.10.2025Thu, 30 Oct 2025 - 43min
- 2412 - Florin Negruțiu despre scandalul numirii Oanei Gheorghiu, reacția PSD și jocul politic
Florin Negruțiu comentează pe larg scandalul din coaliție legat de propunerea Oanei Gheorghiu pentru funcția de vicepremier, făcută de Ilie Bolojan. Discuția atinge reacția lui Sorin Grindeanu, felul în care a fost folosită în spațiul public o postare veche a Oanei Gheorghiu, precum și tema sensibilă a relației României cu SUA, pe fundalul informațiilor despre reconfigurarea prezenței militare americane.
Wed, 29 Oct 2025 - 10min - 2410 - Alice și Mocanu – 28.10.2025Wed, 29 Oct 2025 - 48min
- 2409 - Cine va câștiga Bucureștiul? Bugete, influenceri și „spitale vs. catedrale”
Florin Negruțiu dezbate cu Oana Zamfir și Vlad Craioveanu două teme fierbinți: bătălia pentru Primăria Capitalei și eterna controversă „vrem spitale, nu catedrale”. Discuția atinge mizele politice naționale, diferența dintre bugetele Primăriei Generale și cele ale sectoarelor, aparițiile-surpriză din zona influencerilor, dar și logica din spatele sloganurilor care ne divizează.
Tue, 28 Oct 2025 - 13min - 2408 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 28.10.2025Tue, 28 Oct 2025 - 1h 30min
- 2407 - Alice și Mocanu – 27.10.2025Tue, 28 Oct 2025 - 52min
- 2406 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 27.10.2025Mon, 27 Oct 2025 - 1h 18min
- 2405 - Alice și Mocanu – 24.10.2025Mon, 27 Oct 2025 - 49min
- 2401 - Alice și Mocanu – 22.10.2025Thu, 23 Oct 2025 - 50min
- 2400 - “De ce îl văd unii pe Ceaușescu drept cel mai bun președinte?”
Florin Negruțiu comentează un sondaj Ipsos în care 27% dintre respondenți îl indică pe Nicolae Ceaușescu drept “cel mai bun președinte”. Discutăm despre cauzele nostalgiei după comunism, dezamăgirile prezentului, efectele “marii coaliții” PNL–PSD, ascensiunea extremismului și cum era viața reală în anii ‘80: penurie, represiune, privilegiați, “Securitatea” și chiar vânzarea de etnici (sași, evrei) către Occident. Plus o anecdotă despre nevoia de educație de istorie recentă pentru generațiile care n-au trăit acea perioadă.
Thu, 23 Oct 2025 - 13min - 2399 - PSD, CCR și pensiile speciale. „Miserupismul” sistemului, Bolojan vs coaliție & conspirațiile INSCOP
Florin Negruțiu vine cu un punct de plecare bine argumentat despre: spectacolul „de adio” al lui Dan Diaconescu, ședința tensionată a coaliției și conflictul pe reforma pensiilor magistraților, rolul CCR, ipocrizia și „miserupismul” din sistem, dar și despre cât de ușor alunecăm spre conspirații (sondaj INSCOP: 60% cred că România e condusă din umbră). Discutăm și despre relația cu UE/PNRR (posibila pierdere de 230 mil. € dacă nu facem reforme), comparația cu democrația directă din Elveția, plus un moment amuzant cu bancurile lui Nicușor Dan.Negruțiu susține că PSD trage frâna de mână la fiecare reformă și avertizează că, electoral, partidul riscă să se „topească” în AUR, pe fondul frustrărilor sociale. Finalul aduce un apel: să trecem de la soluții individuale la interesul public – altfel „dopul” din vârful societății nu se va mișca.
Wed, 22 Oct 2025 - 16min - 2398 - Alice și Mocanu – 21.10.2025Wed, 22 Oct 2025 - 47min
- 2397 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 22.10.2025Wed, 22 Oct 2025 - 1h 25min
- 2396 - CCR „rece”, pensiile speciale și politica pe naftalină | Florin Negruțiu la Digi FM
Florin Negruțiu explică de ce decizia CCR privind reforma pensiilor magistraților a picat „din motive de timbru/aviz”, cum s-a jucat procedural cu CSM, cine a blocat reforma și ce riscăm din PNRR. Discutăm despre obstrucția PSD, falsa promisiune a „reformei constituționale” și finalizăm într-o notă… savuroasă: Becali vs. Simion, „pelerinajul” la Athos, blugii mulați și geanta pentru „cash”.
Tue, 21 Oct 2025 - 18min - 2395 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 21.10.2025Tue, 21 Oct 2025 - 1h 29min
- 2394 - Alice și Mocanu – 20.10.2025Tue, 21 Oct 2025 - 43min
- 2393 - Mobilizarea rezerviștilor, „gemul” din TVA și harababura parcărilor din București
O ediție spumoasă cu Florin Negruțiu în rubrica lui săptămânală la Digi FM: de la mobilizarea rezerviștilor și cozi organizate „pe genunchi”, la amenzile de 1.400 lei pentru neprezentare, până la declarațiile șefului ANAF despre „gemul bunicii” și TVA-ul neîncasat. Plus: cum s-a ajuns ca în București să existe constatări fără amenzi reale pentru parcările neplătite. Despre comunicare publică ratată, autoconsum și de ce nu pornești o discuție despre evaziune… de la borcanul de gem.
Fri, 17 Oct 2025 - 14min - 2392 - Alice și Mocanu – 16.10.2025Fri, 17 Oct 2025 - 49min
- 2391 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 17.10.2025Fri, 17 Oct 2025 - 1h 19min
- 2389 - Alice și Mocanu – 15.10.2025Thu, 16 Oct 2025 - 44min
- 2388 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 15.10.2025Wed, 15 Oct 2025 - 1h 17min
- 2387 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 14.10.2025Wed, 15 Oct 2025 - 1h 18min
- 2386 - Alice și Mocanu – 14.10.2025Wed, 15 Oct 2025 - 47min
- 2385 - Alice și Mocanu – 13.10.2025Tue, 14 Oct 2025 - 48min
- 2384 - Alice și Mocanu – 10.10.2025Tue, 14 Oct 2025 - 43min
- 2383 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 13.10.2025Tue, 14 Oct 2025 - 1h 29min
- 2382 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 09.10.2025Thu, 09 Oct 2025 - 1h 12min
- 2381 - Florin Negruțiu, de la părul lung la “2 cu 0 mare”, eroii reali și visul unei șuri la țară
O ediție relaxată și plină de povești cu Florin Negruțiu, invitatul recurent al matinalului Digi FM, alături de Oana Zamfir și Vlad Craioveanu. Râdem de vremurile cu păr lung, aflăm cum se “chelește frumos”, trecem prin “chestionarul lui Marcel”, vorbim despre bunătate ca superputere, despre eroii reali ai zilelor noastre și despre visul simplu al unei… șuri la țară.
Thu, 09 Oct 2025 - 17min - 2379 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 08.10.2025Wed, 08 Oct 2025 - 1h 12min
- 2378 - Alice și Mocanu – 07.10.2025Wed, 08 Oct 2025 - 46min
- 2377 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 07.10.2025Tue, 07 Oct 2025 - 1h 18min
- 2376 - Alice și Mocanu – 06.10.2025Tue, 07 Oct 2025 - 46min
- 2375 - Analiza lui Negruțiu: rasismul „normalizat”, scandalul Simion–Nicușor Dan și rolul lui Ludovic Orban
Florin Negruțiu abordează trei teme majore:– Un caz de rasism în Sectorul 3 (ride-sharing) și riscul „normalizării” urii când legea nu este aplicată.– Declarațiile lui George Simion privind suspendarea președintelui Nicușor Dan: criteriile constituționale și limitele retoricii politice.– Numirea lui Ludovic Orban ca și consilier: contextul politic, plus dilema vizibilității consilierilor față de șeful statului.
Tue, 07 Oct 2025 - 15min - 2371 - Alice și Mocanu – 02.10.2025Fri, 03 Oct 2025 - 46min
- 2370 - Florin Negruțiu la Digi FM: de la „Bolojan în Uber” la drama din Iași
Un taximetrist devenit, pe neașteptate, martor al scenei politice locale deschide episodul: povestea cu „Domnul George” și pasagerul Ilie Bolojan, autoironia cu „bolovan” și un București ud, prins în aplicații de ride sharing. Anecdota se transformă rapid în pretext pentru o coborâre în mitologia promisiunilor publice: „leul cât lira”, „L1 benzina”, case la prețuri ireale — sloganuri care circulă, prind, se lipesc. Negruțiu demontează mecanismul: nu promisiunea în sine, ci nevoia de certitudini face audiență.Apoi, registrul se schimbă brusc. Râsul se stinge, iar conversația se adună în jurul unui caz care apasă greu: spitalul Sfânta Maria din Iași, proaspăt renovat, unde infecțiile nosocomiale au ucis copii.
Thu, 02 Oct 2025 - 16min - 2369 - Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 02.10.2025Thu, 02 Oct 2025 - 1h 28min
- 2368 - Alice și Mocanu – 01.10.2025Thu, 02 Oct 2025 - 43min
- 2367 - Gafa de la Timișoara, 17,5 mil. lei returnați & mitul „sângelui pur”
Florin Negruțiu comentează imaginile cu gafa de protocol a președintelui la Timișoara (garda de onoare & intonarea imnului), felul în care presa a amplificat momentul și știrea trecută cu vederea: Administrația Prezidențială a returnat 17,5 milioane de lei din buget. Vorbim și despre responsabilitatea discursului public după agresarea unui livrator străin, dar și despre identitate și mitul „sângelui pur”, cu recomandarea de lectură: „O istorie genetică (incompletă) a românilor”, de Mihai Netea.
Wed, 01 Oct 2025 - 15min - 2365 - Alice și Mocanu – 30 septembrie 2025Wed, 01 Oct 2025 - 47min
Podcasts ähnlich wie Digi FM
El Partidazo de COPE COPE
Herrera en COPE COPE
La Linterna COPE
Es la Mañana de Federico esRadio
La noche de Cuesta esRadio
La Trinchera de Llamas esRadio
Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
Affaires sensibles France Inter
財經一路發 News98
La Rosa de los Vientos OndaCero
Más de uno OndaCero
La Zanzara Radio 24
Espacio en blanco Radio Nacional
Entrez dans l'Histoire RTL
Les Grosses Têtes RTL
L'Heure Du Crime RTL
El Larguero SER Podcast
Nadie Sabe Nada SER Podcast
SER Historia SER Podcast
Todo Concostrina SER Podcast
Un Libro Una Hora SER Podcast
大久保佳代子とらぶぶらLOVE TBS RADIO
安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
Andere Nachrichten und Politik Podcasts
România în direct - Europa FM Cătălin Striblea
Vorbitorincii-Baricade-Leaders Catalin Striblea, Radu Paraschivescu, Radu Naum
Știrile zilei. Pe scurt, de la Recorder Știrile zilei. Pe scurt, de la Recorder
Acasa La Maruta Catalin Maruta
Jurnal RFI RFI România
Andi Moisescu Andi Moisescu
Эхо Москвы Feed Master by Umputun
Stories Cecilia Sala – Chora Media
Timpul prezent Matei Martin și Adela Greceanu la Radio România Cultural
Global News Podcast BBC World Service
Presa internaţională RFI România
The Mark Simone Show Mark Simone (WOR)
A világ urai Klubrádió
قصص من فلسطين Sowt Media | صوت
Lorena Buhnici Lorena Buhnici
Monólogo de Alsina OndaCero
Radio Timișoara - Știri, informații și ... muzica fiecărei generații! Radio Timisoara
Melog Radio 24
The Intelligence from The Economist The Economist
444 podcastek 444
